Legendy & Latte

Legendy & Latte https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518195/bmid_legendy-a-latte-pho-518195.png 4 466 466

Legendy a latéčka série

Fantasy ľahučké ako mliečna pena s dvojitým espressom sebaspoznávania. Viv sa po rokoch rozhodla opustiť život plný násilia a krviprelievania a raz a navždy zavesiť svoj meč na klinec. Unavená z nekonečných bojov si zaumienila, že obráti list a otvorí prvú kaviareň v meste Thune. V ceste jej však stoja mnohé prekážky vrátane skutočnosti, že obyvatelia mesta nemajú potuchy, čo vlastne káva je. Orkyňa túži zanechať staré chodníčky a pohnúť sa ďalej, no bez pomoci to určite nezvládne. Skutočné bohatstvo jej novej neprebádanej cesty však spočíva v pútnikoch, ktorých na nej stretá. A či už ich zviedla dokopy prastará mágia, lahodné koláče alebo šálka čerstvo uvarenej kávy, časom sa z nich azda vykľujú partneri, rodina, ba možno aj čosi viac, čo by si Viv nedokázala predstaviť ani vo sne.... celý text

Toto vydání knihy ještě není v prodeji. Má být od 30.05.2024
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Bude vydáno: , Zelený Kocúr

Legends & Lattes , 2022

Jidu
29.09.2023 4 z 5

Já musím říct, že toto byl parádní oddych. Zkrátka přesně to, co jsem po 120 dnech Sodomy potřebovala.
Opravdu očekávejte absolutní odpočinkové čtení. Příběh orkyně nás zavede do voňavé kavárny, plné různých bytostí.
Rozhodně zde není nijak extrémně propracovaný svět. Neobjevíte v tomto příběhu nic, o čem byste dávno neslyšeli. Nicméně příběh vás vtáhne, pohltí a nepustí. Zkrátka vás bude zajímat, jak to celé dopadne, i když nejde o žádnou vědu.
Za co uberu jednu hvězdičku je zbytečná erotická linka a těžká předvídatelnost. Ano, čekala jsem to, ale přeci jen pár zvratů být mohlo.
Trend nových knih (nemůžu říct úplně přesně jaký), co se týká erotických scén, mě už upřímně vytáčí. Z 99% to tam nesedí a je to na sílu. Tady tomu nebylo jinak. Odendat to, tak je to prostě top.
Celkově knihu hodnotím velmi kladně. Pokud si chcete odpočinout a mít pocit, že jste prosyceni vůní kávy, čokolády a všeho možného - jděte do toho.

Kenan
29.09.2023 3 z 5

Bývalá bojovnice Viv, má už dost svého života a chce změnu. Po dlouhém průzkumu se rozhodne, prakticky z ničeho, postavit a otevřít kavárnu v městečku Thun. O kávě se dozvěděla při svém dřívějším putování a prakticky je zatím pro ostatní úplně neznámá. Pozná při tom pár přátel, což jí umožní rozšířit svou nabídku kávy o výborné pečivo, jehož vůně se rozlévá v širokém okolí. Je to trochu jiné fantasy, příběh který není nadupaný napínavým dějem, ale spíš pomalé, poetické, milé čtení. Mrzí mně, že jsme se prakticky nic nedozvěděli o ostatních postavách a soustředíme se jen na budování a upevňování pozice kavárny. Je to ale 1.díl série, tak se možná v příštích dílech dozvíme víc.

kedlis
28.09.2023 2 z 5

(SPOILER) Starbucks ve fantasy světě. Příběh je to milý to ano, ale to mi bohužel úplně nestačí. Celou dobu jsem měla pocit, že se vlastně nic moc neděje, veškeré překážky byly vyřešeny během pár vět a vše se odehrává v kavárně. I prvek fantasy tak nějak upadá do pozadí a škoda že nebyl využit potenciál v podobě magických drinků či pochutin. Líbil by se mi prvek "found family", ale postavy mimo Viv nejsou vůbec prozkoumané, moc o nich nevíme a ani vzájemně spolu moc neinteragují, u Viv alespoň došlo k jistému vývoji charakteru.
Někoho kdo má rád pohodové čtení bez větších zápletek se špetkou fantasy to určitě potěší.

*To že lidé z LGBTQ+ komunity existují kromě reálného světa i ve světě fiktivním opravdu není "propaganda"

Michalka98
27.09.2023 3 z 5

Legendy a latéčka jsou příjemným oddechovým čtením, nicméně nejsem z nich tak nadšená. Nemůžu říct, že by mi na knize něco vyloženě vadilo, jen mě příběh tolik neoslovil. Doporučuji milovníkům kávy, odpočinkového čtení a originálních fantasy.

Aleen
23.09.2023 5 z 5

Když jsem ji poprvé spatřila, hned jsem věděla, že v ní dřímá velký potenciál - ta zelená ořízka a ilustrace na obalu... Úplně přesně to pásne k obsahu. Ten je MILÝ. Jde o klasický ženský, či dívčí román ve fantasy kulisách. Nebála bych se označit za Hygge román. Je to tak pohodové vyprávění, že těch pár akčních scén v té pohodičce téměř zanikne. Viv je mi mnohem sympatičtější, než bych od orkyně - nájemné zabíječky čekala, a vůbec všechny kladné postavy jsou sympatické a záporáci uvěřitelní. Doporučuji!

Didi15
22.09.2023 3 z 5

Krásná obálka, krásná ořízka. Celkově se tam zas tak nic neděje, ale je to roztomilé a laskavé , příjemná oddechovka.

Katka900
15.09.2023 5 z 5

Tak tohle mě upoutalo. Nejen teda svou obálkou, která mě hypnotizovala z regálu.

Byl to krásný, pokojný příběh o síle přátelství a soudržnosti. Příběh o plnění snu, který Viv posouval dál a dál. Její víra v okolí byla uklidňující.

KájaKoxík
08.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Hodnotím 4 z 5.

Pro mě jako fanouška her na hrdiny je tohle prostě must have :)
Pokud Vás zajímá, jak jinak než smrtí může hrdina skončit. Nebo jak to bylo po tom co byl poražen hlavní záporák, je tato kniha pro Vás.

Pro mě je to optimální čtení na podzimní nebo zimní večery, s hrnkem čokolády někde v teple.
Kniha je "jen" o splnění si svého snu. O tom, jak by se nemělo dávat na první dojem nebo předsudky. Jak se cesta může stát cílem. A jak se honbou za tím, co si myslíte, že je Vás sen, můžete obohatit o něco možná ještě důležitějšího.

Hvězdu nakonec strhávám za ne vždy úplně dobře promyšlené rozhovory postav. A tak jako dalším zde, mi úplně nevyhovuje vztah Viv a Tandri. Ne že bych měla něco proti holky s holkama... Ale buď bych zůstala u přátelství (což by se mi hodilo do tohoto děje více) a nebo bych uvítala budování vztahu během celé knihy více než jak je napsáno. A taky bych si chtěla přečíst co bylo pak až si to holky konečně řekly :)

HankaHail
08.09.2023 3 z 5

Příjemná fantasy jednohubka. Kéž by takových bylo víc. Knížka se velice pěkně četla, rychle si mezi postavami najdete své oblíbence a budete jim fandit. Ale celou dobu při čtení jsem si říkala, kdy už se to pořádně rozjede a proč je kolem této knihy takový povyk.

tamara8470
06.09.2023 2 z 5

No, trochu mě s odstupem času mrzí koupě této knihy. Nechala jsem se zlákat obálkou a velkým množství doporučení, kterým po přečtení příliš nerozumím. Absolutně ploché postavy, děj žádný, zápletka, vyvrcholení,... Mám pocit že to postrádá základní osnovu. Za mě uměle vytvořený úspěch co nestojí za to. Dvě hvězdy za slušnou grafickou úpravu a vcelku čtivý styl autora.

romison
06.09.2023 2 z 5

Jj jestli vas bavi cist, jak si nekdo otevre kavarnu a postupne pribira kolegy a jinak tam neni zadnej dej, tak je to kniha pro vas, asi pro mladsi generaci bo nevim. Me to nudilo strasne a nakonec i sralo, pac to kazdej vychvaloval. ;)

romika
05.09.2023 2 z 5

Tak jo,rozhodně nejsem cílová skupina,ale zkusit se má všechno. Jen tady si říkám,že jsem opět naletěla až příliš dobré reklamě a marketingu. Kniha v podstatě o ničem, tedy dobře o jedné kavárně ve fantasy světě, ale zároveň s kapkou moderních klišé,bez kterých by to bylo lepší, ale je jasné co prodává. Připomnělo mi to chudší příbuznou Kavárny v Kodani od Julie Caplin.

Okoslav
04.09.2023 4 z 5

Tak toto bylo extrémně milé a extrémně o ničem zároveň :-) Milovníci kávy a kavárenské kultury ocení dvojnásob.

Vlnobijec
01.09.2023 2 z 5

(SPOILER) Je to comfy, cozy, feelgood a all that jazz, přesně jak slibuje anotace. Ale to je všechno. Nic víc v knize není. Dočetl jsem ji jen díky tomu, že jsem byl nucen v jednom období trávit dlouhé hodiny v čekárnách u doktorů. Ne, že by se četla špatně. Naopak, je psaná moc hezky, čtivě. Potíž je v tom, že se v knize prakticky nic neděje a já neměl sebemenší chuť ve čtení pokračovat, nezajímalo mě, jak se bude příběh vyvíjet dál.

On tam totiž žádný příběh není. Celé to spočívá v budování kavárny ve fantasy světě. A i ten fantasy svět je tam spíš jen kulisa a "příběh" by se stejně tak mohl odehrávat kdekoliv v našem světě. Největší drama spočívá ve výpalném, které požaduje mafie, a i to se vyřeší úplně samo stylem "já jsem žena, ty jsi žena, tak mi napeč pár buchet a co jsme si, to jsme si".

Problém jsem měl i s překladem. Wooden spoons jsou vařečky, ne dřevěné lžíce. A přeložit ley lines jako linie ley, když máme v češtině nádherný výraz dračí žíly, je v tomhle kontextu přímo rouháním.

A ta romantická linka, která se vzala odnikud? Trošku jsem doufal, že celý příběh bude čistě o přátelství. Přece jen o tom byla síla toho kouzelného kamene, ne? Milerád bych se obešel bez ní.

Váhám mezi dvěma a třemi hvězdičkami. Nechávám dvě, protože i když kniha plní vše, co slibuje, je rozdíl mezi pohodovým čtením a ukrutnou nudou.

andrea1378
25.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Fajn oddechová kniha, stránky mizí před očima. Sympatické postavy, které byste hned měnili za vaše kamarády.

+ Roztomilá nabídka podávaných nápojů / dobrot v kavárně.
- Romantická zápletka. Víc bych si užila hodnotu čistého přátelství.
- Závěrečná kapitola po poděkování a vyjádření autora. Pro mě nadbytečné, už jsem byla připravená na konec a nechávala v sobě doznít pozitiva.

Aivinka
18.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Dlouho jsem nevěděla, jestli se mám do knihy pouštět, nebo jí nechat na pokoji, nicméně jsem usoudila, že mi tento trend nesmí uniknout. Jak tady napsal už skoro každý, jedná se o klidnou, odpočinkovou četbu. Mile mě překvapilo, že se autor opravu drží nápadu budování kavárny a dokáže jí napsat tak poutavě, že knihu nebudete chtít odložit. Jediný problém jsme měla s romantickou linkou. Viv se celou dobu stará o kavárnu, ani náznakem nikde není zmíněno, že by se na sukubu jen podívala a pak najednou BUM. Asi bych ocenila lepší budování vztahu, když na tom prakticky stojí celá knih. Nicméně i tak jsem si knihu velice užila a za tenhle fakt bych nesrážela víc, než půl hvězdy.

SladkaK
17.08.2023 2 z 5

Člověk má občas vystoupit ze své komfortní zóny, aby od života získal něco nového, nevšedního a obohacujícího. Občas to vyjde. Jindy naopak ne. A to je právě případ s Latéčky.

Zajímavý námět zasazen (pro mě úplně zbytečně) mezi příšerky. To jsem překousla. Druhá rána byl filmový styl zatajování děje. Mám raději plynulé odkrývání byť i mezi řádky. A za třetí ta nudná, tedy romantická linka? Sečteno podtrženo, celkově toho v knize na mě bylo příliš a zároveň tomu příliš chybělo.

Rowana
15.08.2023 4 z 5

Je to laskavé, je to humorné. Takový ten příběh, kde se toho dvakrát moc neděje, ale přesto se mi moc líbí a ráda se k němu vracím a pak ve mně přetrvává pocit nasycené spokojenosti.

Grohlinka
09.08.2023 2 z 5

Jsem ráda, že feel good fantasy se konečně dostává do hledáčku českých vydavatelství, protože tady zoufale chybělo.

Líbil se mi nápad s kavárnou, jako veliká milovnice kávy jsem v tom našla velké zalíbení a popíjela jeden šálek za druhým.

Postavy jsou sympatické, ač vzhledem k rozsahu a formě nebylo možné si k nim vybudovat nějaký větší vztah. Pohádkové ladění knihy mi nevadilo, ač s sebou nese neduhy typu jistých archetypů.

Celkově mám z knihy dobrý pocit, jen se nemůžu zbavit pocitu, že bych si přála víc, víc propracovanosti, větší hloubky.

Marthas
09.08.2023 3 z 5

3/5 Na prvotinu není kniha špatná, to ne, ale bohužel jsem čekala asi něco trochu jiného, než jsem dostala. Ze začátku mi dělalo potíže se začíst a zvyknout si, že je vyprávěna v er-formě.
Obálka je pěkná, autor jako zkušený rp designér si ji dělal sám. Už trochu přehnaně na mě ale působí zelená ořízka knih s vyobrazením kávy.
Bylo tam i pár korektorských kiksů a vydavatelských nedorazů, ale ne tolik, aby to příliš vadilo.
Problém jsem spíš měla s tempem příběhu a autorovým stylem vyprávění. Neříkám to ráda, ale na mě asi moc velká pohodička.
Kniha má být začátkem série, co mě osobně potěšilo je, že prý na sebe jednotlivé díly budou navazovat jen volně. Takže si můžu ještě promyslet, zda se pustím do dalšího.