Lepší pozdě než nikdy

Lepší pozdě než nikdy https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/4583/bmid_lepsi-pozde-nez-nikdy-4l6-4583.jpg 3 42 9

Filmová herečka Tereza Tichá se řítí ve svém BMW mrazivou nocí po dálnici domů. Na sedadle spolujezdce leží lukrativní smlouva na hlavní roli do německého velkofilmu. Už konečně nebude na nikom závislá. Zazvoní mobil, volá její manažer. Vtom se ozve ohlušující rána... Půl roku po autonehodě Tereza konečně "odchází" z nemocnice domů - na kolečkovém křesle v doprovodu řádové sestry, která jí má pomoci v prvních dnech života invalidy. Několik vteřin nepozornosti a náhle je všechno vzhůru nohama. Co se slávou, penězi, autem a prázdným bytem, kde nikdo nečeká? Co s městem, kde se o ni nezajímá už ani poslední bulvární novinář? Tereza se rozhodne pro venkov, pro kraj svého dětství a uzavírá se před světem v domě, který zdědila po rodičích. Ve své samotě si uvědomuje, kdo ji v době slávy využíval, koho si vydržovala, kdo ji opustil a jak se chovala ona sama ke svým opravdovým přátelům. Spolužití s řádovou sestrou není jednoduché, ale boromejka Marie je velmi silná žena, která se nevzdává, postižené ženě trpělivě poskytuje péči a do každodenní šedi na statku zasáhne několika zásadními rozhodnutími: nejdříve přivádí architekta, aby přizpůsobil dům podmínkám vozíčkáře. Potom vyhledá a pozve na prázdninový víkend nejbližší Terčiny bývalé kamarádky. Neočekávaná setkání a konfrontace s osudy kamarádek postupně vrací Terezu do života. Začne se starat o Janu, která je těžce nemocná, a naději do budoucna jí dávají stále častější návštěvy architekta Jakuba...... celý text

Lka
24.07.2022 5 z 5

Mě kniha bavila. Začátek mě hned chytnul. Pak byla pasáž, kde mě rozčilovala, jak je hlavní hrdinka protivná. Ale těžko soudit, v její situaci jsem se naštěstí nikdy neocitla. A pak už to mělo spád. Konec trošku smutný, ale takový je bohužel život.

bábuška
06.01.2021 5 z 5

Autorka mně velice mile překvapila touto knihou, žádný sladký příběh, ale osud, který se může přihodit každému z nás. Tereza spadne po autohavárii z výsluní na úplné dno, jen
přímo urputné snaze sesetry boromejky Marie se smiřuje s osudem a má odvahu žít dál.
Rovněž je velice zajímavý Mariin osud, i ne vždy dobré osudy Tereziných přítelkyň. Velice pěkně napsaná kniha.

Bebe2004
21.10.2020 4 z 5

Prvních pár stránek jsem se musela nutit číst - ale to je možná tím, že mám teď trochu čtecí krizi. Momentálně se musím donutit začít čist, ale jakmile se donutím, tak už to jde hladce. Líbily se mi i vsuvky náboženských témat. Ovšem někdy to tam sestra Marie až moc vnucovala - můj názor. Příjemně se četlo, ale nehledala bych v tom žádnou hloubku. Prostě typická oddechovka.

miša63
07.07.2020 5 z 5

Kniha se docela dobře četla, pohled na přátelství z dětství, které se přetrvalo i do dospělosti.

TamaraKrejčí
16.02.2020 1 z 5

A také mě štvalo, neumím to asi přesně vysvětlit...ale jakési vymýšlení "přezdívek" prostě jména postav, např. Tereza a v další větě byla "žena na vozíku" která zrovna něco řekla...nebo dokonce, byl použit obrat, výraz "vozíčkářka"
Pochopím, že Marie byla řadová sestra, tak to beru, je to titul, tak jo, ale jinak??? Proč zaměňovat jména??
To mi přišlo hloupé.

TamaraKrejčí
14.02.2020 1 z 5

Těšila jsem se na nezávazné potlachání mezi přáteli z dětství. Kombinace bývalé Star a řádové sestry nabizelo a mohlo být fajn, ale nějak vše vyšumělo v nekonečném dialogu o ničem.

JancaMia
24.02.2019 3 z 5

moje druhá od autorky , krásně se čte nicméně je to takové povrchové předvídatelné ..

enite22
30.01.2015 4 z 5

je taková menší oddechovka. Neříkám, že se mi kniha nelíbila, ale je to hodně jednoduše napsané a stále přemýšlím, že mi tam cosi pořád chybělo.. Sen se stane skutečností ...

Val
13.02.2012 3 z 5

Tak nevím..... Jsem z této knihy mírně v rozpacích. Myšlenku kniha má, námět je zajímavý...ale... kniha je přesycena nekonečnými dialogy, rozebíráním pořád toho samého tématu dokola. Měla jsem co dělat, abych to dočetla.

Iva Hlaváčková
česká, 1962