Konec kruhu

Může jediný archeologický objev doslova převrátit naruby pohled na světové dějiny křesťanství, na kulturní kořeny naší civilizace? Tom Egeland se nás ve svém strhujícím románu Konec kruhu snaží přesvědčit, že ano. Skupina norských archeologů, kteří ve spolupráci s britskými kolegy provádějí vykopávky na území starého kláštera Vaerne v okolí Oslofjordu, objeví vzácný nález, na nějž - jak se zdá - jako by část vědecké veřejnosti dlouho čekala. Oním objevem je schránka obsahující 2000 let starý rukopis s převratným poselstvím. Britové se snaží zabránit tomu, aby byl nález předán do místních depozitářů. Mladý norský archeolog Bjorn Belto, jehož albinismus a nejistota v přístupu k ženám z něj zrovna nečiní typického protagonistu napínavého žánru, ji proto schová a na vlastní pěst se snaží vypátrat, proč je o ni takový zájem. Stopy jej vedou k tajné učenecké společnosti v Londýně, do severní Afriky, na středověký křižácký hrad…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19531/konec-kruhu-19531.jpg 3.7158

Bjørn Beltø (1.)

Sirkelens ende (2004)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Konec kruhu

princesse

Knihu jsem vybrala kvůli čtenářské výzvě a četla se mi vcelku dobře. Místy jsem četla lehce mezi řádky, ale pouze ve výjimečných případech kdy na mě polemiky o náboženství byly už příliš dlouhé a nezajímavé.

Korsika
27.12.2018odpad!

Nikdy by mě nenapadlo, že si to u nějaké knihy dovolím, ale tohle byl opravdu děs. A to nejen kvůli nezajímavosti příběhu, zpackanému časosledu a nesrozumitelnosti, ale mě osobně silně otrávila autorova drzost v doslovu pomlouvat knihy jiných autorů i je samotné.

mia.com
02.11.2017

Do knihy jsem se pustila díky čtenářské výzvě. Od začátku mě příběh a styl vyprávění pohltil. Jenže časem mě upřímně začaly trochu nudit debaty o náboženství. Nicméně jsem byla zvědavá na konec, takže jsem knihu i tak zhltla..

TheGoldenHill
27.10.2017

Tak tuto knihu jsem si koupila a přečetla v roce 2008 a jelikož jsem právě dočetla od Toma Egelanda knihu Třináctý učedník, chtěla jsem si oprášit vzpomínky na první setkání s hlavním hrdinou Bjornem Belto. Pamatuji si, že už tehdy se mi moc kniha líbila a styl psaní autora mě zaujal. A i když si matně vzpomínám na obsah i zápletku, tak jsem ji znovu propadla. Jsem ráda, že ji mám v knihovničce a mohla jsem se k ní znovu vrátit.

trudoš
14.08.2017

Dvě věci se norskému spisovateli Tomu Egelandovi upřít nedají - má talent vyprávět a má to v hlavě srovnané. To první pochopíte v průběhu deseti stran, to druhé oceníte v závěrečném doslovu, ve kterém mluví o fabulačním kouzlu konspiračního thrilleru.
Konec kruhu si tak mou oblibu získal se vším všudy - správně trhlá hlavní postava, ich-forma vyprávění, mystická zápletka. Bohužel po sympatickém rozjezdu se do konce příběhu už spíše polemizuje, než že by probíhala nějaká akce. I sám autor přiznává, že jde o román o zločinu bez zločinu, což se na něm dost podepisuje. Archeolog Bjørn Beltø sice hned zkraje uzme padouchům tajemný artefakt, jenže následně jen chodí z místa na místo a ptá se všech možných individuí, co že by ve schránce mohlo být. Ano, on ji celou dobu neotevře - vnitřek by mohl dojít úhony.
Díky tomuhle nedostatku u mě kniha dost klesla, to ale nic nemění na tom, že jste-li již přehlceni Robertem Langdonem nebo agentem Pendergastem, můžu ji s čistým svědomím jen doporučit.

tess.de.veles
28.02.2017

Nebylo to vubec spatny :)

babicka_amalka
26.01.2017

kromě toho, že mě čtení bavilo, byly pro mě velmi zajímavé i informace o Norsku a norských dějinách - ty přeci jen nejsou tak známé jako středoevropských či západoevropských národů;
za mě plus;

theale
27.12.2016odpad!

S Brownem se opravdu nedá srovnávat. (Tedy Brownovým příznivcům opravdu nedoporučuji.)

MIKE15
13.12.2016

I bez přestřelek a supermana hlavního hrdiny se dá napsat velice pěkný thriller - pět hvězd

coquus
05.12.2016

I když zde není popisován vyloženě akční děj, příběh pořád umí udržet člověka v napětí. Zajímavé historické informace i úvahy, navíc podané k zásadnímu tématu jako jsou počátky křesťanství, to už stojí za přečtení - aspoň pro člověka, který má rád historii. Celý příběh je psaný lehkým jazykem se špetkou sarkasmu, což spolu s neobvyklým hlavním hrdinou přitahuje pozornost i k dalším dílům této série.

likaf
07.11.2016

Skvělééé. Začínám druhý díl. Doufám, že bude stejně dobrý. Knihu jsem četla jedním dechem. Nutí mě stále přemýšlet o tom jak je to v té Bibli psané. Myslím, že mě to donutí si ji otevřít...

Aroucaria
30.08.2016

Neprávem opomíjená kniha a autor. Poklidnější a stejně tak dobré jako Brown. Není třeba tolika přebujelosti a okázalosti ... Skromné a přitom bravurní ...

rasputin
22.04.2015

Autor si mohl určitě odpustit závěrečné vysvětlování a srovnávání s Brownem. Jsou to dva odlišné styly psaní a dvě odlišné knihy. Místy na mě kniha působila tak trochu naivně, občas trochu překombinovaně ale jinak to bylo celkem čtivé a určitě jsem se nenudil.

Solverino
27.01.2015

Ze začátku děsná nuda, ale kdo vydrží bude odměněn - konec za to rozhodně stojí! Líbilo se mi to víc než Dan Brown (i když je hlavní hrdina děsnej trouba!) :)

fruitbueno
03.01.2015

Náběh na vyšší hodnocení rozhodně byl, akorát za poměrně fatální nedostatek jakékoli dobrodružné knihy považuju prakticky nulovou akci. Šifra je o třídu lepší...

Macek58
15.12.2014

Zajímavé téma, škoda že je děj nesouměrně rozložen, první část knihy s pomalým průběhem a v poslední tretině jakoby chtěl autor všechno dohnat. I tak dobré čtení, které by se obešlo bez srovnávání s Brownem v závěru knihy.

Bobšule
03.09.2014

Kromě mého oblíbeného tématu se mi nesmírně líbí hlavní hrdina. Psychouš, vegetariána ještě k tomu albín s růžovým Koblížkem místo auta, to nemá prostě chybu! :-)

Riplok
22.08.2014

Před chvíle jsem knihu dočetl, chvílemi utahané ,ale jinak čtivé.
Myslím , že je zbytečné a možná i trapné, neustálé srovnávání s Brownem

DuncanIdaho
13.08.2014

Již v několika komentářích jsem napsal, že nemám rád knihy jejichž děj má moc velký spád alá americké filmy, kdy jedna akční scéna střídá druhou. Na této knize mne zaujalo, že její hlavní postava není typický akční hrdina typu James Bond, Dirk Pitt atd. Není to člověk, který všechno ví, který má snad nekonečný fyziký fond a umí vše dobředu skvěle předvídat, a proto mít geniální plány, ve kterých je myšleno na vše. Hrdina dělá chyby, má psychické problémy, tělesně také není moc zdatný. Bjorn je prostě takový opak 007. Zajímavé a dosti neobvyklé je, že jeho protivníci nejsou v podstatě ti super zloduši. Jen chtí něco, co on zcela nepochopil a není jejich jediným cílem mu ublížit. Rozhodně doporučuji těm, kteří si chtí přečíst knihu s odhalováním historického tajemství a nemají zájem o zběsilý akcemi přecpaný děj. Děj je prostě docela realistický.

Gizzy
03.03.2014

Velice zajímavá kniha, chvílemi trochu moc protáhlá do zdlouhavých dialogů, kde se řeší pořád jenom to samé, ale celkově velice zaímavé. Žádné "Hollywoodské" honičky a vraždy, spíš poklidný poměrně spletitý příběh a klidné a v podstatě mírumilovné rozuzlení. Knihu stojí za to dočíst, protože do poloviny není ta zajímavá jako na úplném jejím konci.

lenkaknel
08.02.2014

Kniha se mi četla velice dobře, skoro sama.

ZuzuK
23.10.2013

Nejdřív jsem byla nadšená slibný obal a záhady což se pak ukázalo že děj nemá šťávu, neustálé přejíždění hlavního hrdiny mezi městy, konspirační teorie o ufo a moc se zde zabředává do křesťanství víry což mě nebavilo. Je zde úplně cítit jako by byl autor zakomplexovám a promítl to do této knihy.

benda02
05.08.2013

Natož, že Tom Egeland se vnímá jako předchůdce Dana Browna a nechápe, že se neuchytil stejně jako on, tak já to chápu. Zápletka je působivá, ale samotný děj je špatný, strašně jsem se nudil a vůbec přemáhal, abych tuto knihu dočetl.

LucieRej
08.06.2013

Zajímavý příběh, vtipně a napínavě napsaný. Vyprávěná paranoidním, sarkastickým archeologem-albínem. Byl moc sympatický a střihl si tam bezva hlášky. A co se tyče teorií o zlaté schrance, o kterou tu celou dobu jde, bylo jich několik a všechny opravdu zajímavé, sice jsem se v nich občas ztrácela, ale nevadilo to. Kniha se četla sama. Příběh odsípá, je sepsán do několik částí, kapitol a podkapitol, kterou jsou někdy opravdu kraťoučké, stejně tak věty jsou krátké, vystižné. Styl, který mi vyhovuje naprosto. Takže myslím, že pět hvězdiček bude to pravé. Opravdu jsem se od ní knížky nemohla odtrhnout.

LG73
07.06.2013

Tuto knihu jsem se rozhodla přečíst po zjištění, že její autor je označován za norského Dana Browna. Protože mám ráda příběhy, které se snaží odhalit tajemství dávných dějin, začala jsem knihu číst s velkým očekáváním a jak se vzápětí ukázalo, tak jsem rozhodně nebyla zklamaná. Zaujal mě už samotný začátek, kdy celý děj je psán v první osobě, což nebývá u knížek tohoto typu zcela běžné. Od prvního okamžiku se tak prolíná samotný děj s úvahami a myšlenkami hlavního hrdiny mladého archeologa Bjorna Belta. Ani on sám není tím typickým hrdinou, který se vyzná v každé oblasti historie a přitom učarovává svým výjimečným charismatem :-). Hlavní hrdina je naopak spíše zvláštní, je albín, který je sice zásadový a stojí tzv. na správně straně zákona, ale přesto odhaluje své nejtajnější myšlenky, které vás nutí přemýšlet o tom, kdo vlastně Bjorn Belto ve skutečnosti je. Samotný příběh již tvoří typickou zápletku obdobných příběhů o odhalování historie a dávných poseltství našich předků, které ovšem nebudu pro případné zájemce, kteří by si knihu chtěli přečíst, rozvádět. Místy se může zdát popis trochu rozvláčnější a není vždy zcela akční, ale rozhodně Tom Egeland vytvořil skvělý příběh, který můžu všem jen doporučit.

Vieru
04.05.2013

Tak jsem se těšila na příběh, ale nakonec jsem byla zklamaná. Bohužel jsem ji nedočetla. Začátek byl skvělý, ale po chvíli jsem se začala nudit. Zajímavé téma, ale špatně zpracováno.

rokofak
02.05.2013

Na toto téma už bylo napsáno mnoho knih,ale Konec kruhu je zajimavý příběh velice čtivý do děje se vžijete hned od první stránky.A hlavně kolem záhad a tajemna neumíraji lidě.

evelinaevelina
30.03.2013

Čtu ráda detektivky, od A Christie přes Chandlera k Nesbovi. Ale Egeland, kterého jsem právě dočetla, mě dostal. Da Vinciho kód se mi zcela jistě nelíbil tak jako Konec kruhu.
Kniha bez agentů Vatikánu, přestřelek a šílených honiček mi i se svým pomalejším dějem k tomuto tématu luštění a odhalování historických teologických tajemství seděla lépe. Jasně, porovnávání Browna a Egelanda bylo dost, T.E. má štěstí, že knihu napsal dříve, protože jinak by proti mediálnímu a tržnímu kolotoči roztočeného kolem Brownovy knihy neměl šanci. A přitom se divím, proč se tolkik lidí pozastavuje nad shodností námětu - vždyť spousta knih má stejný námět a jsou naprosto odlišné, jen asi jsou z okruhu témat, která jsou většině lidí bližší.
Bylo pro mě fajn při čtení zaplout myšlenkami do otázek, kterými se běžně nezabývám. Právě ten prostor pro vlastní myšlenky, názory, popíchnutí k tomu, že člověk šel a mrkl se, aby si něco dalšího přečetl ať o tajných řádech, teologických výkladech Bible nebo dalších konspiracích.

wally
04.01.2013

Řekl bych, že už taková tuctovka čerpající z polemik kolem křesťanských zásad a pravidel. Možná, kdyby knížek s podobnou tématikou nebylo v poslední době tolik, tak dal vyšší hodnocení. Co kvituji s povděkem je trošku zvláštní krátkozraký albínský hlavní hrdina.

Nikol18
07.06.2012

Mno, co k tomu napsat, abych se moc neopakovala. Možná nejsem příznivce norské literatury, protože mi celou knihu dělalo problém se občas začíst do některých pasáží, které hlavní představitel vyprávěl, zřejmě to bylo tím, že jeho myšlenkové pochody byly vcelku pochroumané, stejně jako jeho osobnost. Přesto knihu nijak neodsuzuji, je to poněkud těžší čtení, zvláště pro ty, co mají raději nějaké knihy, kde většinu zjistíte záhadu na začátku a pak jen čekáte, kdy to dojde i hlavnímu hrdinovi, což v tomto románu není. Dedukujete celou dobu společně s Bjornem. Přesto je začátek a vlastně celá kniha pomalejší, déle se děj vyvíjí a až v poslední necelých sto stranách je děj trochu svižnější, když vám jednotlivé dílky zapadají na své místo. Možná ten průtah děje a některé méně podstatné kapitoly, vysvětlující Bjornovy myšlenkové pochody, mi ztěžovaly čtení, knihu jsem na pár týdnů odložila, než jsem se k ní opět vrátila, přesto jsem ji přečetla do čtyř dnů a zas tak hrozné to nebylo, konec mi dal popud k zamyšlení i ve spojení s Brownovým Da Vinciho kódem. Přehlížím podobné aspekty a odsuzuju řeči, že jde o plagiátorství Englandova konce kruhu, každá kniha je o něčem jiném, ale je jasné, že společný námět prostě musí mít v obou knihách podobná vodítka.
Přesto bych knihu doporučila ke čtení náročnějšímu čtenáři, který si chce lámat hlavu mnoha otázkami.