Lehká nostalgie po těžkých časech

Lehká nostalgie po těžkých časech https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84492/lehka-nostalgie-po-tezkych-casech-84492.jpg 4 5 2

Kniha přináší spoustu otřesných svědectví o občanské demoralizaci, o všech možných zrůdnostech sovětského režimu a jím vyškolených pokračovatelů, s jejichž přispěním byl donucen k exilu i sám autor.

Literatura světová
Vydáno: , Akropolis

Ljogkaja nostalgija po ťažolym vremenam

bookworm
30.12.2022 5 z 5

Výborný autobiografický román o dospievaní v ZSSR (v provinčnom meste kdesi na Donbase) v 50. a 60. rokoch so zaujímavým presahom do Československa. Autor ponúka vzácnu sondu do tamojšej spoločnosti, do života rodín a mladých ľudí. Pomery, ktoré boli oproti nám v Československu, neporovnatelne horšie (nie len materiálne...). Desivé boli pasáže o zločineckých bandách, čo terorizovali ľudí v meste a boli schopní človeka zabiť na ulici. V auguste 1968 hlavného hrdinu, v tom čase vojaka ZVS, pošlú v rámci vojenskej invázie do Československa. Andrej, ktorý bol bezhlavo zaľúbený do českej speváčky a stihol si už skôr vytvoriť silný vzťah k Československu, je v roli okupanta psychicky na dne. Tento aspekt knihy, je pre nás veľmi zaujímavý, pretože svedectiev zo strany bývalých okupantov, je skutočne málo.
Občas sa mi zdalo, že v deji nejaké časti chýbajú. To sa nakoniec vysvetlilo tým, že český preklad bohužial nie je kompletný - originál má 600 strán. V českej skrátenej verzii sú vraj hlavne vypichnuté časti s väzbou na Československo. Ako píše v závere prekladateľ, tie časti, ktoré by nám ešte viac priblížili život v ZSSR, si máme prečítať v originále, ak nás to zaujíma. Večná škoda.

milan.krimsky
24.10.2015 4 z 5

Pokud si chcete zavzpomínat na dobu totalitní, tak o tom je tato kniha

Autorovy knížky

Petr Šiljajev
ruská, 1949
2007  72%Lehká nostalgie po těžkých časech

Kniha Lehká nostalgie po těžkých časech je v