M1 Abrams vs T–72 Ural : operace Pouštní bouře 1991

Operace Pouštní bouře v únoru roku 1991 je fascinujícím příkladem střetnutí mezi moderními tanky amerického a sovětského původu. Na jedné straně stál americký typ M1A1, tehdy pravděpodobně nejmodernější tank na světě, jehož nejnovější verze nebyla stará ani dva roky. Na straně druhé jeho rival z dob studené války, sovětský typ T-72, tvořící páteř výzbroje Rudé armády. Vynikající technická analýza předního znalce vojenské techniky, Stevena J. Zalogy, spolu s podrobnými vzpomínkami velitele tanku M1A1, který svedl boj s iráckými T-72, dělá z této knihy strhující příběh moderního tankového boje. Podrobně je tu podán průběh bojů v Iráku, zejména důvody toho, proč zdánlivě velice silná irácká armáda, její nejlepší obrněné jednotky byly tanky americké armády zcela zničeny, i velmi zajímavý pohled na úroveň tankové techniky a způsob jejího nasazení na samém konci studené války...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114683/m1-abrams-vs-t-72-ural-114683.jpg 4.43
Literatura naučná, Vojenství
Vydáno, Grada

Kniha M1 Abrams vs T–72 Ural : operace Pouštní bouře 1991

Perseus
08.08.2020

Kniha by se dala rozdělit přibližně do tří částí. První je stručná historie obou typů, druhá se věnuje výcviku tankistů na obou stranách a třetí popisuje jejich střetnutí, včetně taktiky a používané munice, a vysvětluje proč Iráčané drtivě prohráli.
Z mého pohledu určitě zajímavé knížečka.

Tomas@S
04.03.2019

Tuto knížku jsem hledal a našel jako zdroj podrobných technických informací o těchto tancích, protože jsem před časem viděl dva zajímavé dokumenty. Jeden o průběhu tankových střetnutí v operaci Pouštní bouře a druhý o továrně kde se vyrábí tank Abrams. Knížka ať velmi tenká obsahuje spoustu zajímavých detailů a fotografií. Co bylo slabší tak mapy popisující bitvy, ty jsou nepochopitelné.