Cizinci na planetě Kvara

Cizinci na planetě Kvara https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74842/bmid_cizinci-na-planete-kvara-Y1a-74842.jpg 3 21 2

Kvara série

< 2. díl

Na Kvaře přistane koráb Easanů, jejichž úkolem je zjistit stav planety po dávné nukleární válce. Jsou překvapeni novým osídlením a snaží se tajně Kvařanům pomoci. Původní vládci planety jsou nahrazeni mladými vědci a zablokovaný počítač opět funguje. Mutace jsou prospěšné, zaniklá civilizace je kdysi naprogramovala pro ozdravení planety. Autorku zajímají zejména procesy ovlivňování, moci a možnosti změnit společenské struktury.... celý text

murdoch
18.06.2023 5 z 5

Prostě dobrá (a k tomu původní, česká) sci-fi. Přemýšlivá, originální. Tohle mám rád.

tenax
17.09.2016 3 z 5

Navazuje na román Strach na planetě Kvara, bez jehož znalosti se čtenář těžko orientuje v ději a osobách. Téma samotné je zajímavé, i když nijak originálně zpracované. Do jaké míry může vyspělejší civilizace zasahovat do vývoje té méně vyvinuté? Může počítač (nebo jím se zaštiťující úzká skupina osob) vůbec řídit chod společnosti? Do toho rozdělení lidí do kast, problematika vlivu mutací a možnosti snímání a přenosů paměti. Je toho hodně, ale celý příběh postrádá větší napětí, je rozvláčný, upovídaný a plný klišé, největší akce se odehrávají v diskuzích jednotlivých postav. Navíc stejně jako u prvního dílu vlastně otevřený konec.

Ludmila Freiová
česká, 1926 - 2014