Květy smrti

Květy smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/312514/bmid_kvety-smrti-UVe-312514.jpg 4 1 1

braunerova
27.11.2022 4 z 5

Ernst Löhndorff zažil mnohé, mimo jiné se živil sběrem kaučuku a hledáním vzácných orchidejí v Brazílii. Příběh o výpravě lovců orchidejí po Amazonce, jejího přítoku Madeiry a po řece San Jacinto vyvolává dojem cestopisu. Těžko však říct, co jsou vlastní zážitky autora, co odposlechnuté historky a co literární fantazie. V pralese na dobrodruhy číhá spousta nebezpečí, krokodýli, hadi, všežraví mravenci, domorodci s otrávenými šípy nebo malárie. Autor píše poetickým jazykem o krásách amazonského pralesa, o bahenní horečce, brlozích plných kořalky a děvek a otrocké práci na kaučukových plantážích.

"V každém plavidle veslují tři Indiáni. Lidé, spojení provazem kolem krku a hledící na nás velikýma, smutnýma očima. Brazilec na zádi kouří cigaretu. Biče sviští kolem nahých, shrbených hřbetů a rychle se vzdaluje malé loďstvo černého Juana."

Indiáni doprovázející výpravu nemají jména, pro bělochy to jsou jen čísla Uno, Due a Tre.

Brazílie Amazonka orchideje

Ernst Friedrich Löhndorff