Lom

Lom https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130757/lom-130757.jpg 4 18 5

Lom, román běloruského spisovatele Vasila Bykava, dnes jednoho z nejčastěji překládaných sovětských autorů u nás i ve světě, je dramatický příběh člověka, který se i čtyřicet let po válce urputně pokouší uklidnit svoje svědomí, kdysi vystavené těžkým zkouškám. Román je napsán s vyzrálým mistrovstvím a vyniká hlubokým psychologickým ponorem i dějovým napětím. Konfrontace dneška s válečnou minulostí vyznívá jako poselství odcházející válečné generace otců synům, jako podobenství o životě člověka. - Originální popis. ... celý text

sika444
02.06.2020 5 z 5

Prolínání časových rovin vytvořilo kontrapunkt mezi válečným dramatem a reflexí tohoto dramatu po 40 letech. Postupně se s autorem noříme hlouběji do jeho nitra, aniž dostaneme odpovědi na všechny otázky, jež se objevují. Kniha je dramatická vnitřním dramatem hlavního hrdiny. Rušily mě jen dvě věci: obraz válečných veteránů ve vesnici (s výjimkou Semjona) a jakýkoli byť skrytý odkaz na stalinské represe. Vím, že v 80. letech si to autor ještě nemohl dovolit. Je to nicméně důležitá kniha a je dobré ji číst.

EmiClare
10.12.2018 4 z 5

Začetla jsem se a kniha mě do sebe neuvěřitelně vtáhla, přestože končila velice předvídatelně.

Eliskao
28.08.2017 4 z 5

Ze začátku trochu zmatené střídání časových rovin, ale jinak krásný, dojemný, čtivý příběh.

Domca1
30.08.2016 5 z 5

Po Piatej šibenici asi najlepšia kniha od Bykova. V jednoduchom deji je skrytých množstvo krásnych myšlienok, nad ktorými má človek dnešnej doby šancu sa zamyslieť.

VeronikaJak
30.12.2015 3 z 5

Po prvních padesáti stranách jsem se s příběhem stále nemohla ztotožnit. Nepřilnula jsem k hlavnímu hrdinovi, příběh se mi zdál rozpačitý. Můj celkový dojem z knihy byl nějaký zmatený. Od této chvíle však má sympatie k Lomu jen rostla. K hrdinovi jsem si našla cestu, konečně čtenáři trochu poodkrývá své nitro. Začala jsem se orientovat v jeho osudu. Líbil se mi zejména střet dvou světů – otce, jako válečného veterána, a syna, který válkou zasažen nebyl. Jejich rozdílný pohled na svět, na válku, na zkušenosti otce. Rozhodně nutí k zamyšlení se nad rozporuplností povahy a činů člověka.

Vasil Bykav
běloruská, 1924 - 2003