Môj skvelý brat Robinzon

Môj skvelý brat Robinzon https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16653/bmid_m-j-skvely-brat-robi-16653.jpg 4 10 2

Je to príbeh dvoch povahovo odlišných bratov, agilnejšieho Robinzona a hĺbavejšieho Budyho, ktorý je zároveň aj rozprávačom príbehu. Nejde v ňom len o súperenie v získaní priazne ich rovesníčky Dorotky, ale príbeh je zároveň obrazom generačne napätého vzťahu mladých ku skostnatenosti dospelých, odmietanie či protest proti hodnotám, ktoré sa im snažia autoritatívne vnútiť. Protestujú proti ním, aj keď ich protest má často len podobu klaunovskej grimasy a cenou zaň je dezilúzia. V prozaickom svete Blažkovej kníh pre deti, ktoré vznikali paralelne s jej prózami pre dospelých, dominuje jednoznačne humor, fantázia, živý detský jazyk, účinné spojenie poetického obrazu života detí s jeho poznávacím aspektom, pričom autorka veľmi funkčne pri fabulovaní príbehov pre deti využíva žánrové postupy detektívky, dobrodružnej, ale aj náučnej literatúry.... celý text

čika
11.08.2019 4 z 5

Pocuvala som audioknihu - velmi zrely pribeh, blazkovej jazyk - parada - mozno trochu narocny pre nastrocnych, ale zase, nepodcenujme ich.

zuzulique
08.03.2019 4 z 5

Nebola som schopná prečítať viac ako 10-15 strán na posedenie, lebo text je veľmi hutný a jazyk taký obrazný, no pôsobivý zároveň, že naň treba viac ako 100% sústredenie. Trochu absentuje pútavejší príbeh, ktorý udrží pozornosť, čo je pre knihu pre mládež pomerne dôležité. Rozmýšľam, či by som túto knihu v tínedžerskom veku zvládla. Podľa mňa vyžaduje skúsenejšieho čitateľa a hlbšie čítanie s porozumením.