Laskavé bohyně

Laskavé bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1318/bmid_laskave-bohyne-Sbk-1318.jpg 4 485 113

Může být tisíc stran téměř jednolitého textu plného suchých historických fakt strhujícím čtením? Ano – francouzsky psaný román Američana Jonathana Littella Les Bienveillantes, který čerpal inspiraci z filmu Clauda Lanzmanna Šoa, je důkazem. Vyprávění přesvědčeného nacisty a důstojníka SS Maximiliena Aueho, syna Němce a Francouzky, nás provede několika různými dějišti druhé světové války, na frontu, do okupovaných oblastí i do zázemí. Text je koncipován jako Aueho fiktivní memoáry sepsané dlouho po válce; Aue se v nich neobhajuje (k otázkám svědomí se staví spíše s vlažným cynismem), nýbrž se snaží po svém vysvětlit, jak a proč funguje jedno malé kolečko v příšerné smrtící mašinérii. Coby administrativní síla se podílí na likvidaci židovského obyvatelstva a nežádoucích živlů na Ukrajině a Kavkaze; zažije holocaust od takříkajíc amatérských začátků až po „průmyslové“ období plynových komor, jeho vzpomínky nás zavedou i do válečného Berlína a do hřbitovního inferna obklíčeného Stalingradu. Text, záměrně oproštěný od veškeré poetičnosti, je sice psán stejně suchopárným stylem, jakým Aue sepisuje svá hlášení pro Himmlera, ale zároveň z něj dýchá dojem neutuchajícího hnusu, román se valí jako temná řeka, pod jejíž zdánlivě nevzrušenou hladinou víří páchnoucí freudovské bahno, je až přehnaně dokumentárně přesný a nabitý fakty, ale jeho atmosféra je spíše hororová. Aue sám sebe prezentuje jako útlocitného intelektuála, který se minul povoláním (chtěl psát knihy, skončil jako právník), z jeho osobního příběhu, který se prolíná s nesmírně sugestivním líčením historických událostí, na nás nicméně hledí člověk sexuálně i morálně vyšinutý – nenápadný, seriózně působící psychopat, který koná zlo téměř se slzami v očích, jen a pouze s vědomím historické nevyhnutelnosti. Za svůj monumentální exkurz do duše malé ryby mezi válečnými zločinci (nebo jen obyčejného člověka ve vleku doby?) získal Jonathan Littell v říjnu 2006 Velkou cenu Francouzské akademie, v listopadu téhož roku pak prestižní Goncourtovu cenu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Odeon

Les Bienveillantes , 2006

ondrula
14.07.2015 5 z 5

Originální myšlenka, se kterou je kniha psána (vyjevena hned na začátku) vede k hlubokému zamyšlení. Vůbec začátek knihy je velmi čtivý a za její vrchol pokládám - bohužel krátkou - epizodu ze Stalingradu. Druhá půlka knihy mi přišla už poměrně nudná a rozvleklá.

kocour_mikeš
30.06.2015 4 z 5

Po provních desítkách stánek jsem knihu odložil, po cca půl roce jsem to s válečnou tématikou po Slunečních hodinách zkusil znovu. Kniha se mi líbila i nelíbila, bez spamování se nevyjádřím, tak to nebudu rozepisovat. Při čtení jsem si párkrát vzpoměl na Merleho Smrt je mým řemeslem, kdo četl ať se připraví na to, že lze zacházení s lidmi popsat ještě děsivěji. Román je kompexní, má zajímavé popisné odbočky, občas děsivý, občas (na mne) nechutný. Stojí rozhodně za přečtení.
Dávám 85%.

Nele
26.05.2015 2 z 5

Nesedla mi, ani jsem to nedočetla...

Zrzavá_Tereza
15.04.2015

O Laskavých bohyních mi řekla mamka, že by si je chtěla přečíst, a tak jsem jí tuhle knížku koupila k narozeninám. Vrhla jsem se na ní s obrovskou chutí se začíst, protože to téma je víc než lákavé. Bohužel jsem nedočetla... nepotřebuju ke čtení ty nejpromyšlenější zápletky, ani dojemné příběhy a nechutnosti mi vážně nevadí. I přesto mi to tak nějak nešlo.. Ale chci se k téhle knize vrátit a zkusit to znova a tak trochu se i těším, jak bude mé druhé setkání s J. Littellem vypadat.

Ereniss
26.03.2015 1 z 5

Knihu čtu druhý týden a jsem na straně 95...Za dva týdny jindy přečtu dalších pět, šest knih. Teď nečtu radši nic, protože nemám ráda rozečtených více knih a k této se nedokážu přinutit, tedy vzdávám to. Když mě kniha nebaví, nebudu tak ztrácet svůj čas, kterého mám i tak málo a radši sáhnu po knihách, které mě baví a z kterých něco mám. Nemyslím ale, že by Laskavé bohyně byly špatnou literaturou. Jen mi tento styl psaní nesedí a nic mi to nedává.

myomyo
17.08.2014 3 z 5

Uffffts... popravdě jsem ráda, že mám četbu za sebou, brala jsem to jako svou výzvu..chvíli baví, chvíli jsem měla co dělat, abych knihu neodložila.. ale stejně jako se neodchází z divadla, jen v největší "nouzi" odkládám rozečtenou knihu.. jedná se o drsný popis průběhu druhé světové války z pohledu nacistického homesexuálního pohlavára - místy zbytečně táhlé a detailně popisující, přesto doporučuji jako zase trochu jiné podání z této doby

schacco
14.05.2014 3 z 5

Velmi nevyrovnaná kniha. Precizně propracované pasáže jsou kombinované s lacinými zápletkami s někdy až parodickým nádechem (jako např. "sehraná dvojice policistů Ječný & Cígler" :-), kýčovitý dr. Mandelbrod apod.). Otravné jsou snové a fantazijní pasáže, které zejména na konci románu dosahují rozsahu téměř nesnesitelného. Hlavního hrdinu autor koncipoval tak, aby se s ním skutečně téměř nikdo nemohl ztotožnit, což je vposledku spíše na škodu, jelikož taková postava je stěží uvěřitelná. Co se ovšem autorovi velmi podařilo, byly pasáže, ve kterých přibližuje atmosféru v řadách německých služebníků genocidy a líčení hrůz s ní spojených. Rovněž historické osoby jsou údajně vykresleny bez větších připomínek věrně.

Jack Bauer
08.05.2014 2 z 5

Kniha psaná z pohledu esesáka homosexuála obhajující svoje zrůdnosti. Místy hodně chytlavá, místy velmi nudná, na toto téma jsou lepší knihy. Hodně přecenovaná. Na Laskavé bohyně jsem se dle komentářů velice těšil, ale od Krymu jsem se začal neskutečně nudit a v polovině přestal, ztráta času. Číst vulgárnosti jak někdo pojídá hovna nebo si plní prdel spermatem fakt nemusím.(Schválně jsem nenapsal fekálie ani zadek, ale napsal to vulgárně jak spisovatel) A o zrůdnostech fašismu si přečtu v mnohem lépe napsaných knihách. Nedočteno.

Jillina
08.04.2014 3 z 5

Mně se tato kniha nelíbila. Nejde o líbení ve smyslu popisu příjemných věcí, ale o literární stránku. Bohužel jsem asi nepochopila, proč je to tak dlouhé. Jestli má kniha sloužit k připomenutí chyb, je to fajn, ale nevěřím, že by tento účel byl právě touto knihou zrovna moc posvěcen.
Moje recenze tu http://psaniocteni.blogspot.cz/2014/03/kdy-bohyne-byly-az-prilis-laskave.html

Ladys
23.03.2014 5 z 5

Něco tak působivého a hnusného jsem snad nečetl. Až autentický popis poprav, podrobné výčty událostí, emocí a hnusu jsem (ač fascinován) měl problém dočíst. Je to kniha provoněná smradem z hromadných poprav a popelem spálených těl. Už nikdy to číst nebudu. I přes vysoké hodnocení

dalia1769
19.02.2014 5 z 5

Nejautentičtěji působící román o druhé světové válce, který jsem četla. Klobouk dolů před autorem a ohromným objemem studia, které musel zvládnout. Množství detailů je neuvěřitelné. Kniha opravdu působí jako paměti přímého účastníka. Román je velice obsáhlý, určitě to není čtení na dva večery, ale stojí rozhodně za to. Navíc nastoluje ne tak často zpracovávané otázky, především skutečnost, že i většina nacistů byli v podstatě lidé jako my, těch skutečných sadistů byla menšina, jen dostala mnohem více příležitostí se v té situaci "projevit". Ti běžní lidé se od nás ale zas tolik nelišili, jen neměli to štěstí jako my, kteří žijeme v celkem poklidné době, jež nás nenutí dělat věci, které je jejich doba dělat nutila.

Mishelfka
19.11.2013 5 z 5

Jak již bylo níže uvedeno "pokud dokážete překousnout hrdinovy sny..."... několik desítek stránek dlouhé popisy halucinací a snů hlavního hrdiny možná pomohlo vykreslit charakter hlavní postavy, ale pro mě byly již otravné. Ovšem označuji to za jedinou vadu tohoto románu. Potvrzuji, co říká titulek recenze z MF Dnes - Kniha, kterou přečtete s přestávkami na zvracení - nezvracela jsem, ale občas se mi chtělo až odvracet zrak jako u sledování filmu, protože krutost nacistického režimu je zde vykreslená velice naturalisticky. Výborná kniha, která si zaslouží svůj sukcés :)!

Adelajda_4
13.11.2013 5 z 5

Geniální kniha! Při četbě knihy jsem si připadala jako muž na obraze "Čtenář Dostojevského". Na jednu stranu se mi z toho, co jsem v knize četla dělalo nevolno, na druhou stranu jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Na téma 2. světová válka a holocaust bylo napsáno nepřeberné množství knih, ale z historických románů podle mě tato knihy vyniká. Takže pokud máte dost silný žaludek, tak doporučuji, protože se musím přiznat, že řada scén mi vháněla slzy do očí.

sumcicka
30.08.2013 1 z 5

Opravdu nechápu, co na téhle knížce všichni vidí. Podle mě je to pouze na devět set stran rozmazaný (slovní) průjem úchylného hlavního hrdiny, který mi ve výsledku nepřinesl nic jiného než naštvání, že jsem na čtení plýtvala svým časem. Obzvlášť po závěrečné scéně knihy... Pokud tohle považujete za drsný popis reality vyhlazování Židů, doporučuju přečíst si svědectví někoho, kdo tuto hrůzu prožil a přežil (např. Treblinka, slovo jak z dětské říkanky) nebo se podívat na desetihodinový dokument Šoa.

Vikomtka
25.08.2013 5 z 5

Úchvatná kniha. Čtu ji právě potřetí a stále narážím na velmi silné scény, které si vůbec nevybavuji. V té chvíli nechápu, jak je to možné, že mi něco takového neuvízlo v paměti.... Je to nejspíše tím, že Littell text napěchoval jednou událostí za druhou, i významné líčí bez takřka emocí, děj plyne jako mohutná řeka, takže čtenářově pozornosti může při prvním, ale i druhém čtení leccos uniknout.
Aue je dokonalým zosobněním člověka, který jako by se u všech událostí ocitl jaksi náhodou, bez vlastního přičinění, na rozkaz. V jeho vnitřních úvahách spatřujeme lehkou váhavost nad správností vlastního konání i německého počínání vůbec, ale nakonec koná vždy to, co se od něj očekává, a ještě přidá z vlastní iniciativy něco navíc. Pilná včelka, neúčastný pozorovatel, kolečko v soukolí, bez něhož by to nešlo. Ten tón mi silně připomněl autobiografii Rudolfa Hosse Velitelem v Osvětimi: já nic, já jen plním rozkazy, nevím, co mi máte za zlé, taková byla doba.
Nepochybně jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla.

Hezzy
31.07.2013 5 z 5

Někteří kritici tuto knihu považují za jednu z nejlepších knih všech dob. Já také. Prvních sto stran ( krom úvodu, který je až zvrhle čtivý) bylo těžkých, ovšem poté vás to naprosto pohltí jako černá díra. Když se mě nějaký známý zeptá, jakou knihu bych mu doporučil, odpovím: "Laskavé bohyně". Není to sice téma pro každého, ale když dokážete překousnout hrdinovy sny a halucinace (které naprosto úchvatně formují složitou mysl hlavní postavy) nemůžete dát méně než 4 hvězdy. Není to obhajoba holokaustu ani nacistická bible, i přesto, že v knize jsou napsány velmi "odvážné" (lépe řečeno kontroverzní) myšlenky. Je to nadčasový román o 2. světové válce, který by neměl být zapomenut a dokážu si ho představit i k maturitní četbě...

Sigas
30.07.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Dějiny holokaustu, válka na východní frontě, pád Berlína, vyšetřování vraždy, incestní láska, temné sexuální fantazie, kavkazské národy, spleť nacistické byrokracie - je tu tolik zajímavých témat, že jsem vůbec nestihl nudit. V rozpacích jsem snad jen z několika momentů spisovatelské svévole, která překračuje hranice uvěřitelnosti.
Kromě toho je to ovšem také pěkně hnusná kniha. Při čtení jako by na mě vždycky padla tlustá deka. Ale zároveň jsem se pokaždé svým způsobem těšil na další dávku. Podobně jako hlavní protagonista Aue, i já jsem měl pocit, že při tom něco důležitého pochopím. Jak vůbec mohlo dojít k něčemu tak hroznému, jako byl holokaust? Jak mohlo pár tisíc členů Einzatzgruppen vyvraždit přes milion lidí, většinou žen a dětí, a po válce se zase začlenit do normálního života? Jakou vinu má národ, jehož státní mašinérie pracovala k tomuto cíli, a přece všichni bojovali za konečné vítězství s pocitem dobře splněné povinnosti?
Knížka nám neodpoví, jsou to přece paměti esesáka, který nechová výčitky svědomí. A přece můžeme pochopit mnohé, protože vidíme, jak tehdy lidé mysleli. Dokonce je to hotová encyklopedie postojů k takové, jak se říkalo, “Schweinerei”. Pokud ale od jejich vysvětlení nedokážete udržet odstup, strhnou vás do naprostého morálního bahna a z následující deprese se jen tak nevyhrabete. Trochu mi to připomíná Zločin a trest, tentokrát ovšem bez trestu. Vraždy, hrůza, horečky, blouznění, nakonec se tu mihne Soněčka, ale Raskolnikov se nezačne kát.
Možná je škoda, že Aue je znázorněn jako vyšinutý sexuální deviant, protože dost dobře by na jeho místě mohl být někdo “úplně normální”. V jistých historických situacích stačí, když se člověk prostě jen zapojí do systému. Krutá pravda je, že v podobné situaci by se zřejmě zachovala většina z nás stejně a dokud jí nemusíme čelit, můžeme se jen rozpačitě ptát, zda bychom nenalezli více odvahy.

Gabetka
29.07.2013 3 z 5

Je to určitě zajímavé, ale náročné čtení. Neustálé opakování dlouhých německých hodností a bezpočet jmen dokáže čtenáře slušně zmást. Ale jakmile začnete číst, musíte zjistit, jak to skončí. Hlavnímu hrdinovi vlastně fandíte, aniž byste chtěli (nejen, že je součástí nacistického režimu, ale celkově je to velmi rozháraná osobnost s bezpočtem psychických problémů), a myšlenky v knize nadhozené určitě nutí k zamyšlení. Drastické vyhlazovací metody jsou střídány vleklými popisy byrokratických postupů a vše je prostoupeno netradičními představami hlavního hrdiny. Souhlasím s ostatními, že jde o knihu, na kterou jen tak nezapomenete.

Omnibus
12.07.2013 2 z 5

Popisování všech hrůz a zvěrstev druhé světové války očima slabého, amorálního člověka, bez jakéhokoli mravního kodexu, pouze vlečeného dějinnými událostmi a to i ve chvílích, kdy je sám v hierarchii zrůdné mašinérie na nějakém důležitém postu. Proboha, co mi takovýto příběh má dát? Bez jakékoli katarze a s přehnaně zdůrazňovanou homosexuální tematikou, zbytečně a samoúčelně podsouvanou většině postav, které náš „hrdina“ potkává. Příběh o člověku s nemocnou duší a jeho nihilistickém pohledu na svět. Pro mě naprosto zbytečná kniha. Alespoň dvě hvězdy uděluji proto, že pro člověka, který nic podobného dosud nečetl a hrůzy fašismu jsou pro něj jen pár polozapomenutých čísel a strohých fakt, může být snad, z hlediska informací, přínosem.

juckey
27.06.2013 5 z 5

Dokonale složitá hlavní postava, která mě doopravdy donutila věřit jí a sympatizovat s ní. Víte, jaký byl otřes, když se z něho nakonec vyklubal psychopat?! Dokonalý příběh, na jehož 900 stránkách se dokáže nudit jenom málokdo.

druhá světová válka (1939–1945) nacismus války holokaust, holocaust

Jonathan Littell