Lidové stavby Libereckého kraje

Lidové stavby Libereckého kraje https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520149/lidove-stavby-libereckeho-krajecGfR-nT2-.JPG 4 1 1

Kniha kolektivu autorů z Muzea Českého ráje v Turnově představuje komplexní obraz podob lidové architektury na území Libereckého kraje. Po úvodní studii Pavla Beneše jsou v první části studie o jednotlivých oblastech: Českodubsko a Podještědí, Jizerské hory, Frýdlantsko (Tereza Konvalinková), Střední Pojizeří a Český ráj (Vladimíra Jakouběová), Západní Podkrkonoší a západní Krkonoše (Tomáš Kesner), Českolipsko, Lužické hory (Miroslav Kolka), Severní Kokořínsko a Podbezdězí (Pavel Bureš). Následují tři studie Miroslava Kolky o jednotlivých typech architektury jako Dřevěná architektura měst a městeček, Sklářská architektura, Technické stavby, dále kapitola Detaily staveb (V. Jakouběová) a Kámen v lidovém stavitelství (Kamil Podroužek). Vše uzavírá text Způsob památkové ochrany lidových staveb (Lucie Čiháková) a užitečný adresář staveb na Liberecku. Vše je ilustrováno velkými fotografiemi.... celý text

Apo73
31.07.2023 4 z 5

Parádní výpravná fotografická kniha doplněná různými pohledy etnografů na lidové stavby jako takové, konkrétně v Libereckém kraji. Protože lidová architektura patří neodmyslitelně k tomuto místu, je téměř povinnost každého, kdo je s místem spjat, tuto knihu mít v knihovně. Když se takto rozebere jedna vrstva architektury v krajině a ve městech, ukazuje se, jaký je to fenomén, jaká má svá pravidla, ale taky krásu. Krásné fotky (spíš informativní než umělecké), dobrý adresář na konci a mapky v průběhu knihy - kdyby se někdo vydal po stopách a chtěl si to objet. O hvězdičku méně dávám, že jsem úplně nepochopil, podle jakého klíče byly jednotlivé regiony Liberecka vybírány, proč jsou takto za sebou uspořádány, považuji to za poměrně nepřehledné a nelogické. Je pravda, že Liberecký kraj je dost nesourodý a je v něm jak severní Kokořínsko tak Frýdlant a Jizerské hory, ale stejně mi to přišlo trochu neuchopené. Daleko více si cením těch kapitol o jednotlivých aspektech lidové architektury - detaily, práce s kamenem, ráz těchto staveb ve městě apod. A pak si myslím, že by se autoři měli lépe dohodnout mezi sebou, aby jednotlivé studie nebyly tak samostatné - některé věci se opakují a je to zbytečné. Takže to je spíš na editora.
Přes tuto výtku je to krásná kniha, která potěší každého, kdo má rád historii, architekturu a Liberecký kraj.