Limonov

Limonov https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479334/bmid_limonov-lXM-479334.jpg 4 23 8

Niekde medzi poéziou a politikou. Medzi sovietskym Ruskom, Manhattanom, Parížom a väzenskou celou. Tam ho nájdete. Eduarda Limonova, básnika, ktorý v jednej ruke drží pero a v druhej zbraň. Nie je to fikcia! Aj keď sa zdá, že by mohla byť... Idol sovietskeho undergroundu, disident, tulák, emigrant aj stratený vojak strieľajúci na Sarajevo. Búrlivý život básnika Eduarda Limonova trochu pripomínal jeho slávny román To som ja, Eduško a vystačil by na niekoľko biografických románov. Táto kniha je ako žeravá výbušnina, od ktorej sa chcete držať čo najďalej, no napriek tomu ju nedokážete pustiť z rúk. Významný súčasný francúzsky spisovateľ a dokumentarista Emmanuel Carrère sa rozhodol knižne spracovať život jednej z najkontroverznejších osobností moderných ruských dejín. Limonovov osud sleduje od jeho neľahkého detstva až po zúfalé a napokon úspešné pokusy o získanie uznania intelektuálnej elity. Román Limonov Emmanuela Carrèra sa dá čítať ako pôvabný príbeh chlapca strateného vo víre veľkého sveta, ale aj ako znepokojivý obraz druhej polovice dvadsiateho storočia, v ktorom prekvitá násilie, anarchia, brutalita i nenávisť. Taká bola životná cesta pozoruhodnej postavičky menom Eduard Limonov. Keď sa napokon vrátil do postkomunistického Ruska, založil nacionálno-boľševickú politickú stranu, čím svojmu životnému príbehu nasadil korunu. Je to však kráľovská koruna alebo šašovská čiapka? „On sa pokladá za hrdinu, ale mohli by sme ho považovať za gaunera,“ hovorí o ňom Emmanuel Carrère. Jeho skvelý biografický román Limonov vychádza v preklade Igora Navrátila.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Absynt
Originální název:

Limonov , 2011


více info...

Přidat komentář

booklovertina
10.04.2022 4 z 5

Ponoriť sa do príbehov zo života významných osobností dejín, ktoré sú nám samotnou existenciou sympatické, môže byť nesmierne obohacujúce, no rovnako pútavé, hoci značne frustrujúcejšie, vedia byť aj príbehy tých kontroverznejších postáv – postáv ako Limonov, postáv, ktoré máte chvíľkami chuť ovaliť lopatou či nimi aspoň rozhorčene zatriasť.

Eduard Veniaminovič Savenko. Spisovateľ, disident, burič, politik i občasný skrachovanec. Postavička pre mňa vcelku neznáma, no z hľadiska sovietskych (či ruských) dejín pomerne významná, hoci by to o ňom v mládežníckom období jeho života povedal len málokto. Z chudobného predmestia do Moskvy, z Moskvy do New Yorku či Paríža a späť na rodnú hrudu. Chvíľkami si užíval priazeň zbohatlíkov a s gustom sa zapájal do bojov či povstaní, inokedy hladoval či depkárčil zalezený v biednom príbytku.

Práve búrlivosť, nepredvídateľnosť či revolučnosť jeho škandalózneho života prešpikovaného, sklamaniami, pádmi i (dlho nenaplnenou) túžbou preraziť, niečo dosiahnuť a získať obdiv či uznanie más, fascinovali Carrèrea natoľko, že sa ho rozhodol zvečniť, pričom však pozornosť neupriamoval len na Limonovov postupný vývoj a čoraz väčšmi sa vyhrocujúce profašistické, prostalinistické či antizápadniarske názory, ale priestor ponúkol aj samotnému obdobiu – socializmu. KGB, pracovné tábory či mocenské hrátky – Carrère nič nevynechal

Limonov sa v mojich očiach rozhodne nezaradí medzi sympatických aktérov dejín (na to má na rováši až priveľa pochybných či problematických „kúskov“), no zaujímavosť, výdrž či závideniahodnú hnaciu silu jeho životu nemožno uprieť. Nahneval, no aspoň nenudil.

Napriek Carrèrovej snahe miestami vykresľovať Limonovova ako sympaťáka, čo knihe trochu uberalo na kráse, vytvoril autor pútavý a vskutku obsažný životopis, výsledkom ktorého je zaujímavé čítanie

EsoRimmer
17.08.2019 3 z 5

Kniha slibuje pohled na historii SSSR a Ruska, ale ve skutečnosti se nejedná o nic jiného než (ne)obyčejný životopis kontroverzního ruského spisovatele Eduarda Limonova prokládaný osobní zkušeností a hodnocením autora a občas nějakou tou historickou souvislostí.
Bohužel kniha je mnohem víc o kontroverzním životě jejího hrdiny než o Rusku a jeho historii, takže nabízí poutavý dobrodružný příběh plný sexu a alkoholu, který čtenáře nutí věcně hodnotit hlavního hrdinu, avšak nic víc nepřináší.


speciale88
11.01.2019 3 z 5

Knihou mi trvalo se prokousat hodně dlouho za mě nic moc nezáživného. Některé pasáže mě bavili ale bylo tam více nudy než akce.

LuciLux
05.03.2015 3 z 5

Život Limonova se četl jako fantastický špionážní román s občasnými sexuálními vsuvkami a la James Bond a jeho bondgirls. Neuvěřitelné, jak život hrdiny, kterého jednu chvíli nenávidíte, druhou chvíli minimálně obdivujete, zasáhly dějiny druhé poloviny dvacátého století. Avšak jestli něco tento skvělý příběh tak trochu udusilo, tak to bylo naprosto příšerné "rozžvaněné" psaní, tak typické pro mnohé francouzské autory. Carrere nám o sobě samém sděluje vše, od toho, kde odmaturoval, co dělala jeho matka, až po myšlenkové pochody, kterého ho při psaní provázely. Nechápu, který editor mohl tohle rozvláčné sebestředné vykládání nevyškrtat. Vše vrcholí v pasážích, kdy se jak opravdovy pařížský bobo naivně podivuje nad mnohými zvěrstvy totalitních režimů a např. válku v bývalé Jugoslávii přirovnává k nějakému imaginárnímu konfliktu v Tintinovi ! Občas jsem při čtení těchto pasáží měla pocit, jakoby si chtěl autor trochu slávy přivlastnit, jakoby nám chtěl dokázat, že i on zažil leccos dobrodružného a strašně moc toho ví o politice a historii, ale z každé takové polovychloubačné věty lze cítit na sto honů, že to on je nějaký francouzský pisálek a Limonov je ten, co má "koule"...

exitus
12.06.2014 3 z 5

Mezi 3 - 4 hvězdičkami. Některé pasáže byly skvostné, ale zejména části, kde se autor soustředí na sebe či na rozličné události a kde Limonov ustupuje do pozadí mne příliš nebavily a popravdě jsem se ve spoustě jmen a politických taškařicích trochu ztrácela. Nicméně Eduard Limonov má za sebou skutečně zajímavý život, ačkoliv rozhodně ne vše je hodno obdivu, což ale jen přispělo k zajímavosti knihy. (souhlas s předchozím komentářem - okolnosti kolem Jelcina a Putina jsou nesmírně zajímavé)

Márinka
02.04.2014 5 z 5

Kniha ze seznamu Noc literatury 2014. "Normálně" bych ji asi do ruky nevzala. Je však zajímavá a kupodivu - vzhledem k tématu - velmi čtivá.

Yetti
21.03.2014 5 z 5

Musím souhlasit s předchozím komentářem. Zejména v dnešní době je objektivní pohled na postsovětské Rusko mimořádně cenný. Teprve v Carrérově románu jsem se dočetl, že Vladimír Putin se po odchodu z KGB živil jako taxikář a že si ho pro funkci prezidenta vytipovali sami ruští oligarchové typu Abramoviče, Berezovského či Chodorkovského, kterých se, když se chopil moci, začal zbavovat. Kvůli faktografii a věrohodnému vykreslení postav odpouštím autorovi i jeho, na můj vkus příliš "žurnalistický" styl.

puml
22.12.2013 5 z 5

Vynikající román, jehož předností je to, že je zčásti dokumentem o Rusku od konce 2. sv. války až po současnost. Carrére dává nahlédnout pod pokličku sovětské a později ruské skutečnosti a předkládá příběhy mnoha politiků, podnikatelů, umělců a ztroskotanců, pro něž byla společným jmenovatelem touha po moci, úspěchu a uznání. Doporučuji.