Malý Bobeš 1

Jedna z nejkásnějších dětských knih, dokonale chápající dětské vnímání světa, příběh kluka, který prožívá různá dobrodružství běžného života. Tato kniha je zčásti autobiografická a je zasazena do prostředí Radobylic původně Radňovic na Žďársku, kde J. V. Pleva jako malý nějaký čas s rodiči a sourozenci pobýval. Kniha je i sociálně zaměřená, ukazuje tvrdý život chudších vrstev vesnického obyvatelstva 30. let minulého století, viděný dychtivýma očima malého chlapce. V té době nebyla lékařská péče a hygiena samozřejmostí, Bobeš se tak stává svědkem smrti malého bratříčka, který onemocněl záškrtem. Ani párek nebyl samozřejmostí a pro šestiletého chlapce to byl vždy svátek, když mu jej rodiče mohli dopřát. V roce 1961 byl převeden příběh „Malého Bobše“ ve dvou dílech na plátna kin. V úlohách rodičů se divákům představili Radovan Lukavský a Dana Medřická pod režijní taktovkou Jana Valáška....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/76_/76223/maly-bobes-1-VjA-76223.jpg 3.618
Literatura česká, Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno:, Blok

Kniha Malý Bobeš 1

Atuin
23.02.2016

Kniha je vedena zpoza očí malého chlapce, zpoza jeho výšky je vnímána a tak pokud si jí opravdu zamilujete v dětství zůstane ten vztah trvalý, jako k jiným dětským knihám. Je to citlivé psaní.Vždyť už jen první odstavec, který končí, že se Bobeš nejvíce líbil mamince je pro každé dítko ukidňující oznámení.

DanielaH
26.01.2014

Sice povinná četba, už nevím, ve které třídě, ale líbila se mi

tyzik.cejka
29.05.2013

dvojka a jednička je odpad ke trojce jsem se nedostal protože bych už zas šílel

hortenzie
18.01.2013

Kniha mého dětství, navíc z kraje, ve kterém jsem se narodila, takže co dodat - musím dát 5 hvězdiček.

příběhy pro děti

Josef Věromír Pleva