Křídla v boji

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor se bohužel nedožil vydání své poslední knihy. Krásně je v této knize popsána bojová kariéra od období těsně před válkou, až po skončení bojů v Evropě. Ukazují se v ní všechny chyby, kterých se zpočátku bojů sovětští stíhači dopouštěli a také to jak se je snažili řešit a vylepšovat taktiku boje, kterou prosazoval Pokryškin i navzdory nepřízni vyšších důstojníků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94215/kridla-v-boji-94215.jpg 3.918
Žánr
Literatura světová, Literatura faktu, Vojenství
Vydáno, Naše vojsko
Orig. název

Poznať sebja v boju, 1986

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Křídla v boji

Přidat komentář
blackstorm666
16. září

Velice zajímavá kniha o jednom z nejlepších válečných pilotů v Sovětském svazu.Pro mně jako příznivce letectví ukazuje život ve válce,bojové nasazení,typy letadel...Propaganda šla mimo mně,zajímalo mě jen letectví.

henstridge
01. června

Jenda z nejlepších knih z pera sovětských stíhacích es, navíc bez obvyklé propagandy. Dočtete se v ní například o sporech autora s nadřízenými, o tom jak odmítal uznat kvality Jaku-3, který byl sověty vydáván za nejlepší stíhačku (ovšem podle názoru Pokryškina byl slabě vyzbrojen a měl přijít tak o 2-3 dříve), přestože ti nejlepší létali na Lavočkinech nebo Airacobrách. Právě P-39 si také Pokryškin upravil podle svých požadavků, resp. spoušť 37mm kanónu, tak aby mohl pálit ze všech zbraní současně, jen tak byla podle něho střelba max. efektivní.


hnatlubo
04.04.2018

Velmi komunistickou propagandou načichlá kniha, kterou by bylo možné brát vážně začátkem osmdesátých let minulého století. V kontextu dnešní doby je to brak, který po přečtení jednoduše vyhazuji do popelnice.

pavel80
08.03.2018

Velmi zajímavá zpověď nejlepšího sovětského stíhacího esa druhé světové války. Komunistickou propagandu je nutno brát v kontextu doby, vyvažuje ji detailní popis taktiky a všedních dnů sovětského stíhacího pilota, od jeho prvních frontových zkušeností coby řadového letce na začátku války, až po jeho zážitky coby velitele pluku na jejím konci. Pouze dle mého názoru dost nadsazuje kvality sovětských pilotů oproti německým, zejména začátkem války, přesněji vynáší sovětské úspěchy a příliš se nezmiňuje o neúspěších ve vzdušných soubojích, zde je nejvíce patrná popsaná propaganda. V každém případě si myslím, že sloužit pod ním (i nad ním) asi nebyl žádný med, byl naprosto nesmlouvavý k sobě i k ostatním, a nepřipouštěl žádné chyby nebo polovičatá řešení, avšak zároveň byl spravedlivý a nečinil rozdíly mezi řadovým vojákem a důstojníkem. Pokud by nešlo zrovna o něj, tak podle mého by při některých popsaných extempore s vyššími důstojníky skončil přinejlepším v gulagu.

JiříŠkorpík
27.08.2013

Už mnohem lepší kniha než jeho Křídla stíhačky, která byla prolezlá skrz naskrz propagandou. Zde už Pokryškin uznává dokonce i kvality amerických stíhaček a chyby sovětského velení.

dangerita
28.12.2011

Upřímná a pokorná zpověď člověka, který mnohé zažil a mnohé změnil.