Kupředu levá, zpátky ni krok!

Jsou herci, kteří nikdy nesklouzli k žádné ideologii a dnešní divák je vnímá jako silné osobnosti, jež se nezpronevěřili svému svědomí. Bohužel vzhledem k době nedávno minulé je takových umělců jen špetka. Proč nás tolik zajímají osudy lidí, kteří údajně spolupracovali s režimem a „zklamali“, když většina z nás rovněž patřila k šedé zóně? Na to se pokusí odpovědět kniha, jejímiž hlavními hrdiny jsou většinou vynikající herci, kteří však svůj um dali do služeb více než podivných projektů. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19190/kupredu-leva-zpatky-ni-krok-19190.jpg 1.54

Kniha Kupředu levá, zpátky ni krok!

Pavelpi
15.08.2018

Tahle kniha mne zklamala.Očekával jsem nějaká neznámá fakta nebo neznámé skutečnosti.Nic,velké nic.Nad tímhle vedou i Rozkvetlé konvalinky,protože tam je to i lepší obalené a podané.Podle mne herci chtějí hrát za každého režimu a tak se podivuji tomu,že někdo řeší to jestli hráli nebo nehráli v komunistických agitkách.Málokdo byl tak odvážný,že si sám podřezal větev a přišel o práci.Horší je podle mě to,že ti,které jsme vídali na obrazovkách denně,dnes dělají,že hráli z donucení a pod hrozbami a bránili se rolím,ale copak to šlo odmítnout?Daleko víc si vážím herce Jana Šťastného,který např.v Majoru Zemanovi nikde nehrál,ale ne proto,že odmítl.Nikdo mu to totiž nenabídl a on dost těžce přemítal nad tím,že se u nás natočilo v tomto případě 30 celovečerních filmů a on v nich nehrál.A to by mohl dělat dnes,jaký byl odbojář,ale nedělá.Naopak jsem ho slyšel,že tohle uvedl veřejně v televizi (už nevím v jakém pořadu).

kiddlinka
29.09.2011

"Naše kniha nechce soudit a kritizovat, jen znovu poodhalit některá dilemata z doby nedávno minulé, připomenout, dát k zamyšlení." Ok, nic proti. S nepřítomností osočování komančky Švorcové už se nějak vyrovnám, méně už s tím, že autor nedostává svému záměru a nepoodhaluje a nepřipomíná vůbec nic, pokud za odhalené dilema nepovažujeme obdiv nad tím, jak inkriminovaní herci dokázali stíhat svou práci i stranickou činnost. Jednotlivé kapitoly připomínají spíš zkratkovité medailonky nebo průměrnou biografii na ČSFD a nabízí se myšlenka, jestli by nebylo účelnější napsat rovnou monografii dotyčných herců, než si knihu zahlcovat pouhým výčtem faktických informací.