Král jelenem

Král jelenem https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244288/bmid_kral-jelenem-244288.jpg 4 24 2

Gozzi, velký a úspěšný soupeř dramatika Goldoniho, zvolil ve svých hrách žánr pohádky, která umožnila využívat „kouzel“ barokního jeviště. Mezi jeho mistrovská díla patří tragikomická pohádka Král jelenem, jež vypráví o důvěřivém a naivním králi, kterého pomocí intrik připraví o moc a málem i o krásnou manželku zlotřilý ministr. Vtipné i kruté podobenství nastavuje kritické zrcadlo nízkým lidským vlastnostem, které konfrontuje se silou upřímné lásky. Vychází v překladu Z. Digrina a J. Bílkové jako 122. svazek edice D.... celý text

s1ombrehimawari
23.03.2021 3 z 5

Moc se mi líbila fantaskní složka. Hra byla svižná a rychle odsýpala. U mě hra klesla zejména kvůli přeplácanosti a záporákovi, který vůbec neměl dostatečnou motivaci.

radusak9806-1
31.07.2019 3 z 5

Člověka hned při čtení jména Carlo napadne spíše Gordoni a jeho Sluha dvou pánů. Pak otevře knihu přečte si jména postav a podobnost se prohloubí.
Naštěstí zde podobnosti končí a příběh má svou vlastní osu a svůj vlastní styl. Neříkám, že je to to nejlepší co jsem kdy četla, ale nejhorší také ne. Určitě radši uvidím divadelní adaptaci této hry než jít znovu na Neco za něco.
Ze stručného výtahu o autorovi se na konci dozvíme, že mu Gordoni dost ležel v žaludku a že postavy Truffaldina, Smeraldini a Brigela se objevují v každé jeho hře. To bylo tak málo jmen nebo jen prostě neměli fantazii xD

loutky loutkové divadlo

Carlo Gozzi