Klub Mars

Klub Mars https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457262/bmid_klub-mars-Wn2-457262.jpg 4 100 100

Rachel Kushner, dvojnásobná finalistka ceny National Book Award, si románom Klub Mars, ktorý okamžite vystrelil medzi bestsellery New York Times, vyslúžila pochvaly od Margaret Atwoodovej – „drsné, empatické, vynikajúco podané, bez prikrášľovania a s množstvom rán priamo medzi oči“ – aj od Stephena Kinga – „Klub Mars je kvalita, brutálna, strašná, súcitná aj vtipná kniha“. Píše sa rok 2003 a Romy Hallová, ktorej dali meno po nemeckej herečke, si začína odpykávať dva za sebou nasledujúce doživotné tresty v ženskej väznici v Stanville v kalifornskej Central Valley. Vonku zostal svet, od ktorého ju odstrihli: jej synček Jackson aj San Francisco jej mladosti. Vnútri je nová realita: tisíce žien zápasiacich o to najnutnejšie na prežitie; blufy, predstieranie, každodenné násilie zo strany dozorcov aj väzenkýň; a k tomu čierny humor a absurdity inštitucionalizovaného ľudského života, to všetko zobrazené nesmierne vtipne a presne.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Inaque

The Mars Room , 2018

petaSk
01.09.2020 5 z 5

Kniha je napsána svižným současným jazykem. To jí ale neubírá na frustraci a bolesti, které je čtenář vystaven. Často jsem si kladla otázku, že to snad není možné. Že takhle to nemůže fungovat. I když o “americké snu” už jsem neměla žádné iluze a idei, že se všichni dokážeme vymanit z prostředí, do kterého jsme se narodili, nevěřím už dlouho.
Autorka patří mezi nejoceňovanější současné americké autory a já můžu říct, že právem. A moc si přeju, aby do češtiny bylo přeloženo víc jejích knih.

Dela111
09.08.2020 5 z 5

Tento román je přímo koncentrát zmaru, zoufalství, strachu a trýzně svědomí a přesně vystihuje známé upravené rčení že nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.
Hlavní postava Romy neměla moc štěstí už od startu. Zažívala bezútěšné dětství na chudém předměstí, dospívání plné drog a později práce v nočním klubu její osud završila. Ve chvíli, kdy si myslí, že nic horšího než dva doživotní tresty být nemůže, přichází poslední rána...
Kniha přináší vynikající vykreslení přežívání a praktik ve vězení, ukazuje všechnu tu vyšinutost a život bez prostředků a budoucnosti. Mimo příběhu hlavní postavy je tu ještě několik dalších méně výrazných dějových linek s náhledem do osudů vedlejších postav.
Rozhodně to není pohodové čtení, ale pokud jste sami zrovna v pohodě, tak za přečtení stojí.
90 %

Pett
01.08.2020 5 z 5

V čase amerických šíleností hodně moc vykřičníkové čtení... ocitla jsem se na duševní samotce plné zmaru a špíny... nepřestává mi být šoufl z té člověčí beznaděje... přeci jen... jak velkou šanci má takový jeden lidský život hozený do neúprosného bahna společnosti... cožpak mu nezbývá než prostě nějak v té špíně přežít? Nebojíme se do takového světa byť jen nahlédnout, abychom se sami neumazali?
Načrtnutí Kaczynského myšlenkových rozbušek už jen dokresluje zoufalé bytí v překvapivě nešťastné Americe všech dob... ponořte se i vy do brutálně nemilosrdného světa, kde se sny tak úplně neplní...

hatikva
16.05.2020 5 z 5

Americká autorka se českému čtenáři představuje vynikajícím románem z ženského vězeňského prostředí. Titulní hrdinka se jménem po německé herečce vyrůstá v neúplné rodině. Její dospívání je spojené s delikvenci a drogami. Jako svobodná matka se začne živit jako barová tanečnice a stripterka v místním nočním podniku s názvem Mars. Navazuje intenzivní vztah s jedním ze svých klientů, ze kterého se později ukáže stalker, který ji ničí život na každém kroku. Odtud je jen krůček k osudovému kroku - jeho vraždě, za kterou se hlavní hrdinka ocitá ve vězení na doživotí. Autorka skvělé vykresluje toto prostředí, jeho zvyklosti, typologii osobností jednotlivých vězňů i životní naděje i prohry. Zlom pro hrdinku nastane ve chvíli, kdy se její matka stane obětí dopravní nehody a její syn zůstává opuštěný. Tento román je v kontextu současné americké tvorby velmi ceněn a je důkazem talentu jeho autorky. Další román hodný edice AAA, který potěší čtenáře se zájmem o kvalitní psychologicky ladenou literaturu.