Páté roční období

Páté roční období https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191090/bmid_malin-forsova-pate-rocni-obdobi-6wy-191090.jpg 4 301 71

Je začátek května a mladá rodina při procházce lesem narazí na mrtvé, značně zohavené ženské tělo. Mrtvola je děsivě zachovalá, s naprosto zřetelnými stopami po mučení. Inspektorka Malin Forsová si dá vraždu okamžitě do souvislosti s případem Marie Murvallové, mladé ženy, která byla před několika lety nalezena v lese znásilněná a brutálně zbitá a následně skončila v psychiatrické léčebně, kde v tichosti přežívá pohroužena do svého traumatu. Malin se shodou okolností setká s lékařkou z psychiatrické léčebny U svatého Larse v Lundu a ta jí řekne o podobném případu — a postupně vychází najevo, že Marie je jen malou součástí velké skládanky. Ale co může být tak hrozného, že to nelze vyjádřit slovy? Malin posedlá hledáním pravdy o Mariině hrůzné minulosti je odhodlaná přijít případu na kloub bez ohledu na to, kam až ji může zavést. První vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Den femte årstiden , 2011

mcabr
13.07.2023 4 z 5

Napínavé a drsné.

vlkcz
07.06.2023 3 z 5

Tak tenhle díl se úplně nepovedl. Sice se čtenář dozví, jak to bylo s Marií Murvalovou ze Zimní oběti, ale jinak se to neskutečně táhlo. Spousta úvah se opakuje z předchozích dílů, Hlasů už je tolik, že se v nich člověk pomalu nevyzná, jako kdyby je začínali slyšet i další členové týmu. Brutality už na mě taky bylo moc a vrchní záporák byl taková esence zla, až byl neuvěřitelný.
Roční období se nám tedy uzavřela, tak hurá na živly. Snad se autor znovu nadechne k lepším výkonům. Aspoň že Malin chlastala a dá se zařadit do výzvy. V tomhle díle už úspěšně abstinuje, ale vzhledem k tomu, že vyléčený alkoholik neexistuje, splní mi téma 5.

bafuskyBaf
19.05.2023 5 z 5

Za mě super díl série s Malin. Trošku jsem se obávala po předchozím dílu, ale tohle bylo od začátku napínavé. Jen mě malinko rušily ty hlasy mrtvé osoby. Uvidíme, jak bude série pokračovat dále.

alca-212
05.05.2023 5 z 5

I když drsný, za mě zatím nejlepší díl série. Jsem zvědavá, jak to bude s Malin i lidmi okolo ní dál.

Janaves
19.08.2022 4 z 5

Napínavé, ale ubirám hvězdičku za Hlasy, ty mi hodně vadily.

evickakyticka
24.04.2022 4 z 5

Řekla bych, že tento díl byl trochu brutální. Aspoň co se týká vražd. Jinak jsem si za tu dobu Malin celkem oblíbila. Má svoje chyby a to je vcelku sympatické, protože to není jen policajtka v supermanském oblečku.

Titas9001
15.08.2021 4 z 5

Přiznám se, že Hlasy mě opravdu nebavily. Jinak námět neotřelý, i když rozhodně ne nový a brutality plná náruč (místy až nechutné a nepochopitelné uvažování vraha). Ale rozhodně čtení, které fanoušky detektivek nebude nudit. Mě to teda bavilo .

vsechnonebonic
10.08.2021 5 z 5

Druhá kniha od autora Souhlasím s komentáři, že byla opravdu hodně drsná. A i když mám od něj další 3 knihy, cítím, že si potřebuji dát pauzu a číst něco méně děsivého.

karolina5333
14.06.2021 2 z 5

50%
Mám pro tuhle sérii velkou slabost, bohužel mi tentokrát děj přišel hrozně natahovaný, potenciál zápletky zpracovaný spíše průměrně.

Klamm
26.02.2021 3 z 5

Pořád dokola. Hlasy ze záhrobí (vyplatí se rychločtení), rozpolcená vyšetřovatelka, křečovité popisy násilí se snahou šokovat a změť těžko zapamatovatelných švédských jmen. Naštěstí mě autor vzal na milost a děj proložil nenápadnými rekapitulacemi, které mě udržovaly v obraze.
Ale dobrý, jedeme dál...
60%

JajaPaja
21.01.2021 2 z 5

Pro mně zklamání divně psaná zkoušela jsem to ale nezačetla jsem se

gad
10.11.2020 5 z 5

Drsné, hodně drsné. Ale skvělé.
Malin a její pomocnice z onoho světa, hlasy, které slyší jen ona a které ji a celé vyšetřování pohání kupředu. Malin jako mstitelka všech týraných a ponižovaných žen. Malin jako matka a milenka. Tyto roviny se v knize neustále prolínají, jako ostatně vždy.
Autor otevírá ožehavé a znepokojivé téma. Některé detaily jsou jen pro silnější povahy, přesto doporučuji.

včelařka
09.10.2020 2 z 5

Sáhla jsem po ní kvůli skvělému hodnocení.
Styl psaní mě ihned pohltil, i když úvahy o zlu se dokola opakovaly, a nemohla jsem se od děje odpoutat.
Nemůžu si ale pomoct, vypadá to, jako by se autoři severských krimi předháněli, kdo vymyslí větší perverznost. ... Zase se tak rok obejdu bez tohoto typu četby.

blackoutzuzi
08.09.2020 3 z 5

Podle Databáze nejlepší kniha série, za mě spíše průměr. Kdyby autor netlačil na pilu a místy to celé nebylo tak překombinované a přehnané, hodnotila bych ji mnohem lépe, protože téma mě moc bavilo. I tak ale knihy od Monse Kallentofta moc doporučuji, obzvlášť jste-li milovníci krimi příběhů a nevadí vám i trochu té poetičnosti :) Ačkoli tento díl byl o něco drsnější, než ostatní knihy série.

Eicherik
20.03.2020 5 z 5

Páté roční období je další případ Malin Forsové, která naslouchá hlasům vyšetřování. V tomto příběhu se dostaneme také k osudu Marie Murvallové, který byl už naznačen v předchozích dílech. Čtení je to tentokrát drsnější a patří určitě k vrcholům této povedené série.

SilvieSisinka
17.02.2020 5 z 5

Opět drsná jízda.

NADEI
24.11.2019 4 z 5

Drsné a poutavé detektivní čtení. Za mě dobrý, jen jsem měla trošku problém se jmény, než jsem si zvykla. Určitě se podívám po další knize.

marketa2362
07.08.2019 5 z 5

Páté roční období byla první kniha, kterou jsem od Monse Kallentofta četla a zaujala mě tak moc, že nyní mám ve své knihovně všechny autorovy knihy a hltala jsem jeho každé slovo v každé knize. A vždy netrpělivě čekám až konečně vyjde další díl. Rozhodně doporučuji pro všechny, kteří mají rádi detektivky, napínavé čtení a zároveň si při čtení čtenář prožije radosti a strasti hlavní hrdinky.

Dadulina
28.07.2019 4 z 5

Už klasika...jsem ráda, že se vyvíjí i hlavní hrdinka a že ubyly pasáže o počasí

Simona838
25.07.2019 4 z 5

Napinave, drsne, smutne. Skvela detektivka. Jine dily jsem necetla, ale to vubec nevadilo. Jednu hvezdicku strhavam za ducharinu (sny, vize, monology mrtvych).

švédská literatura severská krimi švédské detektivky

Mons Kallentoft
švédská, 1968
2011  76%Zimní oběť
2014  84%Páté roční období
2011  80%Letní smrt
2013  79%Jarní mrtví
2016  78%Větrné duše

Kniha Páté roční období je v