Komanč a zálesák

Píše se rok 1808 a ve Španělsku se setkávají hlavní hrdinové příběhu, jehož bohatý děj pokračuje po víc než dvaceti letech v Severní Americe. Nechybějí v něm boje bělochů s indiány, vražda a únos, svědek zločinu, romantická zápletka, spousta dramatických událostí a zajímavých osob. Statečný zálesák zvaný Velký orel a mladý komančský bojovník Sokolí oko musejí nejednou prokázat značnou odvahu, sílu ale i vtip a poctivost, než překonají všechna nebezpečí. V Komanči a zálesákovi sice Karel May převyprávěl starší román francouzského spisovatele Gabriela Ferryho, ale vytvořil především klasickou mayovku, která čtenáři poskytne vše, co od ní očekává. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31917/komanc-a-zalesak-31917.jpg 3.632

Der Waldlaufer (1879)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Olympia

Kakho-Oto
03.12.2018

Jedná se o jeden z prvních románů Karla Maye, který v tomto případě navíc jen upravil a trochu přepracoval starší román francouzského spisovatele Gabriela Ferryho.
Komanč a zálesák je akční a solidní indiánka a také jediný román Karla Maye (byť „nepůvodní“), kde Apači vystupují jako záporní hrdinové. Příběh je velmi krvavý, v čemž se podobá jen nemnoha dílům Karla Maye. Z románů s Vinnetouem jsou v podobném duchu psány zejména první dva (Old Firehand, Kapitán Kajman alias Zajati na moři alias Ohnivá puška alias Sam Firegun). Hlavními kladnými hrdiny je většina postav bělochů a pouze pár významných indiánských bojovníků, v tomto případě komančských. Sympatie čtenářů ovšem mohou vzbuzovat i Apači, protože zlatý poklad se nachází na jejich území. Apači mají v příběhu velké ztráty, což je v rozporu s historickou skutečností (Apači ovládali partyzánský způsob boje).

RemiBlack
26.05.2018

2018/24
Nepřísluší mi hodnotit, ale stejně to udělám. Zásadní chyba s touto knihou je v tom, že jsem před ní četla Poklad ve Zlatém údolí (G. Ferry). - A tohle je z 90% přesná kopie, včetně konce, části jmen hrdinů, obsahu... Prostě jen napsané jinou rukou.
A číst knihu podruhé občas prostě není ono.

vitavita
13.03.2012

Simpatické hlavní postavy: zálesák Velký orel a bojovník Sokolí oko - klasická mayovka.