Maďari: Víťazstvá a prehry

Maďari: Víťazstvá a prehry https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/108595/bmid_madari-vitazstva-a-prehry-mXz-108595.jpg 5 5 2

Provokujúca kniha, za ktorú si autor vyslúžil veľa odsudkov, ale aj nemálo uznania. Kniha o tisícročnom premenlivom osude Maďarov, o ich histórii od najstarších čias po súčasnosť, fascinujúca prehliadka víťazstiev a prehier napísaná priateľsky, no s kritickým odstupom. Text je prepracovanou a doplnenou verziou pôvodného nemeckého vydania publikácie, ktorá vyšla v maďarčine, angličtine, češtine, rumunčine, vo francúzštine a nedávno aj v japončine. Prvé vydanie... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Kalligram (SK)

Die Ungarn: Ein Jahrtausend Sieger in Niederlagen , 1999

LordByron
07.04.2022 4 z 5

Rozhodne veľmi pútavé a skvelý úvod pre každého kto sa moc nevyzná. Bola by z toho krásna učebnica. Ako malý som túto knižku hltal a veľmi ovplyvnila môj pohľad na Maďarov a na mnohé postavy a kapitoly aj našich(lebo sme s nimi holt žili pokope tisíc rokov) dejín.
Pre Maďarov je ale hrdinom kdekto koho Slováci nemusia (Kossuth, Andrássy). Autor celkovo znie ako romantický národniar (aspoň mne ale možno u Maďara ani iné nie je možné) a obdivovateľ skôr elitnej konzervatívnej pravice a šľachty. Nie celkom chápem ako sa s takými postojmi dostal do až takého rozporu s Orbánom.. Každopádne mu to celkom svedčí ku cti (myslím).

newtory
30.07.2016 5 z 5

Je to presne tá istá kniha, ktorá vyšla v češtine pod názvom:
"Tisíc let maďarského národa" líši sa len poslednou kapitolou, cca 15 strán (ak sa dobre pamätám) v ktorých autor dosť "nešťastne" vstúpil do historických dejov, ktoré s takým zaujatím a láskou k pravde a svojmu národu vylíčil. Nadčasovosť a "nestrannosť" ktorou vládne v knihe zamenil za útoky na aktuálne vládnuci Fidesz a Viktora Orbána.
P.S. Ale kto si chce prečítať dejiny Maďarov, ktoré sa "čítajú samé", tak túto knihu vrelo odporúčam, alebo už spomínanú jej českú mutáciu:
"Tisíc let maďarského národa."
P.S.1. Pre hungarofilov povinná jazda, pre "ukričaných nedoukov" dobrý zdroj poznania.
P.S.2. Prekvapuje ma, že táto kniha unikla pozornosti čitateľov DK, ale ako sa hovorí nikdy nie je neskoro a výhodou je, že je na trhu stále relatívne dostupná v oboch jazykových mutáciách.

maďarská literatura Maďarsko Maďaři

Paul Lendvai