Konstruktéři

Konstruktéři https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174447/bmid_konstrukteri-aG4-174447.jpg 5 1 1

Soubor příběhů, črt a reportáží o lidech, kteří se zasloužili o konstrukci a vývoj sovětských letadel, přibližuje jména Žukovskij, Tupolev, Vachmistrov, Polikarpov, Grigorovič, Čeremuchin, Šavrov, Berezňak, Isajev, Lavočkin, Petljakov, Mikojan, Gurevič, Iljušin a Mil.

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Naše vojsko

Konstruktory , 1975

JiříŠkorpík
31.08.2013 5 z 5

Je to kniha vydaná za normalizace a v některých směrech jsou údaje zkreslené. Samozřejmě veškeré politické souvislosti, kterých naštěstí není mnoho, jsou k ničemu a lze se jim dnes jen smát, kdyby přitom tenkrát neumírali lidé. Co se týká technického popisu problému při vývoji různých letounů v Sovětském svazu, tak tam už je kniha mnohem poučnější. Autor popisuje vyloženě i chyby, při kterých umírali zkušební piloti i neuvěřitelný tlak z hora na konstruktéry často i od samotného Stalina. K pochopení některých částí výkladu nutno mít základní znalosti strojírenství. Dokonalou tečkou na závěr byl popis výběrového řízení na vojenský vrtulník pro indickou armádu, kde každý nabízený typ musel splnit v terénu různé stupňující se úkoly a zakázku dostala společnost jejichž vrtulník zůstal až do konce testu letuschopný. Předpokládám, že výběrové řízení na Pandury a ještě lépe Casy probíhal trochu jinak.

letadla reportáže konstruktéři

Michail Arlazorov