Kniha Jón

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sopečný román plný lásky, vášně a popela. Román o životě islandského národního hrdiny „kněze ohně“ Jóna Steingrimssona, jedné z nejzajímavějších postav islandských dějin, kniha o životě mladého muže v temných dobách prvních záblesků osvícenství. Během tuhé zimy na přelomu let 1755 a 1756 cestuje Jón Steingrimsson po Islandu, ukrývá se na jihu v jeskyni a píše dopisy své těhotné manželce na sever. Je podezřelý z vraždy jejího bývalého manžela a byl vypovězen z kláštera. Nicméně jih nepatří k místům, kde by se člověk toužil zdržovat: ledovcová sopka Katla vybuchuje, všechno zahaluje mračnem popela, ničí, co se jí postaví do cesty, a Jón riskuje, že ho v jeskyni pohřbí zaživa. Přesto tvrdě pracuje, aby se připravil na jaro a na příjezd své ženy, se kterou začnou nový život daleko ode všeho. Skandál okolo domnělé vraždy ale pronásleduje Jóna celou cestu do jeskyně a mučí ho dnem i nocí. Netrvá dlouho a policejní velitel poctí Jóna svou návštěvou... Reverend Jón Steingrimsson je jednou z nejzajímavějších postav v islandských dějinách a později se stal známým jako „kněz ohně“. Tento jedinečný román jej představuje jako mladého muže v temných dobách prvních záblesků osvícenství....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/337501/kniha-jon-2rr-337501.jpg 3.98
Orig. název:

Jón (2011)

Žánr:
Literatura světová
Vydáno:, Dauphin
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Kniha Jón

meluzena
01. dubna

Z doslovu překladatelky se dozvídáme, že rok 1755 je jediné bílé místo v životopise inslandského národního hrdiny Jóna Steingrimssonona, což inspirovalo autora k napsání této fikce.
Autor zvolil formu Jónových dopisů ženě, ve kterých se mísí celkem čtivé “civilní” popisy Jónových příhod s křesťansky orientovanými pasážemi a jakýmsi básnicky/snově útržkovitým popisem reality a snů, kde máte najednou pocit, že sledujete nesouvislou řeč zasněného básníka. (Ale možná, že Jón takový byl a autor přesně vystihl tyhle tři složky jeho osobnosti. Kdoví...)


Autor knihy

Ófeigur Sigurðsson

Ófeigur Sigurðsson
islandská, 1975

Kniha Kniha Jón je:

v Právě čtených1x
v Přečtených8x
v Čtenářské výzvě5x
v Knihotéce11x
v Chystám se číst16x
v Chci si koupit4x