Kto chytá v sne

V dlho očakávanej knihe spomienok Margaret A. Salingerová píše o živote so svojím otcom, povestne sa strániacim akejkoľvek publicity, spisovateľom J. D. Salingerom. V konfrontácii s literárnymi hrdinami jeho diel autorka skúma zložitú dynamiku rodinných vzťahov v príbehu ženy, ktorá sa usiluje vyrovnať s temnými stránkami detstva, čo poznačili dcéru slávneho muža. Vo svojom rozprávaní odhaľuje nielen minulosť vlastných rodičov, ale aj otcove neradostné skúsenosti s antisemitizmom americkej spoločnosti a traumatizujúce zážitky z bojísk druhej svetovej vojny - všetko, čo z jej pohľadu formovalo J. D. Salingera - záhadou opradený mýtus, ktorý má nezastupiteľné miesto v kontexte svetovej literatúry....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26324/kto-chyta-v-sne-26324.jpg 4.25
Originální název:

Dream catcher: A Memoir (2000)

Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Slovenský spisovateľ
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

kk_proste
05.02.2017

Pamatuji si, jak jsem při prvním kontaktu s touto knihou v knihovně znechuceně pozvedla obočí a říkala jsem si, jak někdo může takhle hloupě zneužít jméno a název. To jsem ještě netušila, že o pár měsíců později tuto knihu (kvůli psaní seminárky) z regálu vytáhnu a na přebalu spatřím Salingerovu fotografii. Ani ve snu by mě předtím nenapadlo, že by se mohlo jednat o memoáry jeho dcery.

Margaret Ann, Peggy, knihu údajně napsala kvůli svému synovi. Snaží se vnitřně vypořádat s nelehkým životem, který (přestože byla dcerou jednoho z nejúspěšnějších amerických spisovatelů 20. století) jí částečně zajistila "netečnost" jeho otce a ignoranství její matky. Peggy se nám (jak doufám) snaží nalévat čistého vína, občas velmi trpkého.

400 stran je poměrně dost, kromě Peggyiných vzpomínek na traumata (nejen) z dětské internátní školy se seznámíte i s pozadím antisemitismu v USA v první polovině 20. století. Neskutečná zvěrstva. Z okraje stránek teď gumuji své vztekle napsané poznámky u pasáže o "puncovaných" amerických (Ivy League) univerzitách...

"Být členem téhle nedokonalé společnosti, rodiny Salingerových, má své silné a slabé stránky, něčím se platí a něco se získává. Ve snaze vytvořit ráj na zemi najdeme krásu i nebezpečí. Udržet ráj dokážou jen dokonalí lidé - nebo mrtví, ne pouze smrtelníci, kteří jsou sami "vytvářeným dílem", jehož nedokonalost je jim odpuštěna. Leč takový pokus skýtá prozření, nahlédnutí do nebe, bez nichž se dá život jen stěží snášet."