Laserový muž: Príbeh o Švédsku

Laserový muž: Príbeh o Švédsku https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353537/bmid_laserovy-muz-q7L-353537.jpg 5 126 30

Cecilia Vanger, hlavná hrdinka trilógie Milénium Stiega Larssona sedí v kresle a číta knihu Gellerta Tamasa Laserový muž. O čom je kniha na jej kolenách? Píše sa rok 1991 a Štokholm sa mení na mesto strachu. Neznámy útočník ozbrojený laserovou ostreľovacou puškou postupne vystrelí na jedenásť ľudí. Spája ich jediná vec – iná farba pokožky. Gellert Tamas vás pozýva priamo do duše vraha.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Romány
Vydáno: , Absynt

Lasermannen: En berättelse om Sverige , 2002

sophia2943
22.07.2019 5 z 5

Knihu jsem četla dlouho, ale na jejím skvělém obsahu to nic nezměnilo. Po absyntovce jsem sáhla poprvé a už teď se mi doma válejí dvě další. Příběh jako takový byl výborný. Nebyla to žádná krvavá detektivka, ale příběh který se opravdu stal a o to víc to člověka pohltí. Každopádně ke konci, kdy autor napsal, že text psaný kurzívou jsou výpovědi od Johna, tak v tu chvíli mi běžel mráz po zádech a tak se pozná sakra dobrá knížka.

-Pečivo-
18.07.2019 5 z 5

V první řadě bych chtěl podotknout, že Laserman by měl bejt zfilmovanej. Ihned a bez diskuze - a jednoho z detektivů by měl hrát Arnold Schwarzenegger. A Johna Ausenia by hrál Pavel Zedníček! A bylo by to severský noirový drama! 10/10! Koukám, že mi právě volá Marhoul, ale teď nemůžu, píšu recenzu!

A krom toho sedím na záchodě. Možná si někdy když venku prší, říkáte, že si to věčný vysedávání na záchodě vymejšlim, ale ne. #truestory!

Laserman je smutný příběh o tom, co se právě děje v Evropě a jak se historie opakuje a kam až to může vést. Ve Švédsku počátku devadesátých let narůstal počet imigrantů a s ním i počet a sympatie pochybných uskupení, který se dostaly až do místního parlamentu. Média a společenský diskurz vedly společnost k názoru, že za tamnější krizi nemůže ekonomika, ale Hasan od vedle, co na nádraží prodává ve stánku noviny.

Tohle všechno vedlo k tomu, že se jeden pobzíkanej Němec vyrůstající ve Švédsku (toho by hrál Zedníček s červenýma vlasama) sebral a na přistěhovalce začal po nocích střílet pistolí s laserovým zaměřovačem. Jelikož to naštěstí čmaňovi moc nešlo, tak z desíti pokusů zabil jen jednoho člověka. Zbytek přežil. V té době vznik ve Švédsku i známý hit - “Švédové, skáčou jak míčky gumové!” Škoda, že do svých recenzí nedávám obrázky, hned bych poslal jednoho černého humra. Løl!

Peči, zpátky k věci! Dobře, co následovalo bylo, že krajní pravice začala posílat zdravice, lajky, šéry a sabskrajby a Čmaňa se stal v těchto kruzích velkým oblíbencem. Protože ale střílení na přistěhovalce a bejt debil kolidovalo s pracovní dobou a protože bez práce nejsou koláče - jak se říká ve Švédsku: no arbeit, no knäckebrot - musel si začít přivydělávat. To vymyslel tak chytře, že přepad 16 bank! Jelikož byl ale fakt maxidement, tak začal chodit do kasina a tam to zase prohrál.

Tato komedie pokračovala tak dlouho dokud ho Arnold Schwarzenegger nevypátral a nezabásnul. Absynt mě opět oslnil a donutil vsadit na ruletě na 9/10. Další povinná četba pro všechny idioty tam venku. Peace, peči out!

pankaplan
11.06.2019 5 z 5

Výborné čtení o temné stránce Švédska. Možná i vy, podobně jako já, máte Švédsko za svobodnou zemi, ve které se extrémním názorům nedaří, protože Švédové jsou prostě pohodoví lidi, kteří se mají všichni rádi. A přitom to bylo Švédsko, které se stalo dějištěm řádění sériového vraha, který měl jednu jedinou motivaci: Vystřílet přistěhovalce. A přitom je to Švédsko, kde se na pár let povedlo neofašistické politické straně získat velký politický vliv.

Kniha Laserový muž tak není jen o jednom magorovi, který s laserovou puškou a revolverem kosí tmavší spoluobčany. Je také o společnosti, jejíž výrazná část toto jednání schvaluje, ne-li přímo podporuje. V centru knihy je střelec, kterého vlastní nenávist dovedla k hanebnému činu. Stejně tak je ale dalším hlavním hrdinou švédská společnost.

Kniha se velmi podrobně zabývá vším, co jsem tu naznačil. Historii Johna Ausonia (jak znělo jedno z jeho jmen) od dětských let až do dopadení. Zabývá se švédskou reakcí na rasistické tendence. Zabývá se politikou a do velké míry i medializací.

Kniha je místy čtivá a napínavá, místy analytická a podrobná. Těch pět stovek stránek vám uteče, než si stihnete uvědomit, kolik hrůzy se na začátku devadesátých let ve Švédsku dělo. Vynikající kniha.

adel_z
21.05.2019 5 z 5

Top, další skvělá Absyntovka. Výborný široký popis reálií, které jsou i dnes mrazivě aktuální, propracovaný profil Lasermanna i takřka detektivní vyprávění, ve kterém se prolínají časové linie.

LadyAnn
08.05.2019 5 z 5

Skvělé, opravdu! Nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Líbilo se mi, jakým způsobem je kniha členěna do kapitol i detailní, srozumitelně popsané a vysvětlené reálie. Chválím dokonale vykreslenou atmosféru ve švédské společnosti i na politické scéně, stejně jako seznámení se životem samotného hlavního "hrdiny". Určitě stojí za to si Laserového muže přečíst, pouze předesílám, že se nejedná se o žádné literární umělecké dílo (bohužel kniha obsahuje i četné chyby/překlepy), ovšem zde stojí jednoznačně obsah nad formou.

Miluska2810
25.04.2019 5 z 5

V tejto knihe sa neda asi nic vytknut. Celý príbeh pod drobnohladom tohto novinara (spisovatela) je fakt skvely. Nevyvolaval sice vo mne pocity ako kniha Jeden z nas, ale neubralo to na kvalite tejto knihy. Co sa tyka "hlavneho hrdiny" neskutocne mi liezol na nervy :D

KKlara
19.04.2019 5 z 5

Velmi zajimava a ctive napsana kniha. Nektere pasaze mi prisly vic nez aktualni i ted, nemyslim rasismus, ten asi neprastane existovat, ale vyuzivani politikou, straseni a lzive zpravy... Poucne a strasne. Knihu doporucuju

Gooverka
04.04.2019 4 z 5

Další skvělá absyntovka, tentokrát pojednávající o masovém švédském vrahovi přistěhovalců v 90. letech minulého století. Musím říct, že kniha je aktuální právě teď, když debata o přistěhovalcích cloumá celou Evropou (Švédko je zase o 20 let dopředu). Je to skoro až absurdní. Kniha se skládá z více částí a čtyři hvězdy dávám hlavně za to, že obecné pasáže o xenofobii ve Švédsku pro me byly až moc dlouhé a podrobné. Měla jsem dost chutí je přeskakovat. Samotný příběh laserového muže o jeho dětství, dospívání i o pátrání po jeho identitě se četlo jako detektivka. Trochu mne také zklamala na některých místech stylistika a několik překlepů, které mi k tomuto nakladatelství prostě nesedí. Přesto dávám zasloužené 4 hvězdy. Určitě si ji přečtěte, dozvíte se dost zajímavých informací o zemi, o které jste si možná mysleli, že má na tyto problémy jiné názory než zbytek Evropy.

majanka
07.03.2019 5 z 5

Výborne spracovaná problematika migrantov v Štokholme a súbežne psychologický profil Johna Ausonia a jeho motívy nenávisti k prisťahovalcom. Problematika z 90-tých rokov minulého storočia vo Švédsku, ktorá je aktuálna v niektorých krajinách v súčasnosti. Výborná reportážna práca, detailne podpísaná práca policajtov.

marcela6425
26.12.2018 5 z 5

Po knížce Jeden z nás - Príbeh o Nórsku opět skvělá reportážní kniha z edice Prokletí reportéři. Tentokrát o švédském masovém vrahovi imigrantů a bankovním lupiči z počátku 90.let, který se údajně měl později stát vzorem Breivika.
Musím vyzdvihnout skvělou a mravenčí novinářskou práci zahrnující jak rodinné zázemí Johna Ausonia a jeho okolí, jeho psychologický profil, tak i detailní průběh policejního vyšetřovaní a hlavně politicko-společenskou atmosféru Švédska po pádu železné opony a během uprchlické krize vzešlé z válek na Balkáně. Z dnešního českého úhlu pohledu je ovšem smutnou realitou, že v politických diskuzích o imigračních otázkách jsme za Švédskem právě těch cca 30 let pozadu.
????????????????????????????????????????????
Měla jsem snahu tu knížku dočíst ještě před Vánoci, abych si ve sváteční dny mohla dopřát něco lehčího, no, povedlo se až dnes. Je nadupaná informacemi a rozhodně stojí za to! Komu nevadí číst ve slovenštině, běžte do ní ještě dnes!

švédská literatura Švédsko reportážní romány

Autorovy knížky