Konečná stanice Osvětim

Konečná stanice Osvětim https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441636/bmid_konecna-stanice-osvetim-IBb-441636.jpg 4 33 9

Můj příběh z tábora 1943–1945 Holandský lékař Eddy de Wind i jeho manželka Friedel byli odvlečeni do Osvětimi. Po příjezdu přežili krutou selekci a byli pracovně zařazeni na ošetřovny. Každý den a každou hodinu se v koncentračním táboře odehrával nelítostný boj o přežití – pro Eddyho to znamenalo přizpůsobit se nepředvídatelným reakcím dozorců, Friedel musela od sebe odvrátit hrozící osud oběti „lékařských“ experimentů Josepha Mengeleho. Sílu jim dodávala vzájemná láska: Friedel a Eddy si občas dokázali prostrčit přes plot lístek a výjimečně se dokonce odvážili kratičkého objetí. Když na konci války uprchli poslední dozorci, Eddy se schoval v opuštěných barácích a začal se zuřivým úsilím zapisovat svoje zážitky. Vznikl zcela ojedinělý záznam vězeňského života ve vyhlazovacím táboře zachycující z bezprostřední blízkosti každodenní boj o život, ale i záblesky radosti, když se Eddymu a Friedel podařilo zahlédnout jeden druhého.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Leda

Eindstation Auschwitz: Mijn verhaal vanuit het kamp (1943 - 1945) , 1946

Aya81
07.07.2022 5 z 5

Strohý styl, věcnost, která je ve vztahu k popisovaným hrůzám až do očí bijící. Je to tím, že jsou to skutečné zápisky autora o skutečně prožitých událostech v Osvětimi. Není to román, který by měl odstup, který by se soustředil na příběh hlavních hrdinů. A to je na knize právě to, co zaujme. Hrůzy není potřeba popisovat košatě a s důrazem na emoce. Ty hrůzy byly totiž skutečné, takže není potřeba šokovat, zaujmout. Je to svědectví neskutečného lidského úpadku, svědectví o tom, jak hluboko můžeme klesnout a co dokážeme provést svým bližním. Záměrně říkám MY, my jako lidstvo, i když určitě zdaleka ne každý by na to dno dokázal spadnout. Ale hrozné je, že nikdy nevíme, kdo všechno ano. A jakmile bude takových více a budou mít svého "vůdce", který dokáže najít "omluvu" nebo dokonce jakousi nutnost pro takové jednání, tragédie se může v různých podobách opakovat. A ono se to děje, na celém světě, jen buďto daleko od nás, nebo v menším rozsahu...
Kéž by takové svědectví už nikdo nemusel napsat....

jana4084
29.01.2022 5 z 5

Silný příběh podle zápisků hlavního hrdiny z koncentračního tábora. Kniha, která mě dostala do kolen. Málem by se o tomto příběhu ani nevědělo, ale nakonec spatřila svět. Doporučuji!

danielavachova
27.02.2021 3 z 5

Velmi zajímavě napsaná kniha,teda vlastně autentické zápisky z Osvětimi,neuvěřitelné co všechno dokázali lidé v otřesných podmínkách vydržet.

vera4669
29.12.2020 3 z 5

Styl psaní mi úplně nesedl, jsou určitě lepší knihy na toto téma

evask
24.12.2020 4 z 5

Zajímavý příběh, ale napsáno tak, že je to takový neslaný nemastný.
Všimla jsem si, jak autor, holandský Žid, vysvětluje povahu Holanďanů a také Poláků. Tak mě napadlo, jestli byla tahle knížka přeložena i do polštiny.

josska
22.11.2020 5 z 5

Kniha má pěknou jednoduchou obálku a obsah,,,přímé svědectví z Osvětimi,a zas samé hruzy,beznaděj,bolest,smrt,,,,,,,,

Kajami
16.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Poprve jsem cetla pribeh z Osvetimi a nikoliv z Brezinky. Pekne psany, ze stranky ubihaly velmi rychle. Je skoda, ze hrdinove spolu nevydrzeli a rozesli se, ackoliv spolu toho tolik prozili

LukBook
24.08.2020 5 z 5

Zajímavá kniha o Osvětimi, stavící především na faktu, že autor si zapisoval své poznatky a zážitky již během války. Díky tomu text nijak neovlivnily čas a nabízí bezprostřední zpověď o hrůzách holocaustu

klaraj093
02.08.2020 4 z 5

Trochu mi neseděl styl psaní, přišlo mi to chaotické.. Ale jinak byl příběh samozřejmě zajímavý a poutavý.. Tím spíše, že je to z přímých zápisků autora..

koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor)

Autorovy knížky

Eddy De Wind