Madona z hor

Madona z hor https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365470/bmid_madona-z-hor-e8Y-365470.jpg 4 168 57

Velkolepě vylíčený životní příběh Marii Vittorii začíná na počátku dvacátých let dvacátého století v italských horách, kde drsná dřina a neochvějná víra utvářejí celý lidský život. Žena, která se neprovdá, je považována za méněcennou. I Maria se bála, že zůstane starou pannou, ale když už se v pětadvaceti vzdávala všech nadějí, přivedl jí otec z námluv manžela. Po svatbě se přestěhovali do vesnice v podhůří a otevřeli si obchod, Maria pečuje o čtyři děti a má se pořád co otáčet. Drsné dřině je uvyklá od dětství, ale nástup fašismu a války vrhne na její život temný stín. Uživit rodinu je stále těžší, jídla je málo a drsné válečné zimy jsou k nepřečkání. Lidem se najednou nedá důvěřovat, z přátelských sousedů se stávají zrádci, bratranec se dal k fašistům a zneužívá nově nabytou moc, ve dveřích obchodu se střídají nacisté s partyzány a všichni se domáhají potravin, které se jinde než na černém trhu nedají sehnat... Pro Mariu je rodina středobodem světa, udělala by pro ni cokoli, naprosto cokoli. Odhodlá se k činům, které by vzhledem ke své povaze i víře považovala za nemožné. Silou vůle dokáže překonat období, kdy rodině nemůže dát k jídlu nic jiného než ještěrky, přečká i manželskou krizi, a v následných letech také odloučení dětí. Román Madona z hor je epickým a inspirativním příběhem, který nejlépe vystihují Mariina vlastní slova: „Vydržet hladovění je stejně důležité jako umět uvařit noky."... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Domino

The Madonna of the Mountains , 2018

Stani95
20.06.2019 4 z 5

Hezká knížka o italském životě na vesnici na historickém pozadí. Kniha mě vtáhla do děje a nechtěla jsem přestat číst.

J.x
10.05.2019 2 z 5

Popis života Marie v italských horách a její rodiny. Bohužel jsem se nezačetla, takže jsem knížku v podstatě rychle proletěla, abych věděla, jak dopadla.

orinka3
05.04.2019 1 z 5

Velmi utrápená kniha. Hlavní postava ženy je mi spíš nesympatická. Nemá vlastnosti, pro které bych ji mohla obdivovat, žije život otroka. Vsuvky v italštině....nechápu, čím mají knihu obohacovat? Taky mi vadí jakýsi patos, který cítím ze stránek. Možná ho způsobuje rozhovor s Pannou Marií, stačil by jeden. Lituji, ale došla jsem do poloviny a končím. Určitě to ona "Madona z hor" lehké neměla, jenže prostý popis denních událostí nestačí.

Nelička
01.04.2019 1 z 5

Nezačetla jsem se, odkládám. Na knížku jsem se těšila, zaujalo mě téma i sympatický přebal. Bohužel jazyk a způsob vyprávění mi nějak nesedl a tak knížku odkládám.... škoda...

Jane417
25.03.2019 4 z 5

"Madona z hor" je velmi emotivní příběh plný lásky, ale i zloby a nenávisti. Život hlavní hrdinky Marii čtenáře určitě nenechá chladným. Chvílemi ji bude litovat a soucítit s ní v nelehkých chvílích, ale potom ji bude zase nesnášet za její pokrytectví, tvrdohlavost a přísnost. S Marií prožíváme její život od roku 1923 až do 50. let. 20. století. Vdá se, má děti... a její nejtěžší životní etapa přichází s 2. světovou válkou a svým způsobem i po ní... Po válce by měla by být šťastná, ale tak úplně není! Knížka je složitější čtení, je psána stylem, na který si musí čtenář zvyknout. Když ale překoná první rozpaky, ponoří se do života Marii tak, že se příběh těžko odkládá

Izu
21.01.2019 3 z 5

Nedokázalo mě to chytit za srdce.

Pavouček2
20.01.2019 2 z 5

Čte se fajn, ale také u mě nevyvolala žádné emoce , takové moc zrychlené, vůbec jsem si ty postavy ani nedokázala představit, natož s nimi něco prožít... Takové nemastné neslané...

sarhaj
14.01.2019 4 z 5

Za mě bylo zajímavé poznat život meziválečný i pak za války (navíc z druhé strany "fronty"), který si my už ani neumíme představit, ale také hodnoty, které dnes už pomíjejí, jako jsou: muž - hlava rodiny, velmi silné náboženské cítění, ale také klopýtání a kličkování v těchto zásadních hodnotách. Některé kapitoly byly dost rozvláčné, ale mělo to svůj půvab.

Shardlake
10.12.2018 3 z 5

Příběh popisuje život chudé italské ženy za války a co je schopna všechno udělat a obětovat, aby rodina přežila.

Mandlevest
21.10.2018 3 z 5

Zajímavá knížka, psaná poutavým jazykem, který se nečte úplně jednoduše. Opět silná hrdinka, ale ač jsem se snažila, nějak jsem se jí nemohla dostat pod kůži. Přemýšlela jsem o hodnocení, nakonec dávám tři hvězdičky, a to z toho důvodu, že ve mně nebude doznívat s takovou intenzitou jako podobně laděný, ale daleko emotivnější a dokonale autorkou vymyšlený a zpracovaný Slavík. Za přečtení kniha ale určitě stojí.

veronika5179
11.10.2018 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, první polovinu jsem si opravdu užívala, jenže pak už se to nějak zvrtlo a z knihy se stala jednoduše nuda. K postavám je těžké si vytvořit nějaký hlubší vztah, vše je popsáno příliš stroze a neosobně, zbytečně dlouhé popisky např. procesu sušení bourců...Škoda.

Marekh
09.10.2018 3 z 5

Knihu bych hodnotil jako lepší průměr (70 %). Od této knihy jsem očekával trochu více, působila na mě rozvláčně. Kniha je prostoupená náboženstvím.

Líbily se mi rozmluvy Panny Marie k hlavní hrdince Marii Vittorii. Děj se odehrává před 2. světovou válkou, během 2. světové války a po 2. světové válce. Maria prochází řadou těžkých událostí, kterým musí čelit. Kniha obsahuje také kapitoly o její dceři Amélii, kde jsou podrobněji líčeny její osudy. V knize je mimo jiné uvedeno, co všechno lidé dokážou sníst, když mají hlad (ještěrky, slimáky, morče).

Citáty z knihy, které mne oslovily:

A při tom všem musíš být jako já, Maria, jako hora, pevná a trvalá. A přece stěhovavá, lehká jako mráček. Mizící, když bude třeba, jako pára. Konejšivá jako přikrývka. Musíš vyzařovat zář Božího světla zevnitř. Všechno to musíš zvládnout, má drahá dívko, která ses stala ženou, všechno to musíš zvládnout.

Bůh je osud. Bůh ví. Nechává si pro sebe tajemství a smysl války, smutku, všeho, i když jsou smrtelníci těmi záhadami a nevědoucností zmateni.

Ale provinilá matka nemůže kázat dceři o počestnosti.

Pokud se nevěsta obleče do bílého a je nepoctivá, je to výsměch Panně Marii.

kikadoo
01.10.2018

Kniha mě bavila, žádné velké drama se v ní nekoná, ale byl to zajímavý pohled na život ve válečném období

momo01
29.08.2018 3 z 5

Žádný velký zážitek se nekonal. Čte se dobře, ale nevyvolala ve mně žádné emoce a v podstatě mi bylo jedno jak jednotlivé postavy dopadnou.

lapagerie
28.08.2018 4 z 5

Víra provází Marii Vittorii celý život. Její Madonka, ke které se modlí, pro ni ale nemá jen slova útěchy a pochopení. Dokáže být i nesmlouvavě kritická a znechucená Mariiným chováním. Ale je na Marii Vittorii, jak se zachová.
Její život jistě nebyl lehký. Války ji poznamenaly v mládí i v dospělosti, svazovala ji tradice i výchova. A ačkoliv je Maria navenek tvrdá, dokáže být velmi milující.
Román je krásný. Občas mi přišlo, že se zbytečně rychle žene vpřed a ocenila bych více rozvinutý děj, ale i tak to stojí za to.

maryska09
18.08.2018 5 z 5

Výborně napsaná kniha o v podstatě běžném životě jedné ženy v Itálii za doby druhé světové války. Příběh je velmi poutavý, bez zbytečných kudrlinek, precteno jedním dechem. Velmi doporučuji

alnahu
05.08.2018 3 z 5

Též jsem se na tuto knihu velmi těšila a byla jsem tak trochu zklamána, též mi vadilo vyprávění ve třetí osobě.Příběh Marie Vittorii začínal velmi pěkně,přiblížil nám velmi drsný život v italských horách a dál její životní osud až do jejích 50 let.Kniha mne nijak nenadchla.

cérka
27.07.2018 3 z 5

Kniha mě upoutala svou nádhernou obálkou, její jednoduchostí, prostotou, tóny barev.
Příběh ženy z italských hor z počátku dvacátých let se začíná odvíjet velmi slibně. Bohužel (mé osobě) při čtení velmi překáželo vyprávění ve třetí osobě, jakási snaha autorky o "velikost" románu, o pohled z hora, bez emocí, bez života?
Přesto jsem s Marií Vittórií prožila kus jejího života. Škoda jen velkých časových skoků, neměla jsem tak možnost vytvořit si k jednotlivým postavám vztah, lépe pochopit dobu a "náturu" jednotlivých postav.
Dlouho jsme váhala nad počtem hvězdiček, nakonec 3,5*. Kniha mě nijak nenadchla, ale ani neurazila.

Ronny
24.07.2018 4 z 5

Nezklamala, ale nenadchla...
Zajímavý popis života na venkově v Itálii před 2. světovou válkou, během ní a po ní.

JakubiRa
23.07.2018 5 z 5

Knížka je napsána zvláštním stylem, chvíli trvalo, než jsem si na něj zvykla (přítomný čas a třetí osoba, vypravěč nad příběhem). Moc se mi ale líbila. Příběh obyčejných lidí s neobyčejnou vůlí žít a přežít ve zlých dobách světové krize a II. světové války. Politická situace je jen naznačená. Děj je zaměřen hlavně na dopad celé situace na obyčejné lidi. Postava Marie je velmi sympatická. Dnešní žena už ani nechce pomyslet, v jaké situaci by v takové době byla, čemu by se musela podřídit...

20. století fašismus Itálie historické romány

Autorovy knížky