Koření chudých

Koření chudých https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417456/bmid_koreni-chudych-FYc-417456.jpg 2 10 10

Zapomeňte na Pelíšky! Rezkova kniha Koření chudých Vám zprostředkuje pravou atmosféru 70. a 80. let bez jakéhokoliv romantizování a klišé. Rozsáhlý román Aleše Rezka se odehrává v normalizačním Československu 70. a 80. let. Jedná se o spleť historek, primárně hospodských a postelových, které spojují Rezkovi (anti)hrdinové Nikola a Petr. Právě na příběhu těchto tápajících postav Rezek nabízí mimořádnou generační výpověď své doby. V šedivém světě, jehož středobodem jsou pro oba dospívající muže dívky, všeobjímající skepse a s ní spojené alkoholové opojení, se každý snaží nelézt svůj kousek štěstí a pravou identitu. Svou citlivostí a satirickým nadhledem však román nikdy nesklouzne do deprese. Řešení svého tápání hrdinové nacházejí zcela protichůdná. Zatímco Nikola, doma nespokojen s bezvýhradně vojenským režimem, opouští jak dosavadní omezený svět vrcholového sportu, tak školu ale i spousty nevázaných akcí všeho druhu a odchází coby pošťák na hory, pragmatický Petr hledá svoji identitu na lodi coby námořník československé plavby námořní. Ohromen prvním setkáním s Amerikou se rozhodne emigrovat, po několika měsících však zjišťuje, že musí hledat jinde.... celý text

Denny456
06.08.2022 1 z 5

Tak já vám nevím. Tohle bylo tak podivuhodný, že jsem to fakt celé přečetl a snažil se to vstřebat. Ta knížka fakt není o žádném ději. Není ani o zajímavých postavách. V podstatě v celé knížce není nikdo sympatický. Všichni se flákají, na všechno kašlou a jen pijí a sexují. Snad tím chtěl autor něco říci k osmdesátkám. Podle některých dnes již starších známých takové možná částečně i byly. No na odpad to narozdíl od Chaloupek není, ale žádná velká sláva to taky není.

saumur
26.08.2020

Nezarovnamy pravy okraj mi nevadi, zato naprosty blabol a snaha o humorne vyzneni alespon podivnym slovosledem, kdyz uz to autor neumi jinak, mi vadi. Synaktickych chyb jako maku a preklep dokonce hned v anotaci na obalce. A jeste poznamka - kdo z nas mohl byt za totality na zimni dovolene v Alpach? Tahle knizka se proste nepovedla a desi me jeste tech 350 stran prede mnou...

růžestolistá
13.08.2020 odpad!

Tahle knížka pro mě byla zklamáním, čekala jsem víc - o srovnání s filmovými Pelíšky nemůže být vůbec řeč. Na velké ploše (téměř 500 stran) se neděje prakticky nic, vše jakoby splývá po povrchu Vzhledem j již zmiňovanému rozsahu bych očekávala více prokreslené obě hlavní postavy.

iceVS
11.12.2019 odpad!

Znám dvě úsloví: Humor je koření života a Sex je zábava chudých. Takže už od počátku jsem přemýšlela, co chce autor říct svým názvem knihy.
O humoru to nebylo vůbec, o sexu ano. Děj by se dal shrnout do jedné věty. Dva divní kluci chtěli souložit, tak souložili, zaplaťbůh, ne spolu. Ale proč celých pět set stránek…? Tedy abych nebyla nespravedlivá, souložení s kýmkoli bylo proloženo rozsáhlými rozhovory o ničem, nijak na sebe navazujícími.
Kniha nemá ani dějovou linku, ani nějaký děj, ani myšlenku. Vlastně vůbec netuším, co chtěl autor světu sdělit. Grafická úprava – netušila jsem, že ještě potkám knihu, která nemá zarovnaný pravý okraj…
Za zmínku stojí i komentář kaca89, pět let nic a najednou jedna jediná „přečtená“ a vychválená kniha.

kaca89
10.10.2019 5 z 5

Čtivě napsaná kniha, která otevírá dveře do světa hlavních postav a jen tak vás z něj nepustí! Můžu doporučit!

sex Československo normalizace (1969-1989) kamarádi

Autorovy knížky