Král Šumavy (román a literární reportáž)

Král Šumavy (román a literární reportáž) https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318671/mid_kral-sumavy-oEH-318671.png 4 23 2

Skutečná tvář a osudy šumavské legendy. Napínavý děj Krále Šumavy díky své westernové atmosféře zaujal celé generace diváků i čtenářů. Tento svazek přináší původní prozaický text z roku 1960 s kritickým komentářem, který do historického kontextu uvádí obsáhlá literární reportáž Davida Jana Žáka, autora úspěšného románu Návrat Krále Šumavy (2012). Žák zasvěceným způsobem odhaluje skutečné události, na nichž je založen tento dobrodružný příběh. Výsledkem je kniha, kde fakta svou barvitostí překonávají fikci.... celý text

sakro
12.02.2023 5 z 5

Vydání této knihy považuji za velmi zdařilý a záslužný počin. Kalčíkův Král Šumavy neustále vycházel jako samostatná kniha. Přestože byl napsán velmi dobře, bylo to dílo poplatné době a dobové ideologii. V konfrontaci s reportáží pana Žáka se historický kontext dostává do reálnějšího světla a knihu jako celek tedy lze vnímat úplně jinak. Dnes už si můžeme naštěstí přečíst více knih o životě na šumavské hranici mezi skvělým socialisme s vidinou světlých zítřků a prohnilým kapitalistickým režimem se spoustou hladových žebráků a nenávisti. Knihy podobné této pomáhají připomínat ty doby. Abychom nikdy nezapomněli.

druzickaster
12.09.2019 4 z 5

Díky krátké porevoluční předmluvě, se to dalo vydržet. Král Šumavy potom jako samostatný příběh, je prostě poplatný své době a zdavateli. Pronásledování pašeráků a život na hranici je popsán dobře, sic z celého příběhu prosakují na povrch soudruhoviny a komančoviny -- narušitelé, agenti, kopečkáři, ...byl u nich co se dá dělat..., jsi svazačka a podobné zhovadilosti. Každopádně jako detektivka dobré. Jsem zvědav na Návrat Krále Šumavy, to bude asi zajímavější čtení. Proto jsem četl i tuto knihu, abych mohl lépe porovnávat.

Autoři knihy

David Jan Žák