Leško

Leško https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121830/lesko-121830.jpg 4 16 4

Humoristický román pozostávajúci z troch samostatných častí /Nedokonalý zločin, Útok storočia, Cesta k sláve/, ktorých spoločným menovateľom je architekt Leško Kubajek a jeho kolegovia z projekčnej kancelárie.

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Pravda

Lesio , 1973

kolacky
22.04.2024 4 z 5

V první povídce mě Leško dost iritoval, takové pako aby pohledal. Ve druhé a třetí povídce se zapojili i kolegové a byla docela legrace.

viera111
20.03.2017 5 z 5

Leško patrí medzi moje obľúbené knihy, vraciam sa k nej pravidelne a neklamem ak napíšem , že som ju čítala už 6-7 krát , vždy ked mi je ťažko na duši, tak sa k nej vrátim, kniha je vtipná od prvej do poslednej stránky

dana8264
03.01.2016

Leška radím medzi top 5 najlepších kníh môjho života. V priebehu 20 rokov som knihu prečítala 3x a to nie som zástanca opätovného čítania už prečítaných kníh. Humor, ktorý prýšti z autorkiných brilantných situačných opisov úplne vyhovuje môjmu naturelu a veľká vďaka patrí aj skvelému prekladu Hane Lerchovej. S potešením som sa dozvedela, že Joanna Ch. napísala aj pokračovanie Leška, ktoré sa volá Divé bielko, len sa obávam, že do slovečiny ešte nebolo preložené. Fanúšikom Chmielewskej humoru odporúčam pozrieť si aj film Lekarstwo na milošč - Liek na lásku (kniha bola pod názvom Klin), hoc je v poľštine, dialógy sú jednoduché a preto človek, ktorý sa stretol aspoň raz v živote s poľštinou, porozumie. Tiež skvelý jednak situačný humor autorkin, jednak herecké výkony mladých herečiek pred temer polstoročím, keď zvukový film mal za sebou ešte len pomerne krátku históriu.

Agi
26.04.2012 4 z 5

Bizarne uletené rozprávanie o neustále zmätkujúcom architektovi s umeleckou dušou. Leško - okolím nechápaná a nedocenená plasticky vykreslená postavička s veľkou dávkou fantázie sa najskôr rozhodne zavraždiť firemnú kádrovníčku, potom s kolegami z kancelárie prepadne vlak a nakoniec preskúmava hradné katakomby. Osviežujúce, zábavné epizódy, podľa mňa vtipnejšie než autorkina známejšia kniha Zpráva od nebožtíka.

Joanna Chmielewska (p)
polská, 1932 - 2013