Kulturní adresář ČSR

Kulturní adresář ČSR https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248894/bmid_kulturni-adresar-csr-248894.jpg 5 1 1

Apo73
08.01.2024 5 z 5

To je kniha, kterou by měl podle mě mít doma každý, kdo se zajímá o první republiku. Je to autentické svědectví doby, roku 1936. Podobně, jako v našich 90. letech vycházel Kdo je kdo, tak tady jsou zaznamenány stovky osob a osobností, které v danou chvíli nějak utvářely kulturní, politické, hospodářské a všelijaké jiné milieu. Drtivá většina z nich je naprosto neznámá, zato tady se o nich člověk dozví všechno možné, včetně jejich adres. Namátkou vybírám: "Josef Kořenský, PhDr., h.c. řed. ob. a měšť. školy v.v. - nar. 26. VII. 1847 Sušno. - Literárně činný zvláště v oboru přírodovědném a cestopisném. ...a teď následuje výčet jeho 17 knih včetně K protinožcům (1901), Amerika (1923-25), Ze všech končin světa (1930). Praha XVI. Smíchov, Arbesovo nám. 70." Nejdeme tu Andreje Hlinku; statkáře Metoděje Hlávku v Přerově; profesora fysiologie Silvestera Práta; Hugo Vavrečku, čsl. vyslance ve Vídni, nyní ředitele Baťových závodů; Jána Danka, ředitele stát. sirotčince z Liptovského Sv. Mikuláše, nakladatele Břetislava Kliku, který vydává Zátiší, knihy srdce a ducha; Jana Millera, rolníka a žurnalistu (napsal např. S českými dragouny na Moravském poli), Václava Štěpána, pianistu a propagátora české moderní hudby, nebo Jana Zrzavého, který žije střídavě v Praze a v Paříži na adresách Praha XIX. Bubeneč Na Magistrále 15 a Paris rue de la Cosarde - L´Haij les Roses (Seine). Zkrátka vynikající příručka, která přináší autentické dobové informace, které se už jinde člověk nikde nedozví. Radost!