Kluk s míčem

Kluk s míčem https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467164/bmid_kluk-s-micem-g7X-467164.jpg 5 16 3

Malířka, ilustrátorka a spisovatelka Daisy Mrázková umí vyprávět obyčejné věci neobyčejně. Ze žlutého gumového míče zn. Trophy, který kluk Pepík dostane od tatínka, udělá Trofinu: parťačku do hry, kamarádku – a jednu z hlavních postav. Kromě kluka a míče v téhle dnes už klasické knížce vystupuje malá sestra s talentem na vymýšlení příběhů, kamarádi, rodiče, a samozřejmě i místa – všední, a přitom živá a nezaměnitelná… Její hrdinové jsou obyčejné děti, které objevují svět, když si hrají, když se dívají kolem sebe a zkoumají, co je to štěstí, vděčnost, strach, bolest nebo mít někoho rád. Jak to v životě chodí, se totiž dá dobře pochopit i na hromadě písku, na zahradě, kousek za domem, v lese – a taky v knížkách.... celý text

Bonda
11.09.2022 5 z 5

Na první pohled to vypadá jako nádherná kniha pro děti. Až při čtení zjistíte, že jde o plnohodnotnou a exkluzivní knížku i pro dospělé. Je to tím, že vypravěčem je malý chlapec, jehož vnitřní svět je autentický, bohatý a hluboký. Přestože je povahou jiný typ než já, při četbě se mi znovuotevřelo vlastní dětství a rozpomněla jsem se na konkrétní stavy mysli, dávno už zapomenuté. Daisy Mrázkovou jsem vždycky obdivovala víc jako výtvarníci. Ale tady je vidět, že byla i geniální spisovatelka. Mimochodem, kniha je zajímavá i pro děti, dcera (čerstvě 5) poslouchala zaujatě a chtěla číst opakovaně. Myslím, že ji kromě hravosti a fantazie (obr si hraje s autíčky) a zobrazení komunikace mezi různými typy dětí zaujala závěrečná proměna vypravěče, kterou sám pojmenoval takhle: „Trofi, vyrostli jsme. Nebude se pořád na písku. Bude se číst.“ Jen pár slov a poodhalí celý vesmír zkušenosti dítěte.

klarik
08.05.2016 2 z 5

Mě se styl Daizy Mrázkové vůbec nelíbí. Některě kapitoly byly dobré ale, jako celek mi to moc nesedělo.

magdilka
16.10.2015

Krásná knížka, čtivě a citlivě napsaná.