Malá kronika dnů 1934–1946

Malá kronika dnů 1934–1946 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242630/mid_mala-kronika-dnu-1934-1946-CLG-242630.jpg 5 1 1

Kniha vzpomínek a úvah známé herečky na téma divadlo, působení v rozhlase, vzpomínky na domov, záliby, známé osobnosti, úvahy nad vztahy mladí – staří a další.

milamarus
06.09.2023 5 z 5

Velmi pěkná vzpomínková publikace, která je složená z kratších příspěvků rozřazených do skupin tak, jak naznačeno výše. U každého je uveden rok, kdy vznikl. U každého je patrná touha povědět, podělit se... // A protože autorku znám jen z filmového plátna coby důstojnou paní Bártlovou, je pro mě příkladně její líčení o budování zahrady v Heřmanově Městci (str. 75-82) nebo kritické hodnocení dívčí garderóby (str. 83-90) o to cennější a úsměvnější. // Dávám maximální počet hvězdiček. Líbilo.

Některé osobnosti, o nichž je v knížce řeč:
- Helena Malířová (1877-1940)
- Jan Masaryk (1886-1948)
- Otýlie Sklenářová-Malá (1844-1912)
- Josef Wenig (1885-1939)
- Marie Hübnerová (1865-1931)

-----------------------------------
ÚRYVEK:
(...) Nedovedu si vůbec přestavit, že bych mohla žít bez těchto procházek staletími, nevím, jak bych žila, kdyby mi nebylo dopřáno svlékat svou dnešní podobu a proměňovat se v člověka, kterého musím proniknout a poznat do nejtajnějších hlubin duše, snad více než samu sebe. Tento útěk od vlastní duše, toto zakuklení před sebou samým poskytuje zvláštní mocné opojení, čím dál tím silnější a žádoucnější, které herce neopouští do poslední chvíle jeho divadelního života. Poskytuje to představu stále obnovy, doplňuje chudost střízlivého života a v jiskřivém zmatku prchavých chvil zakrývá tvář všedních dnů. Léčí i omamuje, je denní potřebou i třpytným přepychem, nabízí vše, co dovede vyplnit život. (...)

vzpomínky Národní divadlo v Praze herectví rozhlas

Růžena Nasková