Koliby v soumraku

Koliby v soumraku https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/227382/bmid_koliby-v-soumraku-227382.jpg 4 4 2

Svár hukvaldského a frenštátského panství z let 1675 až 1677 o vliv nad vesnicemi.Obětí se nakonec stávají ti nejchudší.

MichalMartinka
29.12.2023 4 z 5

Kniha sice nepatří to té známé tetralogie Hukvaldských rebélií, ale já bych ji tam jako pátou knihu přidal. Není to ten odbojný vzdor poddaných proti vrchnosti, jako v knize Jednou za slunovratu, jehož děj se odehrává v roce 1695. Je to spíše takový počátek nespokojenosti, kdy vrchnost začíná nařizovat dřevní roboty a poddaní musejí pracovat více, než je jejich povinnost. Prolínají se tady životy obyčejných salašníků, měšťanů, vrchnosti a Mikša Košárka, která je hlavní postavou této knihy. Pěkně to popsala uživatelka Blue :) Já bych akorát dodal, že občas jsem se ztrácel ve jménech a mnohých událostech, kterými je kniha propředena. Musí se číst opravdu s rozvahou.

Blue
27.03.2023 4 z 5

Velmi zajímavý a stále čtivý historický román by mohl zaujmout hlavně čtenáře z okolí Radhoště. Tím samozřejmě od četby nezrazuji ani čtenáře ostatní. Stávající tři hodnocení bohužel dokládají, že Četyna je dnes důkladně zapomenutý autor. Podepisuje se na tom samozřejmě i ten fakt, že už padesát let není vydáván a že i tenkrát tyto knihy vycházely v malých nákladech a jsou dnes již obtížně dostupné. Já jsem si při četbě této knihy opět ověřil, že se nevyplatí podceňovat regionální autory, jejichž knihy jsou mnohdy daleko hodnotnější, než knihy autorů dnes známých a třeba i omylem populárních. Až čas totiž prověří hodnotu mnohých knih. Četyna je již prověřený spolehlivě. Čtěte ho.

Bohumír Strnadel
česká, 1906 - 1974
1957  80%Valašský vojvoda
1950  80%Jednou za slunovratu
1963  90%Drvaři
1969  100%Besedy na staré valše
1958  100%Valchař se směje

Kniha Koliby v soumraku je v