Kritické myšlení: dovednost (nejen) pro 21. století

Kritické myšlení: dovednost (nejen) pro 21. století https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435438/bmid_kriticke-mysleni-dovednost-nejen-pr-Qy8-435438.jpg 4 9 2

Publikace je věnována kritickému myšlení a kognitivním zkreslením. Kritické myšlení je jednou z nejpotřebnějších dovedností pro 21. století, ale zároveň je jednou z dovedností, která ve výuce na všech stupních škol nejvíce chybí. Dovednost kriticky přemýšlet je důležitá zejména proto, že svět se stává rychlejším a komplikovanějším. V takovém prostředí už naše intuice nestačí a pro lepší rozhodnutí je potřeba znát klamy, kterým podléhá naše vnímání a myšlení, a vědět, jak šikovně používat rozum. Proto se kniha zaměřuje na to, jak kritické myšlení rozvíjet u sebe a ostatních, jak rozpoznávat klamy ve vnímání a v úsudku, a představuje široké spektrum kognitivních zkreslení, které nám v řadě případů brání metody kritického myšlení účinně používat.... celý text

Emik87
13.02.2024 4 z 5

O téhle knížce jsem měla vědět dřív. Hodně by mi usnadnila studium filozofie na vysoké škole. Jasné, stručné a výstižné.

Sklenička
12.08.2021 4 z 5

Kniha je rozdělena do tří částí. V první je stručně shrnuta definice a historie kritického myšlení se zaměřením na Sokrata a na Kanta, ve druhé jsou popsána nejčastější kognitivní zkreslení, třetí část tvoří 12 figur, tedy argumentačních faulů, které sepsal K. Čapek. Mohu doporučit jako úvod do problematiky.

Autoři knihy

Václav Liška