Klíč k určování rostlin

Klíč k určování rostlin https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252855/bmid_klic-k-urcovani-rostlin-MdE-252855.JPG 5 1 1

Obsahuje jednak klíče k určení základních skupin rostlin a čeledí rostlin v jednotlivých skupinách, jednak podrobný klíč k určení rodů a druhů v jednotlivých čeledích. Kromě toho jsou připojeny praktické návody k použití klíče, pokyny k floristickému výzkumu, sběru, preparaci a konzervaci rostlin, dále názvoslovný slovníček, seznam nejdůležitějších synonym českých a latinských jmen čeledí, rodů a druhů. Klíč k určování cévnatých rostlin vznikl jako kolektivní práce. Původní rukopis napsal prof. Jaromír Klika. V roce 1955 jej předalo SPN k posouzení skupině botaniků. Po smrti profesora Kliky (1957) byl rukopis znovu zevrubně zrevidován. Rukopis byl přepracován a doplněn, aby souhlasil s osnovami škol pro něž je navržen. Původní rukopis přepracovali prom. biolog Josef Holub, CSc., dr.Jindřich Houfek, CSc., doc. dr.Václav Jirásek, dr.František Mladý. Recenzovali prof. dr.Zdeněk Černohorský, DrSc., Jindřich Chrtek, CSc., prof.dr. František A. Novák. Schváleno výnosem ministerstva školství a kultury ze dne 26.července 1962 jako pomocná kniha pro žáky středních všeobecně vzdělávacích škol, pro učitele I. a II. cyklu a jako příručka pro studující pedagogických fakult. První vydání. Počet stran 584 a 16 barevných příloh.... celý text

Jordanka9
12.04.2021 5 z 5

Můj první klíč k určování rostlin a dosud nejoblíbenější v mé sbírce klíčů.
Dílo pana profesora Jaromira Kliky ( popularizátor přírodních věd, zakladatel české fytocenologie, stál u zrodu některých CHKO, světově uznávaný botanik) z roku 1955, přepracovaný týmem odborníků a vydaný SPN v roce 1966 jako doporučená literatura pro žáky SVVŠ
( nyní gym.) a studenty pedagogické fakulty.
Sympatická knížka v nezaměnitelných růžových deskách s fotografií pupalky dvouleté splňuje vše, co se od takového typu publikace očekává- kapesní formát, nízká hmotnost díky použitému tenkému papíru, opravdový kamarád pro toulky v přírodě.
584 stran, 16 barevných příloh. Stejně jako v dalších klíčích určení základních skupin ( 7 ), čeledí, rodů, druhů.
A navíc spoustu dalších užitečných informací pro začínající i pokročilejší botaniky.
Doporučuji nejen tento poklad, ale i další publikace autora, řadu sama ještě nemám. O jeho Klíči z roku 1928 jsem zatím nenašla žádné informace...
Už aby otevřely antikvariáty, mám ve sbírce svých rostlinopisů pár cenných úlovků starších 100 let!
Ale to až jindy....