Křik mlčení

Můj boj proti Vladimíru Putinovi. Tiše, ale vytrvale protestuje roku 2014 Ildar Dadin před branami Kremlu proti agresivní ruské zahraniční politice a proti válce na Ukrajině. Na plakátech, které si sám namaloval, si kolemjdoucí mohou přečíst nápisy jako Putin – hanba Ruska nebo Dnes Kyjev – zítra Moskva. Je to osamělý protest, neboť za ukrajinské krize ruská vláda zakázala jakékoli, i pokojné demonstrace. Mladý muž je několikrát zatčen, až se nakonec ruská justice rozhodne udělat z něho exemplární případ. Dadin je odsouzen na tři roky odnětí svobody v táboře a poslán do neblaze proslulé trestanecké kolonie IK-7, kde seděl i Putinův arcinepřítel Michail Chodorkovskij. Když po několikaměsíčním systematickém mučení hrozí, že se zhroutí, vylíčí poměry v táboře v tajném dopise své ženě. Poté co se jeho zápisky z vězení objeví na internetu, zapojí se o něco později do věci světový tisk a Dadin je proti veškerému očekávání propuštěn. V této knize Ildar Dadin poprvé podrobně vypráví o svém martyriu v pracovním táboře a přináší hluboký vhled do politické situace v Rusku a tamního otřesného stavu lidských práv....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391170/big_krik-mlceni-WQz-391170.jpg 3.420
Literatura faktu, Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Schrei des Schweigens: Mein Leben für die Freiheit in Russland, 2018

Kniha Křik mlčení

LEGACY

"Mladí tvoří opozici a jsou odhodlaní se politicky angažovat, spatřují v sobě budoucnost Ruska. Mladí lidé chápou, že je tento režim zavádí do slepé uličky. Tento kurz, korupce a autoritářství vedou zemi do mezinárodní izolace a připravuji ji o perspektivu."

Nesmíte k této knize přistupovat s velkými očekáváními a čím méně informací máte o Rusku a jeho politice tím více by se vám kniha měla líbit. Silou a obsahem rozhodně nečekejte Solženicyna, spíše velmi otevřený deník. Co se týče samotnýho lágru v Karelii není toho zde nakonec tak moc napsáno, všechny podstatné informace by se vešli na 30 stránek. Každopádně jako správný člověk, co chce apelovat na starší zatrpklé Rusi, co stále věří v propagandistické pořady si Dadin neodpustil malou analýzu politiky jako takové. Zmiňuje zde Majdan, anexi Krymu, Borise Němcova, nebo také nynější zavřenou superstár Navalného. Každopádně Dadin sám o sobě mně osobně nepřijde nijak zvlášť zajímavý člověk a byť se s jeho názory velmi ztotožnuji, tak musím konstatovat, že ustavičné volání po ústavě a svých právech, když jste zavření uprostřed ničeho v sadistickém trestaneckém táboře, po vykonstruovaném procesu policejního státu je prostě nerozum hlupáka, který chce dostat nakládačku. Každopádně kniha mi pár nových informací dala, je zde zmíněno dost jmen, které stojí za to si dal prostudovat, každopádně nějakou hlubší myšlenku, či estetickou stránku bych zde úplně nehledal.

Je momentálně stejně zacházeno s Alexejem?

KáťaM.
08.11.2020

Kniha líčí boj ruského občana Ildara Dadina za demokracii a svobodu. Rusko je jiná země, budí ve mně respekt, méně už ovšem hlavní hrdina Ildar Dadin, který za své vystupování skončí v nápravném zařízení. Jeho příběh je smutný, těžko představitelný, ale ani zdaleka ne nejkrutější, když to shrnu hodně cynicky, byli a jsou aktivisti, kteří dopadají ještě hůř. Je mi ho líto jako člověka, protože jen těžko může dosáhnout v životě spokojenosti, když si vytyčil cíl boj proti tamnímu režimu. V knize jsem se pozastavila zejména nad výrokem: "Kdo jako Rus neprotestuje proti válce na Ukrajině, stává se spolupachatelem a nese část viny za smrt tisíců lidí v tomto Putinem rozpoutaném ozbrojeném konfliktu." Myslím, že se to panu Dadinovi snadno mluví, dokud nemá děti, tento výrok je silný a já bych takhle všechny Rusy do jednoho pytle neházela. Kniha pro mě byla zajímavým náhledem do ruského prostředí, jsem ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst, ale žádné nové informace mi asi nepřinesla, proto ji hodnotím jako lepší průměr.

Afilada
03.09.2020

Nesmírně důležitá literatura faktu, mnozí si dnes myslí, že Rusko je pohodová země. Bohužel už je to čtení pak trochu únavné, jak autor opakovaně ve vězení trpí, to se fakt těžce čte. Podle mého názoru by měla být kniha o trochu kratší.

tereza_dol
21.07.2020

Velmi silný příběh. Když jsem knihu začala číst, neměla jsem žádná očekávání. No, když jsem se prokousala přes několik stran, pak už jsem neměla sílu číst. Četla jsem ji velmi dlouho, neustále jsem ji odkládala a vracela se k ní. Nevěřila jsem vlastním očím, co že to čtu. Jak s nimi zacházeli..

KejmlP
01.08.2019odpad!

Toto opravdu ne. Knihu jsem vzal do ruky, jelikož mi byla prezentována jako důkaz zrůdnosti Vladimíra Putina. Nečekal jsem vůbec nic, ale obsah byl ještě horší než očekávání. Co se tedy dozvíme? Výstřední extremista a "lidskoprávní aktivista" cítí nutkání angažovat se v propagaci věcí, které jsou kontroverzní i ve střední Evropě, a naprosto nemyslitelné v prostředí východoevropském. Nevím, jaké reakce Dadin očekával, ale asi opravdu nevystrčil nos ze své kavárny, když čeká pozitivní ohlas od konzervativní ruské společnosti ve chvíli, kdy začne na náměstí vyřvávat o právech gayů, urážet církev, nejpopulárnější ruské osobnosti a ruskou historii. Notorické provokatérství a arogantní jednání s reprezentanty výkonné moci ho nakonec dovede do vězení, kde ve svém jednání pokračuje, a tak si na něm dozorci smlsnou. O Rusku a Putinovi to neříká vůbec nic. Když budete v ČR jednat s policií tak arogantně jako Dadin, dostane se vám rovněž zvýšené péče, úměrné vašim "blbým kecům". Pasáže z vězení jsou pak příspěvkem k debatě o Zimbardových experimentech nebo Abú Grajbu, a tedy že moc nad druhými lidmi svádí k jejímu zneužívání, kor když té moci dáváte záminky. Na to taky nepotřebujete Putina.
Je jasné, že nikdo nemůže tvrdit, že v Rusku je svoboda srovnatelná s liberální západní Evropou. Tento stav není ani historicky možný. Ruská společnost nemá z hlediska vývoje v posledních pětistech letech vyvinutý cit pro cenu jednotlivce, zato má velký smysl pro kolektivní uvažování, konzervativní řád a ctění autorit. I taková společnost se ale dá drobnými kroky reformovat, ale chce to čas, trpělivost, a politiku drobných kroků (to stejné platí i pro další konzervativní mimoevropské společnosti). Postupně posouvat hranici možného, malými kroky vpřed, až si společnost zvykne, a daná reforma stane společensky přípustnou. Ale nikde na světě není pozitivně přijímané, když nepřipravené společnosti začnete vnucovat teorie, které jsou v ostrém protikladu proti hodnotám drtivé většiny obyvatelstva. To se pak jen zatvrdí ve svém odporu. A pokud tohle různí Dadinové nepochopí, můžou se jen dál plácat po ramenech ve své bublině, a navzájem si přednášet idealistické fráze, znějící lidem okolo jak přednáška z kvantové fyziky v jazyce kmene Khoikhoi. Psi štěkají, karavana jde dál.

JIVaJaH
08.04.2019

První polovina dějová, neuvěřitelné zacházení v 21.století! Druhá polovina knihy je hlavně o politice, dopadech dopisu hlavniho hrdiny jeho přítelkyni.Průměrné čtení.

Mituli78
20.02.2019

Styl psaní není nejlepší, ale jde o obsah knihy...

lifeoptimist
05.01.2019

Pro mě jednoznačně MASAKR, nechápu, co se vlastně v podstatě v současnoti může všecko v Rusku stát.....katastrofa. Člověk se musí ptát, proč EU a další organizace řeší podle mě kraviny (např. že v ČR diskriminujeme naše nepřizpůsobivé spoluobčany apod), místo toho, aby se zasazovaly tam, kde je to třeba, už jen proto, že se Rusko resp. Putin do všeho se.., a navíc tvrdí, jakou tam mají demokracii.... Určitě stojí za přečtení