Krása nesmírná

Krása nesmírná https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35418/krasa-nesmirna-35418.jpg 5 888 198

Pohádky vypravuje I. Karnauchovová. Kdo by neznal z vyprávění Babu Jagu, Kostěje Nesrmtelného, krásnou Vasilisu, Finista, jasného sokola, žabku carevnu, či zdánlivě hloupé Ivany? Ruské lidové pohádky s plnokrevnými postavami boháčů a chuďasů, s osobitými čarodějnými bytostmi, s národními zvyky jsou jedním ze základních kamenů slovanských pohádek a patří do světového literárního fondu. Potěší všechny milovníky pohádkových příběhů.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Ненаглядная красота (Něnagljadnaja krasota) , 1949

Štěpinambura
30.01.2022 5 z 5

Knihu jsem podědila po babičce. Název knihy je odpovídající tomu, co v ní můžete čekat.

vvikingg
29.01.2022 5 z 5

pamatuji z dětství oproti českým pohádkám, některé pohádky až moc kruté

Malinali
18.01.2022 5 z 5

Baba Jaga, Jelena Překrásná, pták Ohnivák...

Moje nejmilovanější kniha dětství. Dostala jsem ji od mamky v roce 1989. A teď z ní čtu svým dětem.

babicka_amalka
14.01.2022 2 z 5

nesnášela jsem ji už jako dítě - a s věkem se na tom nic nezměnilo;

april4
05.01.2022 5 z 5

Jako malá jsem v ní doslova ležela, mamka mi četla, já si prohlížela ty úžasné obrázky a hltala každé slovo. Znovu jsem ji otevřela v rámci čtenářské výzvy a i po těch letech jsem si vybavila atmosféru dětství. Naprostá a nadčasová klasika, která nezklame.

absa2611
28.11.2021 5 z 5

Nádherná kniha mého dětství, doporučuji! Zařadím si ji do Čtenářské výzvy 2022.

knihomolka1197
20.11.2021 5 z 5

Zrovna včera se mi náhodou dostala do rukou tato úžasná kniha a já si rázem vzpomněla na své dětství. Je to naprostý knižní klenot...

david5746
17.11.2021 5 z 5

Prostě pohádková klasika několika generací, kterou jsme si prohlížely jako děti coby krásnou obrázkovou knížku a rodiče (u mě teda spíše starší sestra) pak k těm krásným obrázkům dodávali příběhy. Nemá proto smysl se zamýšlet nad případnými neduhy, je to prostě jedna z těch knih, která se takto hodnotit nedá.

Takže klasika, která nezklamala ani po letech.

maja8148
04.11.2021 4 z 5

Když jsem byla malá, tak nám mamka čela pohádky. A taťka nám je vyprávěl. Jeho nejoblíbenější (a naše taky) byl Drákula a Kostěj nesmrtelný. Milovali jsme je. I když občas jsme po nich neusnuli. A i přes to, že máme doma dvě různá vydání Krásy nesmírné (jedno dokonce z roku 1955), tak jsem nikdy neměla potřebu ji číst. Základ jsem znala a byl děsivý a byl super. A pak jsem měla možnost zkouknou ruskou pohádku Poslednij Bogatýr (rozhodně doporučuji Ruské fantasy filmy, protože upřímně jedny z mých nejoblíbenějších v tomto žánru pochází právě z Ruska (On Dragon, Nochnoj a Dněvskoj dozor, Vlkodav a nově i Major Grom), která mě neskutečně pobavila a vzbudila ve mě touhu po ruském folkloru a já se konečně rozhodla přečíst si Krásu nesmírnou. Až na ni bude čas a prostor - mimochodem, dle čsfd jsou to přesně tři roky, co jsem toho Posledního Bohatýra viděla a také jsem zjistila, že to má dvojku, na kterou se musím o víkendu podívat. I kdyby v Ruštině a s anglickýma titulkama.
No, ale teď ke knize. Hele asi mě trochu zklama. Kostěj nesmrtelný rozhodně není tak úžasný, dokonalý, podlý a nepřemožitelný jako mi vyprávěl táta a jakého mi představil ruský fantasy film. Je ve dvou pohádkách a v obou jej porazí během půl stránky! (a to jsou pohádky třeba na deseti stránkách). Jo a také jsem zjistila, že narozdíl od českých Ježibab je ruská Baba Jaga vlastně hodná a spravedlivá (zde zase nesplněno očekávání nastavené "posvátným" Mrazíkem). Navíc velká část těchto pohádej jsou jen obdobi pohádek našich (Děd Vševěd, Zlatovláska, Pták ohnivák, Obušku z pytle ven). A hlavně a co mě překvapilo, tak narozdíl od našich pohádek jsem měla pocit, že jsou všechny skoro stejné a na jedno brdo- V polovině z nich jsou zlý starší sourozenci, sestávají v podstatě z dvojího plnění úkolů (prostě hlavní postava splní tři úkoly, čímž se posune někam dál jen proto aby znovu plnila tři úkoly) a několkrát dostanou stejnou kouzelnou věc k užití (chromé, kouzelné hříbě, kterému lezou kouzla z uší, ubrousku prostři se) a hlavně polovina z nich končí těmito dvěma větami: I já tam byla a na svatbě pila a víno pila anebo A tak tam žijí a pořád čakají, kdy k nim příjdeme na návštěvu (dobře beru pořád originálnější než česká zazvonil zvonec a A pokud neumřeli, tak tam žijí do dnes)
Ovšem pořád beru, že jsou to pohádky a navíc se k nim váže kupa nostalgie.

helena8303
23.10.2021 4 z 5

Tuhle knihu jsem nenáviděla, moje děti milovaly a nemilosrdně se dožadovaly četby před spaním. Mnohdy jsem po dvanáctihodinové směně padala na ústa , oči se mi samy zavíraly, tu a tam jsem se pokusila nějaký odstavec vynechat. Nikdy to nevyšlo, ti malí hadí znali všechny pohádky zpaměti.
Vysvobodily mě až Čtyřlístky, komiksy se naučily číst samy.

killy
03.09.2021 5 z 5

Kniha která patří neodmyslitelně do dětských pokojíčků už několik generací. Hrdinné pohádky o udatných bohatýrech a překrásných pannách jsou přesně to co chcete dětem číst.

Marcela_Hrubá
05.08.2021 5 z 5

Krásu nesmírnou mi četla mamka v dětství. Milovala jsem ty příběhy, pro mě knížka, která nesmí v dětské knihově chybět. I když i teď jí stále v knihovně mám :D

Ešína
25.07.2021 5 z 5

Krásná kniha mého dětství. Moc ráda se k ní vracím.

DarkAvenger
19.07.2021 5 z 5

Knihu jsem četla až v dospělosti ale příběh o Vasilise znám od dětství díky vyprávění mé mamky která mi ho před spaním opakovaně vyprávěla. Příběhy se mi líbili i když se někdy trochu opakovali a ilustrace byli moc pěkné. Ze všech příběhů ale navždy zůstane můj oblíbený ten o Vasilise. Jako pěkná vzpomínka na
moje dětství.

petraj30
13.06.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem narazila až teď v dospělosti, ale měla jsem Veselé pohádky a říkadla od M. A. Bulatova a ještě Knihu pohádek od J. Š. Kubína, takže jsem ty nejznámější a nejkrásnější pohádky znala. Ale musím napsat, že ty ruské pohádky jsou mnohem krvavější a drsnější než ty naše. V některých pohádkách hraje smrt velmi důležitou roli. Tohle si děti přečtou samy, ale jsou to krásné pohádky. Neodolala jsem a tuto knihu si koupila. Je to krása nesmírná.
P.S.: Jediné co mě mrzí, je, že mám nejnovější vydání, které má jen 17 pohádek. V těch starších vydáních bylo 23 pohádek:-( proto jsem si nechala knihu ještě v e-formě, kde je i ten zbytek:-)

Pivka1
19.05.2021 5 z 5

Tuhle knížku jsem milovala jako dítě, ale ty ilustrace.... Kostěj nesmrtelný mě strašil možná ještě v pubertě, ale pohádky se mi moc líbily. Dostala jsem ji v první třídě za prospěch, několikrát se se mnou stěhovala, ale stále ji mám.

Gibis
24.04.2021 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětství, kdy v pohádkách dobro vítězilo nad zlem :)

Leona333
14.03.2021 5 z 5

Krása nesmírná, je přesně tou knihou, kdy se před léty moji rodiče rozhodli, po další urputné, dětské rvačce mezi mnou a bratrem, kdo si bude knížkou listovat a číst..., sehnat černé gramofonové desky s obsahem, jako měla kniha. Úkol tehdy opravdu nelehký..., ale rozhodně se vyplatil. Jedny z nejkrásnějších ruských pohádek jsem si mohla užít jak v písemné, tak i poslechové formě.

Rikishek
31.01.2021 5 z 5

Knihu u nas v rodine dedime. Je naprosto uzasna. Jednoducha ale pribehy maji dusi. Jedna z mala u ktere pravidelne jedu Rereading, ale kniha uz je v horsim stavu, tak si ji clovek spise prohlizi v knihovne a vzpomina. ????

dominika.b1198
31.12.2020

Jedna z mých oblíbených knih z dětství.