Sladkost života

Vídeňský psychiatr a spisovatel Paulus Hochgatterer se ve svém díle často zpracovává téma psychicky narušených jedinců. Ne jinak je tomu v psychologickém kriminálním románu Sladkost života, který je příběhem o tom, jak hluboko se člověk ponoří, sejde-li z cesty. Před Vánocemi kdosi přejede hlavu starému muži. Mrtvého objeví jeho sedmiletá vnučka Katharina a od té chvíle nepromluví ani slovo. Psychiatr Raffael Horn, který se ujímá léčení dítěte, je proti své vůli vtažen do vyšetřování vraždy...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31149/sladkost-zivota-1G0-31149.jpeg 346

Komisař Kovacs 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Host

Die Süsse des Lebens, 2006

Kniha Sladkost života

essmy
26.11.2020

Takhle dlouho jsem nikdy knížku nečetla. Neskutečné množství balastu, prakticky bezdůvodné sondy do hlav lidí, kteří jsou nepodstatní pro děj. Jen na čtenáře naházet mrak hnusu, který vlastně nijak nesouvisí a na jen tak naokraj vyřešit zápletku... Kdyby to byla povídka, tak super, ale takhle..

Zara
24.05.2020

Sofistikovaně propracovaný román, který nezapře autorovu profesi. Není potřebné orientovat se za každou cenu ve všech zmíněných postavách (průměrně inteligentní čtenář by měl rozpoznat důležitost účinkujících osob ). Ani poměrně rozvětvená dějová linie není na škodu a to vše korunováno - pochopitelně - naprosto neočekávaným závěrem.

čika
31.03.2018

zapletka by ma pobavila a velmi. styl pisania a udrzanie nite pribehu vsak autorovi velmi nejdu, neustale zahustovanie deja postavami a odbockami ma dokonale miatlo a na konci uz som bola tak vycerpana, ze posledne dve kapitoly boli vykupenim (i ked som sa musela vratit a niektore veci si "dostudovat", v tom zmatku osudov a panoptiku mesta furthskeho mi unikli proste) ....autor porusuje snad vsetky mozne pravidla dobrej konstrukcie pribehu, klze po povrchu a nikto netusi, ci to ma byt zamerne alebo samoucelne. knihe zial nepomaha ani preklad, zato velmi kladne hodnotim format i graficke spracovanie.

trudoš
17.07.2017

Začátek románu je snad jediný klad, který jsem mu ochoten přiznat - má drive. Pak už bohužel následuje psychologická sonda do hlav různých obyvatel městečka Furth am See, kde je detektivní zápletka degradována na inovativní zpracování Čekání na Godota. Toho v tomto případě zastupuje malá holčička, která přestala mluvit a právě očekávání jejího svědectví je to, oč tu běží. Než však přijde vrchol rakouského galapředstavení, je nutno obhlédnout všechny místní blázny vydávající se za obyčejné lidi a užít si jejich neobyčejných neřesti. Ne že by to pro vývoj událostí hrálo roli. A i když se do maloměšťáckého panoptika míchá trocha toho vyšetřování (rozděleného hned do dvou dějových linií), je to jen proto, aby mohl Paulus Hochgatterer čtenáře co nejdéle tahat za nos, než po dvou stech stranách vytáhne padoucha z klobouku kouzelníka Pokustóna.
Po stylistické stránce však není co vytknout, jen mi celek přišel víc jako literární experiment, než plnohodnotná kriminálka. A na to já moc nejsem.

Majdule
09.02.2017

Bylo to hořké čtení o tom, co může skrývat fasáda normálního života. Tolik bolesti a nenormálnosti a přitom samotná vražda byla až fádní. Znepokojivé bylo zlo, které zůstalo po odhalení, a taky ty otázky, na něž chybí odpovědi. Bylo to silné a nebudu se k tomu vracet.

sagasir
02.11.2016

Jedno velké knižní zklamání

Nevím, zda jsem tak okouzlen kvalitou nynější severské krimi literatury, ale tato kniha byla pro mě jedno velké zklamání. Přijde mi, jako kdybych vedle sebe postavil staré auto (tato kniha) a nablýskané nové Porsche (nynější severská krimi).

Jakoby na této knize bylo vše špatně. Samotný děj mi přišel přinejmenším strašně nudný a plný zbytečných odboček. Co se zvráceností a podivností týče (přejetá hlava, brutální zmlácení dcery, farář, co slyší hlasy, myšlení na sebevraždu atd.) tak na můj vkus jich bylo až moc a jakoby ani do samotného příběhu nijak zvlášť nezapadaly. Pomalu jsem měl pocit, že dané maloměsto je celé jako jeden velký blázinec a že ony podivnosti jsou v ději jen na upoutání pozornosti. Moji pozornost sice upoutaly, ale to je tak vše. Nemluvě o postavách. Ty mi přišly jakoby halabala sepsané, jen aby se neřeklo. Neměl jsem z nich prostě žádný pocit. Což se mi u čtení knihy opravdu málokdy stává. Je to smutné, ale čím dál víc jsem toto dílo četl, tím víc jsem si říkal, ať už je konec a já mohu číst něco jiného.

Bohužel tuto knihu bych asi nedoporučil nikomu a jediné její plus vidím v krátkém rozsahu textu. Pokud chcete nějakou kvalitní krimi literaturu, sáhněte raději po nynější severské krimi a určitě nebudete litovat.

alena4154
22.07.2014odpad!

Kniha mě zaujala na první pohled obalem, poté popisem. Ale když jsem knihu vzala do rukou a přečetla prvních pár stránek, tak se pořád ne a ne začíst. Po půlce knihy jsem to vzdala. Ztrácela jsem se, kdo je kdo. Přijde mi to přespříliš zmatené. Je pro mne bohužel zklamáním.

konformita
19.01.2014

Průměrná kniha, i když dobře čitelný a poutavý styl psaní. Na můj vkus příliš krutosti. Konec si čtenář skutečně musí vydedukovat.

narušená mládež narušený charakter rakouská literatura

Paulus Hochgatterer
rakouská, 1961