Když má štěstí kliku

Když má štěstí kliku https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433643/bmid_kdyz-ma-stesti-kliku-ntW-433643.jpg 4 93 25

Opuštěné dítě. Mrzutá stařenka. Jakou podobu může mít štěstí? Francie roku 1968. Jeanovi je šest let a matka ho ze dne na den nechá u jeho babičky. Na léto. Napořád. Vůbec to nečekal. Babička taky ne. Vycházet s babi Lucette není zrovna snadné, skrývá však velké a něžné srdce. Až dosud si žila mírumilovně po svém, chodila na hřbitov a vášnivě pletla. Jean je pro ni se svým hbitým jazýčkem jako závan svěžího vzduchu. Každý z nich na své životní pouti právě zdolává docela jinou etapu – ona už všechno viděla, on se všemu diví. Jean a Lucette spolu čekají, až se matka vrátí, a zatím si jeden druhého podmaní. V období plném překotných společenských změn zjišťují, že i prosté radosti mohou být kořením života. Tahle nepravděpodobná dvojice je zárukou léčivě dobré nálady.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Jota

Au petit bonheur la chance! , 2018

Pett
04.10.2020 5 z 5

Tentokrát si zaťukala o pozornost mé srdeční komory tahle skvostná obálka... bez váhání jsem malému Jeanovi otevřela chlopeň a prožila s ním nejedno dobrodružství... osud k němu nebyl úplně nejvlídnější a přesto mi mezi řádky jeho života bylo tak nějak milo na duši... a vlastně mi tenhle malý rozumbrada dokázal sem tam vykouzlit i drobný rohlík na tváři ;) , který alespoň maličko vyvážil smutnotu nad nelehkou dobou trousící za sebou prázdnotu a beznaděj.

hzd
30.08.2020 5 z 5

Krásná knížka. Moc hezky se mi četla i když mi bylo líto malého chlapce co všechno si musel prožít. Nechápu jak může vlastní matka odložit svoje dítě a vůbec se o něj nezajímat. Doba, ve které se příběh odehrává, mě zaujala. Navíc je knížka napsaná podle skutečné události a to mám ráda.

janasim
26.08.2020 5 z 5

Ačkoli se zdá, že je kniha pouhým lehkým, letním čtením, není tomu tak. Otáčíte stránky jednu po druhé a najednou přestáváte, protože přemýšlíte nad tím, jak je možné vzdát se svého dítěte a jestli dokážete právě matku v této knize pochopit nebo se podivujete nad vzdělávacími metodami tehdejších učitelů a uvědomíte si, že doba do které je děj zasazen není až tak nám vzdálená. I přes hlubší témata je příběh milým čtením, které stojí za pozornost. Babička, malý chlapec i všichni jejich přátelé mi přirostli k srdci a nakonec i na Marii jsem se dokázala podívat jinýma očima a trochu ji i pochopit.

Ajaiwik
18.08.2020 4 z 5

Milý příběh, oddychová četba, která mě ale donutila se nad pár tématy zamyslet. Jediné, co mi na knize nevyhovovalo byl nejednotný vypravěč - většinu času jsem byla v hlavě Jeana, ale najednou jsem četla odstavec Mariina pohledu, nebo úplně obecného vśevédoucího vypravěče, což trochu nabouralo atmosféru...

Cajda
26.07.2020 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do letošní výzvy - jako novou knihu. Zaujal mne název i obálka. Podařilo se mi ji sehnat "z druhé ruky", s tím, že ji po přečtení dál prodám nebo někomu věnuji. Tolik se mi ale líbí, že si ji hodlám nechat! Je to opravdu kouzelně napsané.