Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327566/bmid_kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy--Dvo-327566.jpg 4 473 473

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou? Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem?... celý text

richard7959
09.01.2018 4 z 5

O této záhadě jsem už ledacos četl na internetu, přesto jsem se z knihy dozvěděl několik zajímavých informací, které mi unikly. Je pravda, že kdyby autor v poznámkách nepopisoval každé cizí slovíčko či pojem na několik stran, což mě osobně přišlo velmi nezajímavé (jakoby prostě pár vysvětlujících vět nestačilo), působila by kniha uceleněji a měla o několik desítek stran méně. Vcelku se však jedná o velmi povedené dílo, ze kterého samozřejmě ohledně záhady této expedice nebudete moudřejší (to asi už nikdy nikdo), ale které dokáže dobře pocuchat člověku nervy.

Prey
06.01.2018 4 z 5

Dobrá knižní rekapitulace proslulé podivné události. Smrt mladých lidí je smutná sama o sobě (i když se děje dnes a denně, bez podobného mediálního povšimnutí), ale opravdu děsivá je ta pravděpodobně definitivní nemožnost dozvědět se, co se tehdy skutečně stalo. Zjištěná fakta se krčí před mrazivým závěrečným seznamem otazníků…

efka.saf
04.01.2018 4 z 5

Velmi dobrá sumarizace všech dosavadních poznatků k Djatlovově expedici, která mě už dlouhou dobu naprosto fascinuje (asi jako mnohé jiné). V knize je naprosto vše, co se expedice alespoň okrajově týká.

Na začátku se seznamujeme s jednotlivými členy výpravy, s plánem jejich výpravy a s děním během jednotlivých dní, ale samozřejmě i s pátráním a hypotézemi (více či méně realistickými), které se snaží vysvětlit, co se vysokoškolákům stalo. Součástí knihy jsou i přepisy z deníků, které si účastníci psali a souhrn všech fotografií. Autor se věnuje např. i soudobým filmům a dokumentům, ale rovněž badatelům, kteří se stále snaží přispět svojí troškou do mlýna, podobným případům a na závěr předestírá otázky, na které je v souvislosti s tímto případem ještě nutno najít odpověď (a že otázek je!).

Kniha mi přijde výrazně nevyvážená, co se týče atraktivnosti; první polovina je doslova bombová (aby ne, dozvídáme se, jak byli mrtví nalezeni a seznamujeme se s hypotézami. Vše je doplněno o dochované fotografie jak z fotoaparátů účastníků, tak z průběhu vyšetřování - místo činu, mrtví, stan...). Ovšem od chvíle, kdy jsem se dočetla k deníkům, už moje pozornost klesala. Zápisky z deníků jsou sice zajímavé, ale často čteme o jedné události třeba od tří aktérů a to už mi přišlo hodně "stejné". Rovněž popis případů, filmu atd. už mi příliš atraktivní nepřišlo. Kniha je ale velmi dobře a přehledně dělená, obsahuje rovněž obrovské množství poznámek pod čarou, které mě někdy zajímaly, jindy méně. Autor ale dává čtenáři možnost číst jenom to, co koho zajímá. Pokud přeskočíte některou z poznámek nebo popis filmu, nic se nestane a o nic podstatného pravděpodobně nepřijdete. Za první polovinu knihy bych tedy dala krásných 5*, za tu druhou tak max. 3*, proto jsem vše zprůměrovala a celkové hodnocení je 4*.

Obecně ale musím říct, že je kniha opravdu velmi kvalitním souhrnem dosavadních poznatků bez nějakého autorova hodnocení a fabulování či přiklánění se k některým známým nebo méně známým hypotézám. A přesto, že jsem již otrlým čtenářem krimi a thrillerů, fakt, že se opravdu vše událo a stále naprosto netušíme jak a proč, ani kdo a proč měl zájem na manipaluaci s důkazy nebo na jejich ztracení, ve mě vyvolává celkem úzkostný pocit. Doufám, že se případ někdy objasní, i když racionálně vzato o tom pochybuji :).

jakafe
31.12.2017 4 z 5

O záhadě úmrtí Djatlovovy výpravy mám povědomí jen asi tři roky, ale myslím, že tahle kniha je na českém knižním trhu unikátní. A teda číst popis jednotlivých dní expedice (a poté pátracích akcí) a deníkových zápisků je silná káva.
Vypsané možné teorie nevysvětlených hrůz pod Mrtvou horou a horou Otorten (v překladu Místo, kam nechoď) mi v hlavě udělaly spíš zmatek, hodně argumentů je napsáno stylem CTRL C a CTRL V. Nicméně vzhledem k tomu, na jak posvátné a zapovězené místo (Otorten) mířili, a že přespávali na taktéž zakázané náhorní planině věřím v trest nějakého přízraku z astrálního pohřebiště (nebo jiné paranormální síle). S trampováním - ať už s mužem nebo i sama v lesích - mám bohaté zkušenosti, ale na takovýchto zapovězených místech bych nikdy nepřespávala. Mrazí mě v zádech, že veselí, v přírodě zkušení mladí lidé plní života prožili tolik bolesti a umřeli tak strašně.

valda
06.12.2017 3 z 5

Blair Witch 0. V roce 1959 se skupina vysokoškoláků vydala v zimě na výpravu na Ural. Existuje celkem podrobná dokumentace v podobě mnoha fotografií dovádějících studentů a studentek na výpravě. Přepisů jejich deníků atd. Kromě zhoršeného počasí na první pohled nic nenaznačuje, že výprava skončí tragédií. Studenti jsou nalezení v blízkosti svého stanu, popálení, se zlámanými kostmi, zmrzlí...
Na jednu stranu existuje dokumentace, na druhou stranu se neštěstí stalo v Sovětském Svazu v padesátých letech, takže je dost možné, že některé dokumenty se buď ztratili, nebo upravovaly.
Každopádně je to záhada, kterou se zatím nepodařilo rozluštit. A všechno to, co se kolem dělo, z informací, co máme, zní opravdu hodně děsivě.
Proč studenti opustili stan ve špatném počasí, proč mají na těle tolik ran. Napadl je snad domorodý kmen Mansijů, jejichž tajemné značky vyryté do kůry stromů studenti fotili? Založili snad tábor na jejich posvátném místě pod Mrtvou horou? Nebo je důvod jinde: zvláštní jev extrémního počasí, vybuchlá kamna ve stanu, zvířata, ufouni, tajná ruská zbraň?
Autor se v knize pokusil sepsat všechny informace a teorie, které kolem případu jsou. Myslím, že minimálně její první část, s vyprávěním o výpravě je povedená. Druhá část, kde se popisují teorie a přidávají různé aktuální útržky, už mi přišla trochu šitá horkou jehlou. Tady jsem si více než jinde říkal, že by se hodila ruka nějakého editora, která by z knihy nekompromisně vyškrtla cca 100 stránek. A taky jsem měl takový pocit, že prostě nebyly moc peníze a čas dát si s knihou ještě trochu víc práce.
PS: Každopádně pokud jste táborník a spíte pod stanem ve volné přírodě, tak doporučuji tuhle knihu nečíst. Protože po jejím přečtení, už jakýkoli zvuk, který v noci ve stanu uslyšíte bude nějaký šílený vraždící duch, který si pro vás přišel.

hurwajz
28.11.2017 5 z 5

Zaujalo mě to mimo jiné, protože tato událost byla zmíněna i v jedné knize.....Strach od J.Kariky?......nevíte někdo?

Abes
05.11.2017 4 z 5

V denících často zmiňují blbou náladu uvnitř skupiny. Nade vší pochybnost je zabila absence míče. Příběh působí horrorovým dojmem. Při četbě není složité vžít se do situace a představit si jaké běsy mohli polárníci zažít. Přibližně od poloviny knihy, tedy s rozepisováním a následným vyvracením jednotlivých teorií je vyprávění trochu nudné, tady jsem využil zkratek a třeba takový popis sovětské automobilové techniky jsem přeskakoval. Celkově jde o zábavnou četbu na jejíž obrazy si při zimních výstupech do beskydských svahů jistě "nerad" vzpomenu.

Orina
12.10.2017 5 z 5

"Doposud neobjasněná tragédie Djatlovovy expedice vzrušuje i po více než padesáti letech širokou veřejnost i experty z nejrůznějších oborů."
Mě osobně bohužel neobjasněná tragédie během čtení knihy vzrušovala čím dál méně a to i když jsem věděla, že zde nebude objasněna, ale jak v knize řekl Miroslav Karas: "Kolem tragédie je stále hodně otázek a spikleneckých teorií. Přispěl tomu nemalou měrou způsob vyšetřování. Neexistoval veřejný zájem odhalit pravdu. Vyšetřovatelé nebyli důslední, samostatní a aktivní, plnili pouze příkazy nadřízených. Sovětský svaz tehdy skrýval nejen tento případ. Společnost nesměla vědět o případech, které by byly stínem nad úspěchy režimu. Veškeré informace byly utajovány, mnohdy i zničeny. Tajné služby měly hlavní slovo. Teprve až devadesátá léta přinesla nová svědectví, ale dodnes nejspíš mnoho stop zůstává v tajných archivech."
A to je právě ten problém, že se vlastně nemůžete spolehnout prakticky na žádný uvedený údaj a nález (už jen ten deník pouze ve strojovém přepisu?!). Nedělala jsem si žádné iluze, jak v roce 1959 v Rusku probíhalo vyšetřování, ale skutečnost mě stejně šokovala. Je naprosto jasné, že tato záhada nebude nikdy objasněna (vůči účastníkům výpravy je to opravdu smutné, ale je to tak).
To ale samozřejmě není Lavayova vina. Naopak je vidět, že průzkum vedl opravdu důsledně a uvedl prakticky vše co mohl a proto si zaslouží plný počet.

lugh
29.09.2017 4 z 5

Kniha je rozvleklá, místy hodně nudná se zbytečnými popisy všeho co se v textu objeví. Fotografie jsou zajímavé. Kdo by čekal úplné rozuzlení tohoto velice nevšedního případu bude zklamán. Na druhou stranu , co se stalo v Rusku se zcela jistě nedovíme nikdy, zvlášť když se tento případ odehrál v době ryzího komunismu kdy sdělovací prostředky, vyšetřovací komise a myšlení lidí bylo řízeno Stranou. Takže co se nehodilo do krámu se nezveřejnilo, skončilo v archívech nebo bylo skartováno. Jestli to bylo v režii vlády, resp. pokus, který se vymknul tak už se pravda nikdy nezveřejní.

OldřichHanton
27.08.2017 3 z 5

Djatlovova výprava fascinuje množství více či méně seriózních badatelů už desítky let. Tato knížka se naštěstí nesnaží přijít s nějakou převratnou novou teorií, ale spíše chce střízlivě shrnout všechna fakta, dokumenty a hypotézy a závěrečný úsudek nechat na čtenáři. To se myslím daří, dozvěděl jsem se všechny podstatné informace, viděl všechny fotografie, dokonce si přečetl i přepisy deníků.
Bohužel autor byl asi placen od normostrany, protože kniha je zanesena neskutečným množstvím balastu. V poznámkách pod čarou je popsána úplně každá reálie, se kterou se textu setkáte, takže ve finále jsou mnohdy delší než mateřský text. Z deníků je nejdřív hojně citováno a následně narazíte i na jejich úplné přepisy. Mezi dalšími přílohami nechybí ani podrobný popis děje béčkového hororu, co byl na motivy této záhady natočen. Počet stránek by šel snížit na polovinu a čtenář by o nic nepřišel, naopak.

danielosbourne
26.08.2017 5 z 5

Přesně po tomhle jsem toužil. Hned jak jsem tuto knihu viděl, věděl jsem, že jí musím číst. Mysterium kolem Djatlovovy expedice jsem znal již před tím a opravdu mě zajímalo, jak se autor popasuje s takovýmto druhem knihy. Výsledek je ale skvělý. Autor probral celou tuto záhadu ze všech směrů, popsal celkový postup expedice, přednesl možné varianty, které by mohly za tuto tragédii a vše je bohatě doplněno dobovými fotografiemi. Z některých fotografií a popisů až běhal mráz po zádech a všechno to doplňoval ještě chlad, který v knize vládne. Jediné, co bych mohl vytknout, jsou obsáhlé poznámky pod čarou. Některé jsou sice hodně zajímavé, ale některé jsou možná až zbytečné. Každopádně k tomuto druhu knihy se určitě hodí a každý si může vybrat, které informace navíc ho zajímají, a které přeskočí. Opravdu by mě zajímalo, co se tehdy přihodilo. Nejspíš se to asi nikdy nedozvíme, ale určitě to nebylo nic pěkného. Smekám před autorem, jak skvěle tuto knihu zpracoval.

ThePeace135
18.08.2017 3 z 5

Zajímavá a poutavá kniha, která mě zaujala už jen tím, že se v ní autor věnovala záhadě, kterou vlastně nikdy nikdo neobjasnil, narozdíl od některých jiných autorů, kteří rádi stále dokola a dokola píší o něčem, co už všichni dávno víme. Nejedná se o klasické vyprávění, ale o popis cesty Djatlovovy expedice doplněné o reálné časové údaje, záznamy z deníků některých členů, autentické fotografie z jejich vlastních fotoaparátů i fotografie z "místa činu"... je pravda, že tak od poloviny knihy se stále dokola opakovaly ty stejné hypotézy, co se asi mohlo stát a konec už mě trochu nudil... I tak jsem ale ráda, že si autor nehrál na vyřešení záhady, nepředhazoval nám svoje teorie a pravdy a nepřesvědčoval nás o tom, co se tehdy určitě stalo, ale sesumíroval dohromady všechny dostupné informace, dokumenty a fotografie a poskytl nám ucelený pohled na průběh výpravy, která skončila strašlivou smrtí všech jejích členů (krom jednoho, který se kvůli zdravotním komplikacím vrátil) a i když se pravděpodobně nikdy nikdo nedozví, co se tehdy skutečně stalo, kniha mě velmi bavila...

Lucinka_pusinka
30.07.2017 5 z 5

Přečteno za 24 hodin, měla jsem z ní noční můry. Rozhodně to ale stálo za to! Ihned mě to chytlo a to se nejedná o beletrii, nýbrž spíš soubor faktů a doměnek. Poslední pětina knihy už byla slabší, ale aspoň v ní nic nechybělo.

Veggi
22.07.2017 4 z 5

Kniha přečtena v rámci "výzvy". Četla se velmi svižně a dobře. Některé informace se v několika kapitolách opakují, ale i přesto mám z knihy dobrý dojem. Co se týče příběhu, tak věřím na durman či přírodní vliv (kulový blesk). Problém většiny teorií je v tom, že se zakládají na důkazech, které byly sbírány nesystematicky, lidmi kteří nebyli profesionálové a bylo to v SSSR 50.let, což je samo o sobě problematické. Myslím,že nejjednodušší vysvětlení (pro mě durman -} halucinace, zmatené chování) je nejblíže pravdě, ale možná ne :)

Rade
22.07.2017 4 z 5

Když jsem se před lety seznámila se záhadou Djatlovovy výpravy, přišlo mi to jako šílený horor, který by nikdo nemohl vymyslet.
Tahle kniha obsahuje shrnutí všech poznatků, důkazů i dosavadních hypotéz ohledně téhle hrůzyplné skutečné události.
Můj (dospělý) syn mi říkal: Vůbec mi tu knihu neukazuj, když jsem o tomhle četl před časem, nedovedl jsem si pak hodně dlouho představit, že bych spal ve stanu…

Lucina88
16.06.2017 5 z 5

Kniha totálně nabitá informacemi! Velká pecka, přečteno za den.

Tyet
16.06.2017 4 z 5

Český novinář Martin Lavay shromáždil dostupné informace z vyšetřovacích spisů, které obsahují deníkové záznamy, výpovědi svědků a další střípky, které se objevily během vyšetřování tragédie na Uralu v roce 1959. Kniha nabízí i několik teorií o tom, co se pod Mrtvou horou tehdy stalo, ale žádná z nich nevysvětluje všechny okolnosti případu.
O tuhle smutnou a hrůznou událost jsem se začala zajímat před pár lety a vlastně na ty mladé lidi myslím dost často. Co před svou smrtí asi viděli a museli vytrpět? Na to dnes nikdo nedokáže uspokojivě odpovědět, možná i proto, že velká část důkazů zmizela v archivech KGB.

MMacicekk
06.06.2017 5 z 5

Kdo ví, co se tenkrát stalo. Nad celým případem stále visí mnoho otazníků, na které zřejmě nikdy nestaneme spolehlivou odpověď. Já se klonila k "obyčejnému" útoku medvěda, ale i tato hypotéza je v knize vyvrácena. Autor shromáždil hodně informací, které nám prostřednictvím knihy předkládá, navíc je vše popsáno čtivým stylem. S knihou jsem spokojená, i když se v ní nedozvíme odpověď na tu nejzásadnější otázku, a sice kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

hledaseniki
04.05.2017 4 z 5

Autor ač je pro mě jednou velkou neznámou, tak tohle není jeho první kniha a rozhodně to je na stylu psaní znát, že nejde o žádného nováčka. Autor jednoznačně věděl o čem píše a díky tomu je tahle publikace nepochybně jednou z nejlepších jaká kdy na podobné téma vznikla.

Autor z počátku operuje s fakty, líčí čtenářům cestu studentů a časovou osu, pak následuje vyšetřování a zajímavé nálezy na místě činu, další podstatná část patří možným příčinám proč studenti zemřeli, kde se autor dopodrobna snaží rozebrat pro a proti v každém možném případu a v neposlední řadě jsou v knize deníkové záznamy studentů. Martin Lavay umí psát, umí ten příběh vyprávět tím správným způsobem a to i přesto, že jde o literaturu faktu a mnohdy je hodně těžké tyhle údaje vecpat do souvislé a především čtivé podoby. Strávila jsem nad tím příběhem asi dva dny a to se mi v případě literatury faktu stává málokdy. Trošku mi vadí, že se tam omílá pořád to samé a to přímo doslovně a stejně tak mám problém s podrobným líčením filmu, protože nejde o klasickou synopsi ve které se dozvíte jen to nejzákladnější, ale je tam vylíčen prakticky celý film, to samé se dá říct i o počítačové hře. Přesto všechno, tohle byl úžasný čtenářský zážitek a jsem ráda, že se u nás najde autor, který dokáže s takovým zápalem napsat knihu o dodnes nevyřešené záhadě, která jak se zdá už nebude nikdy vyřešena a navíc ta kniha má hlavu a patu, je to vynikající příběh, který vás chytne a nepustí.

raffi
25.04.2017 4 z 5

Ide vlastne o zhrnutie dostupných informácií, čo je dosť užitočné, pokiaľ sa niekto o túto záhadu zaujíma a nechce sa mu ich pracne vyhľadávať. No nemá nič naviac, to je pre mňa trošku sklamanie. Nakoniec zostane viac otázok (sú, myslím, vypísané na tri a pol stranách..) a vlastne ani náznak odpovede, čo sa vlastne Djatlovovej expedícii stalo - to je skôr otázka na forenzných vyšetrovateľov (keby ich k tomu prípadu Rusi pustili nanovo, nekamuflovali by a nesnažili sa zakryť svoje vtedajšie prehmaty).
Kniha je ale písaná zaujímavým reportážnym štýlom, dobré boli poznámky pod čiarou, drobné odbočenia od tej desivej témy niekedy neboli na škodu. A úžasná obálka - keď tú scénu fotili, určite nikoho nenapadlo, že to tak neuveriteľne a bez slov vystihne ich príbeh...