Meč a ptáček

Meč a ptáček https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402360/bmid_mec-a-ptacek-klG-402360.jpg 4 293 78

Kroniky Meče a ptáčka série

1. díl

V království Jeru byli všichni obdaření magickou mocí postupně vyvražděni krutým králem. Tento osud potkal i Mesharu, popravenou přímo před očima její dcery. Dívka přezdívaná Skřivánek je od té doby němá, a tak nemůže využít svůj dar – přetvářet pomocí slov skutečnost. Pak však do království vtrhnou ptačí muži Volgaři a Skřivánka si mladý král Tiras vezme na svůj hrad jako rukojmí, aby donutil jejího zbabělého otce podpořit obranu země. Pokud má přežít, bude muset mladá dívka najít způsob, jak nechat zaznít magická slova. A taky se vyrovnat s láskou k synovi vraha vlastní matky, který skrývá temné tajemství…... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Bird And The Sword , 2016

Pedruska01
04.09.2019 4 z 5

Těšila jsem se, proto jsem tuto knihu vzala do rukou. Četlo se to vážně hodně rychle a kupodivu jsem se nemohla odtrhnout. Tuhle autorku už znám z její předchozí knihy, která byla moc pěkná a tohle dílo není vůbec špatné, na to, že to je zcela jiný žánr. Dostala jsem se do opravdu originálního světa, který mě překvapil, který se mi prostě líbil.
Hlavní hrdinka Skřivánek, to byla dívka, kterou jsem si dokázala oblíbit. Hodná, až naivní dívka, která se dostala do středu války, intrik a prospěchářství, k tomu nejvyššímu v říši. Měla dar, který vlastně svým způsobem bylo prokletí, ale stačilo málo a ejhle, dalo se s ním pracovat, dala se používat Slova. I nahlas. (Po dvaceti letech to najednou jde?) Co se mi nelíbilo, ale asi chápu, proč to autorka zvolila je hrdinčino jméno. Oslovení "paní Skřivánek" mi hrozně tahá oči i uši. Tohle ne.
Hlavní hrdina č. 2 byl král Tiras - toho jsem měla celou dobu hodně ráda. Líbilo se mi, jak ke Skřivánkovi přistupoval. Ze začátku tam byl jen prospěch, využití a blaho země a až po nějaké době něco víc. Z ničeho-něco. Bylo hrozně fajn, že tu je konečně YA, kde jsou starší postavy, žádní -náctiletí, ale 20 a výše. Směr děje byl v pořádku, ale vyobrazení kapku pokulhávalo.
Můžu říct, že příběh a tenhle svět se mi opravdu líbil, ale nebylo to dokonalé. Mělo to mouchy. Bylo snad zbrklé, když hrdinka krále nenáviděla a o pár odstavců dál ho obdivovala a chtěla, aby jí miloval. Nebo to, že prostě nemohla nic vědět o vládnutí, o politice, různých problematikách, ale nezdráhala se toho hned chopit, byť možná trochu slepě. Bylo zvláštní vyobrazit některé postavy, celou dobu s tím tak pracovat a náhle ta situace kolem nich vypadala zcela jinak. Chyběl tam náznak. Postupné prozrazování indícií, snad. Mnoho věcí bylo prostě ukvapených - až neuvěřitelných pro čtenáře. Ačkoliv v téhle knize člověk nenajde hluché anebo nudné místo, chtělo by to přesto víc šťávy. Aspoň kapku. Něco tomu zkrátka chybělo, což je škoda. Autorka se s tím mohla ještě pomazlit.
Je pravdou, že moji pozornost to i tak udrželo až do samotného konce, protože tady si nikdo nemohl být jistý, jak to vlastně dopadne. Jsem za ten konec ráda, protože jsem si tu ústřední dvojici oblíbila přesto všechno, ale z epilogu jsem trochu nesvá. Historie se opakuje - slovo od slova? Vážně?!
Jako jedna kniha/jeden příběh dobrý, ale má být další díl... Pořádně si neumím představit o čem bude - Střízlíkovo (zas takové pošahané jméno) vyprávění? Snad to nebude kopie života Skřivánka, jak to ukazuje právě epilog. No, nechme se překvapit. Ale nejspíš si ho nenechám ujít. Líbilo se mi to, rozhodně nejsem zklamaná, byť to není 100% a dá se tam najít dost nedostatků a nelogičností, tak to není špatné, jen možná trochu zvláštní. Ohledně hodnocení: na průměr to určitě není a top už vůbec ne, bohužel. Krásné čtyři hvězdy a doporučení k tomu. :)

werdie
04.09.2019 4 z 5

79 %
Kniha je poněkud nadhodnocená. Dle mého se velmi podobá Dvoru trnů a růží, ale je to jen její slabý odvar.
Jak už zde bylo zmíněno, hlavní hrdina je nesympatický, manipulativní parchant, který měl (pozor spoiler!! ) raději zůstat ptákem, kniha by byla potom o něco zajímavější..
I tak mě kniha celkem bavila, nicméně po čase pro mě upadne v zapomnění......

anishta
02.09.2019 5 z 5

Ach nebe. To byla krása! Jooo, bylo to předvídatelné, ale no a co! I tak jsem si užila každé slovo a miluju to!

TheBookReaderM
01.09.2019 3 z 5

Strašně moc mě mrzí, že tato kniha nesplnila mé očekávání, protože jsem se na ni těšila jako malá holka na Vánoce.
Začneme klady. Velmi se mi líbil nápad autorky, že hlavní hrdinka bude mít dar, který jí nedovoluje mluvit. Tato část příběhu se mi opravdu líbila a už jenom proto bych to i doporučila ostatním. Autorčiny popisy byly příjemné.
Bohužel tato kniha má i zápory. Největší problém jsem měla s hlavním mužským hrdinou, který se podle mě nechoval ke Skřivánkovi úplně ukázkově. Taky se mi nelíbil jeho charakter a byl mi nesympatický.
Konec byl přijatelný, ale celkový dojem z knihy mi nezlepšil.

chodícírohožka
26.08.2019 5 z 5

Nádherná pohádka. Nápaditá, romantická, dechberoucí. Jednoduchost a nedostatečnou promyšlenost záporných postav převážily jejich kladné protějšky, které byly velmi sympatické, s propracovanými osobními příběhy a názory. Děj nebyl zrovna složitý, a přesto poutavý a místy překvapivý. Vždy, když se něco vyřešilo a já měla pocit, že už přece není o čem psát, začalo se něco dít - a já se opět nemohla odtrhnout.

pipi.sava
22.08.2019 5 z 5

Hezká a čtivá pohádka.

Karoui
21.08.2019 5 z 5

Krásný příběh :)

4129
18.08.2019 4 z 5

Meč a ptáček je krásný příběh o tom, že slova mají moc a že i ta nejnevinnější fráze občas může způsobit mnoho smutku. Kniha je odpočinková a čtivá. Určitě se dal příběh napsat lépe a leckterá věc nedávala smysl, ale tak je to asi vždy. Líbil se mi vztah Skřivánka a krále. Tiras neskrýval že si ji nevzal z lásky, ale postupně k ní došel. Určitě doporučuji.

Cometka
16.08.2019 5 z 5

Krásná a překvapivá knížka. Nádherná obálka a skvělý příběh plný slov a děj, který člověk nečeká. I když některé postavy a jejich vývoj, překvapením nebyly, rozhodně to příběhu neuškodilo. Doporučuji, Yoli opět ve výběru autora nezklamalo!

Red-haired
14.08.2019 4 z 5

Krásná fantasy pohádka, která potěší. Určitě od toho nečekejte propracovaný trhák, který vás vtáhne a nepustí, ale čte se to pěkně.

Lenynek
13.08.2019 5 z 5

Nevím, jestli je to dílo autora nebo překladatele, ale celá kniha byla prodchnutá takovým smutným klidem. Jako když starší generace vyprávějí pohnuté osudy, jejichž hrany otupil proud času. Hlavní hrdinka je neuvěřitelně sympatická. Líbí se mi její zvídavá pokora, líbí se mi od začátku vztah mezi ní a králem. Ve Skřivánkovi se musela najít každá žena. Neříkám, že jejich vztah nebyl plný stereotypů a nesplňoval šablonu historické romance. Slova mají velkou moc a můžou činit náš životní příběh (a nejen ten v knize) tak kouzelným. Byla to pohádka, pomazlení pro duši.

EvaSupovic
12.08.2019 5 z 5

Knížka se mi moc líbila a četla se sama. Celkově velmi povedená fantasy s měniči a vypravěči.

AloneJane
11.08.2019 5 z 5

Příjemné zajímavé počtení. Zase trochu jiné pojetí magie. Slova mají sílu v každé době, jen ne všichni si ji uvědomí ve chvíli kdy je vysloví. Za mě určitě stojí za přečtení i když mi byl mladý král sympatičtější než sama hlavní hrdinka.

Ailee
06.08.2019 4 z 5

Zajímavý a nápaditý příběh, který se vás dotkne na duši. Trochu zvláštní, ale díky tomu jedinečný. Jednou se k němu ráda vrátím.

Yuuki24
17.07.2019 4 z 5

Nakladatelství yoli je pro mě taková srdcovka. Ať je to námět ze světa fantasy nebo nějaký příjemný odpočinkový románek. V tomto dílku jsem našla od všeho trochu. Nechybí romantická linie ani nádech magie a mystiky.

Kikina182
09.07.2019 5 z 5

Kniha pro mě byla opravdu příjemným překvapením. Když jsem si četla anotaci, viděla jsem v ní potenciál, ale nějak jsem nechtěla věřit, že by se mohlo jednat o skutečně originální knihu. Spíš jsem počítala s hezkým průměrnějším příběhem, ale naprosto jsem se spletla. Tahle kniha si rozhodně nezaslouží víc než pět hvězdiček. Možná se na první pohled může zdát, že je stejná jako mnoho knih před ní, ale ona je jiná a naprosto skvělá. Rozhodně doporučuji.

Nika_bk
07.07.2019 5 z 5

Po prečítaní naslouchača a faji som sa dostala k tejto knihe a musím uznať, že ma nesklamala. Je to očarujúci príbeh so srdcom, dušou a mágiou, ktorý poukazuje na dôležitosť a silu slov nevypovedaných ako aj vyslovených. Krásny rozprávkový svet a jeho dynamický predstavitelia vo mne vzbudzovali smiech ako aj plač v príbehu plnom lásky, dobrodružstva a napätia. Nájdete v ňom všetko, čo si želáte, od silnej hrdinky, očarujúceho a tajuplného kráľa, nespravodlivosti v ríši, boja dobra so zlom a samozrejme šťastného konca plného lásky.

Arianne
20.06.2019 4 z 5

Zajímavý námět, trochu jsem se bála, aby kniha netrpěla nedostatkem dialogu a nebyla jen o nějakých vnitřních pochodech, ale dobré. Jedinečnost darů jakožto nekonečné kombinace po umění 4 prapředků dávala krásně smysl. Napsáno velmi příjemným stylem, četlo se skoro samo a celou jednu hvězdu dávám za to, že to nemá žádné pokračování.
Co bych malinko vytkla, byla autorčin fixace na náboženství, je poznat, že je hluboce věřící. Nikomu jeho víru neberu, ale přece jen je nezvyklé mít ve fantasy tolik křesťanských odkazů a postojů. Nepotřebuju mít v knížce crazy monkey sex, aby mě bavila, ale prudérnost smíšená s vypočítavou praktičností namísto romantiky, to je zas druhý extrém. Možná snaha vyvážit všechny ty odstíny šedi a podobné. Ale jako dalo se a rozhodně mě kniha nijak nezklamala.