Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327566/bmid_kdo-zavrazdil-ucastniky-djatlovovy--Dvo-327566.jpg 4 472 148

Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou? Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem?... celý text

Vesmich
29.03.2019 5 z 5

Začátek úplný Blair Witch Project, člověk by běžel zkontrolovat uzamčení dveří a kdyby nějaký vtipálek udělal BAF, chytne takovou čímkoliv, co budu mít po ruce, že se mu nadlouho rozbřeskne. Příběh znám, neboť jsem se již začetla někdy do Ďatlovova průsmyku od Anny Matvějevové, která pro svět příběh otevřela literárně jako první, ale spadlo mi to někam pod postel a sešlo z očí - sešlo z mysli (hned jsem to v průběhu tohoto čtení operativně vyškrábla). Tento text je zajímavý všemi těmi odkazy a vysvětlivkami, to mi vyhovovalo. Nejpozoruhodnější pro mě je sledovat tu linku života v komunismu v 50.letech v SSSR, ty písně všude (pěli kolik hodin v kuse), otevřené a vášnivé diskuze na nejmarginálnější témata..dává to hodně nahlédnout dovnitř do zakázané země. A také ta TURISTIKA. Jak podobným výkonům říkali a říkají turistika. Čemu by asi říkali extrém? Za mě super text! A honem jdu na tu Matvějevovou, než mi zase někam zmizí...

hayalet
28.03.2019 5 z 5

O Djatlovově expedici jsem před touto knihou nikdy neslyšela. Záhadný konec expedice i po dočtení zůstává záhadným. Kniha neposkytne jednoznačné odpovědi, ale rozvine spousty otázek a pochybností. Kdo? Co? Jak? Proč? Kniha je psaná velice čtivě a podrobně. Martin Lavay dokázal shromáždit spousty informací a fotografií. Rozhodně nabídne nestranný pohled na celou tuto výpravu.

katy238
24.03.2019 5 z 5

Kniha pro mě byla cenným zdrojem informací nejen o tragické události, ale také o mnoha dalších soudobých organizacích, institucích a strojích, které bohatě vysvětlovaly poznámky pod čarou. Pro mě osobně byly přínosem. Kniha bohatým obrazovým materiálem ilustruje celou tragédii a odkazuje na mnoho současných zdrojů. Výborné čtení.

Tvefisto
06.03.2019 5 z 5

Miluji konspirační teorie (pokud se tedy nezachází do moc velkých absurdit) a kniha Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? je v tomto opravdu jasná volba. Je napsána uceleně a přináší všechny informace. Některé termíny byly popisovány až moc podrobně, ale to, co mě nezajímalo, jsem jednoduše přeskočila. První část knihy pro mě byla určitě zajímavější.

Marekh
25.02.2019 5 z 5

Případ účastníků Djatlovovy expedice je založený na skutečné události. Existují různé teorie, proč účastníci této expedice zemřeli. Každá z teorií má však své slabiny. Přikláním se k teoriím, že účastníci mohli zemřít následkem blesků (kulové blesky, plazma), na jejich smrti může mít podíl také armáda, protože v této oblasti probíhalo vojenské testování tajných zbraní a mohli třeba zahlédnout něco, co jejich oči vidět neměly. Myslím si, že také mohlo dojít k útoku sněžného může almase, i když někteří čtenáři můžou mít pocit, že je to nejméně pravděpodobná teorie. Zajímavé jsou také další teorie, např. infrazvuk, nebo by za příčinou jejich smrti mohl stát jednotlivec ve skupině.. Nebo mohlo dojít k vzájemné kombinaci více teorií.

V tomto případě se vyskytuje řada nejasností a autor nám dává nahlédnout do různých teorií a záleží jen na samotném čtenáři, ke které teorii se přikloní, která mu připadne nejpravděpodobnější příčinou smrti vysokoškoláků. Na počátku knihy se dozvíme informace o členech výpravy, sledujeme jejich postupný cíl cesty, seznamujeme se s jejich poznámkami, které si psali během své cesty do deníků a dojdeme do osudného dne, kdy došlo k tragédii. Sledujeme průběh vyšetřování, který byl zpočátku nekoordinovaný, o vyšetřování se zajímaly také vysoké politické špičky, např. Nikita Chruščov si údajně osobně vyžádal výsledky vyšetřování.

V knize se nachází hodně fotografií a různých map, což je určitě dobře, protože tímto způsobem jsem se více sžil s tímto příběhem. Na přebalu knihy je uvedeno, že: "Tato kniha obsahuje několik původních fotografií zohavených mrtvých těl nalezených na místě činu, publikaci proto raději ukládejte mimo dosah dětí." Fotografie byly děsivé!!

Tato kniha je zařazena do literatury faktu. Myslím si, že kniha splňuje všechny požadavky, které jsou kladeny na tento žánr. V průběhu knihy autor vysvětluje různé pojmy, které se vztahují k tématice knihy. Byly to zajímavé informace a mimo jiné jsem se z těchto informací dozvěděl o ČELJABINSKÉ JADERNÉ HAVÁRII, která je třetí nejhorší jadernou havárii všech dob (po Černobylu a Fúkušimě). Některé informace "pod čarou" byly zbytečně podrobné a tyto informace nemusí být pro některé čtenáře zajímavé a z mého hlediska mohly být vypuštěny nebo zkráceny.

Líbilo se mi, že autor dal prostor také ostatním lidem, kteří se k danému případu mohli vyjádřit. Byli to odborníci z různých oblastí a také lidé z řad "laiků", kteří chtěli zůstat v anonymitě. Zajímavý byl pro mě názor Wankela (jedná se o jeho nick), který operuje s teorií, o které jsem při čtení také uvažoval.

V závěru knihy uvádí autor kapitolu MOŽNÉ ZDROJE PRO DALŠÍ PÁTRÁNÍ, kde uvádí odkazy na knižní publikace, webové stránky, zmiňuje se také o televizních dokumentech a filmech. Časem se podívám na film ZÁHADA MRTÝCH OČÍ, který se nechal inspirovat tragédií Djatlovovy výpravy. Čtenáři, které Djatlovova expedice oslovila, mohou využití uvedené zdroje použité literatury k dalšímu studiu.

Ať už příčinou úmrtí účastníků Djatlovovy expedice bylo cokoliv, tak je velká škoda, že byly zmařeny mladé lidské životy. Z společných fotek, které jsem si prohlížel, čišela radost, myslím si, že to byla dobrá patra, která si měla vždycky co říci, žertovali, povídali si o lásce, zpívali písně, byli nadšení a plní ideálů, a najednou dojde k osudnému dnu, kdy vyhasnou jejich životy a dodnes nevíme se stoprocentní jistotou, co bylo příčinou jejich smrti. Můžeme vytvářet teorie, pátrat po příčinách jejich úmrtí, provádět nespočet analýz, ale pravdu o tom, co se stalo ve skutečnosti se asi nikdy nedozvíme.

Ačkoliv příliš nevyhledám knihy z literatury faktu, myslím si, že autor zpracoval knihu dobře. Z knihy je patrné, že autora tato problematika zajímá, má nastudováno hodně informací, knize věnoval hodně času, v textu se vyskytují poznámky, ve kterých komentuje svoje názory. Líbilo se mi také, že pokládá čtenářům otázky, nad kterými se mohou zamyslet. Zajímavé bylo, že souběžně s českými pojmy uvádí také ruské.

Tyrkysová
06.02.2019 3 z 5

První polovina knihy je opravdu zajímavá (zvláště pro někoho, kdo o této záhadě něco zjišťuje poprvé) a z osudu všech zúčastněných vám jde mráz po zádech. Ve druhé polovině už se ale autor začíná dost opakovat a čím dál více sklouzává do více či méně pochybných teorií. V konečném důsledku pak celá kniha ztrácí na důvěryhodnosti a rozhodně již ničím nepřipomíná seriózní zkoumání – nejsou uvedeny zdroje, odkazuje se na „moderní badatele“, aniž by čtenáři osvětlil kdo je tím myšlen, a prakticky zpochybňuje vše napsané. K textu navíc přidává neskutečně velké množství poznámek a vysvětlujících textů, které jsou občas zbytečné, nevztahují se tak úplně k ději nebo jsou neskutečně podrobné – což naprosto zbytečně prodlužuje knihu a znesnadňuje její čtení.
Celkový dojem z knihy hodnotím tedy spíše střízlivě. Za přečtení stojí, zejména pokud jste fanoušky záhad, konspiračních teorií a neobjasněných případů, nečekejte od ní ale nějaké zázraky.
2,5/5*

Digi28
13.01.2019 5 z 5

uzasna kniha zda se to tak da nazvat. zahadu vsak nevyjasnila. prala bych pripadu aby byl znovu otevren a prozkouman moderni technologii.

MaxQ
09.01.2019 3 z 5

Faktografická knížka, spíše pro fandy podobných událostí (dá-li se to v tomto případě tak napsat). V knize je toho opravdu hodně, vše pečlivě rozepsáno, někdy bych řekl až zbytečně dopodrobna. Vypadá to, že si s tím dal někdo hodně práce a bylo mu to líto dávat pouze na web, tak si vydal knížku :)

richard7959
06.01.2019 4 z 5

Výborná kniha, která předkládá spoustu zajímavých (nebudu spoilerovat) informací a domněnek.

RuzovaPanterka
02.01.2019 5 z 5

Syrové, dobře zpracované. Četla jsem to jedním dechem, přestože to pro mě nebyla neznámá událost. Líbilo se mi rozepsání možných teorii o tom, co se vlastně stalo, přestože pravdu už asi nikdy nezjistíme.

Kyri
08.12.2018 3 z 5

Velmi zajímavé téma. Autor si dal práci najít co nejvíc dat. Nevadí mi, že tam není odpověď na otázku, kdo to byl. Myslím, že jsou solidně zvážené všechny možnosti a každý si může udělat svůj názor. Pravdu už se dneska nedozví nikdo.
Některé informace navíc byly pro mě nové a zajímavé, jiné jsem přeskakovala. Řekla bych, že ke čtení bylo tak 40% práce, protože zbytek byl opakování už řečeného nebo nadbytečný (už zmiňovaný děj filmu, profily každého, kdo k tomu něco řekl apod.) Přišlo mi, že autor se snažil za každou cenu nahnat stránky, což celé práci dost uškodilo, proto tak málo hvězd.

Losevropský
15.11.2018 5 z 5

Ještě poznámka k překladu - v knize se hovoří o stromu "cedru", pod kterým byli někteří účastníci výpravy nalezeni. Cedr (Кедр), však znamená rusky nejen cedr, ale i borovici limbu a o tu se podle fotek nejspíš jednalo.

Losevropský
08.11.2018 5 z 5

Kniha je velmi čtivá, zejména z přepisů deníků jde mráz po zádech, když si člověk uvědomí, jak to celé skončilo... To, co některým čtenářům nevyhovovalo, tj. uvádění podrobných technických parametrů a slov v původním znění, se mi naopak velmi líbilo - učím se ruštinu a tak bylo uvedení originálních názvů a jmen velmi obohacující.

Katulinka69
24.10.2018 3 z 5

Moc hezky napsané,ikdyz některé části jsem přeskakovala. Jak se vše stalo se stále neví.

evika02
10.10.2018 5 z 5

Pěkně zpracováno, souhrn všech poznatků seřazen, doplněno fotografiemi, kde to bylo možné, což je fajn. Sice jsem asi čekala, když ne přesnou odpověď, tak aspoň třeba návrh toho nejpravděpodobnějšího, co se asi tak stalo, ale variant je zde mnoho. U každé varianty, je pak zdůvodnění, proč to asi nebude ta pravá verze. Na druhou stranu, pokud to vyšetřování proběhlo popsaným způsobem, asi není pravděpodobné, že se dnes ještě dozvíme, jak to opravdu bylo a můžeme být rádi, že aspoň něco prosáklo ven. Takže odpovědi blíž nejsem, ale i tak se mi kniha líbila, co se zpracování celku týče.

jiri77
17.09.2018 4 z 5

Zdařilá a čtivá kniha o jednom záhadném konci jedné výpravy. Autor nabízí různé možnosti a čtenář at' si udělá vlastní úsudek, jak se to mohlo přihodit. Kniha je plná fotografií ,které mohou čtenáři pomoci se v ději lépe zorientovat. Kniha nezklamala a nechala ve mě hodně otázek.

Irsaf
09.09.2018 2 z 5

Jen spekulace bez odpovědi na otázku z názvu knihy...

Jana283
10.08.2018 2 z 5

Tak jsem to přečetla. Přiznám se, že některé pasáže jsem přeskakovala. Odpověď na otázku položenou v názvu knihy jsem se nedozvěděla....

jarynek
02.08.2018 3 z 5

O tématu jsem dříve již něco četl, tak jsme byl zvědav, na soubornější zpracování problematiky. Ze začátku mne čtení bavilo, spousta zajímavých informací, hodně fotek. Postupem času mi však přišlo, že se zbytečně nastavuje kaše - např. několika stránkový přepis děje amerického filmu, popis počítačové hry, technické specifikace autobusu, apod., jsou zcela nadbytečné. Pokud by kniha měla poloviční rozsah, tak bych jí neměl moc co vytknout.

tonysojka
03.07.2018 5 z 5

Překvapilo mne výborné zpracování informací. Četl jsem jedním dechem.

záhady turistika výpravy a expedice pobyt v horách mladí lidé Ural (pohoří) nevyřešené případy Djatlovova expedice

Martin Lavay
česká, 1968
2017  81%Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?
2022  68%Djatlovova expedice: Nová odhalení
2019  73%Měsíční šachta