Kolyma

Kolyma https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399952/bmid_kolyma-vu0-399952.jpg 4 3 1

milan3144
28.04.2019 5 z 5

Moje třetí kniha od pana Hanzlíka a musím říci, že jeho způsob vyprávění a podávání informací je mi velice blízký. Autor ve všech třech (prozatím) čtených knížkách popisuje skvělým způsobem přírodu, zážitky, obyvatele a jejich život a to i s humorným nádechem. V jeho knihách se poutavou formou dozvíme nejen něco o současnosti navštívených dalekých krajů (současnost myšleno v době expedice), tak i něco z jejich historie. A právě Kolyma se v tomto pouští ještě dál. Autor se zde, na pozadí jeho expediční výpravy na tuto řeku, snaží zasadit nejen tuto část Ruska, ale celou onu rozlehlou zemi do náležitých historických, mezinárodních a politickoekonomických kontextů. Poukazuje na souvislosti a historické milníky této země, které jsou v dnešní domě záměrně opomíjeny, přehlíženy, dokonce opovrhovány, nebo v lepším případě brány jako samozřejmost.
Tato útlá knížka rozhodně nemá ambice stát se nějakou podrobnou historickou analýzou vývoje Ruska. Ovšem obraz, který je zde předkládán, se poměrně značně liší od oficiálního obrazu, který pomáhá malovat i Česká republika, jakožto součást hodného a spravedlivého západního světa. Přitom autora rozhodně nelze podezírat z horování pro časy minulé, nebo z nějaké nostalgie. Popisuje pouze to, co na svých cestách vidí a co slyší od lidí, s nimiž se potkává a to vše bez příkras jakékoliv ideologie ať už minulé, nebo té současné. Jsou to prostě úvahy, myšlenky a zkušenosti cestovatele, který má možnost srovnání života lidí a míst v průběhu doby.
Doufám, že se mi podaří sehnat všechny knihy od pana Hanzlíka a budu moci jeho prostřednictvím navštívit další vzdálené kraje.
Jo a až zase zajdu v Jarošovské do řeznictví pana Štěrby, zeptám se, jestli nemají nějaký ten šrůtek "kolymského" uzeného :-)
A ještě jedna věc. Autor v této knize píše, že je jeho poslední. Rád bych se přidal k určitě nemalé části čtenářů jeho knih, kteří by byli rádi, aby ta jeho poslední byla ještě v nedohlednu a my se mohli těšit na nějaké další, co přijdou ještě před ní.