Komunismus po česku

Komunismus po česku https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7925/-7925.jpg 4 9 3

Příběhy z minulosti, osobní úvahy a vzpomínky předního českého spisovatele, vytrvalého bojovníka proti totalitě.

Damato
13.06.2019 5 z 5

Myslím, že komentáře níže naprosto vystihují podstatu knihy a osoby pana Stránského. Jakýkoli další komentář by působil lacině a jako naprosto zbytečné plácání.
Jen snad jediná věc- Lidé čtěte!!!

triatlet
30.09.2017 4 z 5

Jiří Stránský uvažuje o české povaze. V textu je množství aluzí - od
sv. Františka přes K. Gottwalda až po L. Vaculíka.
Zajímavá je typografická stránka - tučně jsou citáty jiných osobností.
Ilustrace na obálce (P. Reisenauer) je výstižná, další grafický doprovod
(M. Janáček) abstraktně zbytečný.
Některá souvětí jsou hodně složitá, dlouhá, ale není na škodu si myšlenky Jiřího Stránského přečíst opakovaně.
"Komunismus není filozofie, chlapče, komunismus je epidemie." (Jiří Krupička, s. 20)
"...dokonce i laskavý diktátor musí budit strach, aby pak mohl být laskavý..." (N. Machiavelli, s. 23)
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
„Vezmi závist, sestru nenávisti, přidej odpor ke každé jinakosti, okořeň méněcenností z pohodlné či záměrné nevědomosti a neschopnosti, opiš si od Lenina, který – aby to mělo ten správný říz – k tomu přimyslí, že nejlepší a nejbezohlednější je nenávist hladová a že jediné, co je lepší než třídní boj, je třídní válka, a máš před sebou definici komunismu." (Karel Pecka, s. 15)

Blíženec
23.05.2013 5 z 5

Kniha malá co do obsahu,ale o to rozsáhlejší myšlenkami. Určitě to není ‚suchá‘ politika. Je to pohled člověka jenž poznal na vlastní kůži vězeňskou podobu komunismu a má právo předat své myšlenky dál. Nezkoumá ideologii,ale lidskou duši. Pana Stránského jsem měl tu čest poznat osobně a je to člověk s velkým Č a obdivuhodným vnímáním…Vyzařuje z něj taková lidská člověčina a ta se také odráží v jeho tvorbě.