Lenin a 21. storočie

Lenin a 21. storočie https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503718/bmid_lenin-a-21-storocie-2LP-503718.jpg 1 4 1

Najnebezpečnejšia kniha roka. Máloktorá odborná kniha na Slovensku spustila takú búrku ako Lenin a 21.storočie. Niekoľko mesiacov po jej vydaní začiatkom roku 2022 slovenské neoliberálne médiá odštartovali nenávistnú kampaň proti knihe aj autorovi PhDFr. Ľubošovi Blahovi, PhD., ľavicovom filozofovi a politikovi, ktorý knihu vydal pod pseudonymom svojho otca Peter Vidovan. Nasledovala hysterická reakcia Slovenskej akadémie vied, ktorej vedenie rozhodlo, že kniha sa nesmie viac predávať. Takáto cenzúra tu nebola od roku 1989, čo len potvrdzuje, že režimové aparáty knihu vyhodnotili ako mimoriadne nebezpečnú. V druhom vydaní Ľuboš Bláha vysvetľuje pohľad na celú kauzu.... celý text

Ivan53
06.11.2022 odpad!

Tvrdý oriešok – číta sa dobre v tom zmysle, že nesrší priehrštiami odborného názvoslovia, no po obsahovej stránke mi to pripadalo trochu únavné. Avšak opäť sa ukázalo, že aj zlá reklama je reklama – nebyť toho kuvikania okolo vydania knihy, nebol by som si ju býval požičiaval. Kniha obsahuje Blahovo nazeranie na pôsobnosť revolucionára Lenina a zdôrazňuje, že o ňom treba písať a čítať. Ak má človek prečítané Leninove spisy, Články a prejavy z rokov 1922 – 1923 a ďalšie jeho knihy, a zaujíma sa o dejiny východnej Európy po boľševickom prevrate (sami boľševici to vtedy nazývali i Октябрьскій переворотъ), táto kniha mu nemá veľmi čo ponúknuť. Na druhej strane, vo vzťahu k výskumu Ľuboša Blahu ide o prvotný prameň.

Bol som ochotný prijať, že Lenin nám má čo ponúknuť i v 21. storočí (okrem odstrašujúceho príkladu, samozrejme), no pôvodca knihy svoje tvrdenia ničím neodôvodnil. Súčasný ruský historik Nikolaj Borisov v rámci seriálu История России – лекции dostupného na jutube výstižne povedal (v časti o Čaadajevovi), že Rusko ide Európe príkladom – ukazuje jej, ako sa to nemá robiť, ak sa nechce sužovať tak, ako sa sužuje Rusko. No a Lenin do tohto vzorca krásne zapadá.

Blaha, podľa vlastných slov, vydal knihu pod pseudonymom, aby nebol vystavený prenasledovaniu. Nespomeniem si teraz na posledný súd s ľavicovým extrémistom, ba nik neriešil ani statusy či vyhlásenia Jalala Sulejmana (vtedy predseda, dnes podpredseda KSS) či ďalších predstaviteľov extrémnej ľavice (napr. Biľaka obdivujúci Artur Bekmatov), takže netuším, z čoho pramenia Blahove obavy. Ale treba uznať, že „zakázaná“ kniha priláka nejedného čitateľa.