Kdo vaří ekonomům? aneb Jak se ekonomie vykašlala na ženy

Kdo vaří ekonomům? aneb Jak se ekonomie vykašlala na ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477859/bmid_kdo-vari-ekonomum-aneb-jak-se-ekono-hLy-477859.png 3 6 2

Putování za člověkem ekonomickým, od jeho zrodu až po poslední globální finanční krizi, odhaluje jeho četné vady a ukazuje, že zdaleka nejsme nezávislými a racionálními aktéry a aktérkami, kteří se zajímají pouze o sebe. Katrine Marçal nespílá pouze ekonomice, která ženy znevýhodňuje a ignoruje, ale zároveň brojí proti pojetí ekonomie, jež nám tento model představuje jako jediný možný a přirozený. Marçal operuje s jednoduchým předpokladem, že péče je práce. Často však práce neohodnocená, která se podle ekonomie nepodílí na tvorbě bohatství, přestože její hodnota tvoří podle kanadského statistického úřadu asi třetinu HDP země. Jak výkonná by ale byla ekonomika, kdyby její pracovní sílu nikdo nenaučil chodit na toaletu?... celý text

Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Idea

Who cooked Adam Smith’s dinner?

Štangla
08.11.2022 odpad!

Tahle kniha je neuvěřitelně stupidní. Bohužel plácnout nesmysl zabere autorce jednu větu a poctivě ji vyvrátit bývá minimálně na celý odstavec. Přesto jsem se o to pokusil zde: https://martintencel.substack.com/p/hele-kamo-kdo-tu-vari-ekonomum?sd=pf&fbclid=IwAR0g5uFEcGG38rO_ZrCgpo68pILZDDM4waYpS_2f2Pbd2mJQ0v-iGkO1A4A

Tady jen velmi stručně:
Na začátku stojí logický lapsus, kdy je notorický známý výrok Adama Smitha interpretován způsobem, který vůbec nedává smysl. Jak logicky, tak s ohledem na zbytek jeho díla. Tohle se s knihou táhne celou dobu. Marcal buď o ekonomii hlavního proudu vykládá svoje výmysly a levicové mýty úplně bez uvedení zdroje nebo ještě lépe její vlastní zdroje její tvrzení explicitně vyvracejí.

A to je ta lepší část. Zbytek je jakési bezobsažné blouznění, jehož význam mi asi navždy zůstane utajen.

Fanouškům podobné literatury bych doporučil si položit otázku, kolik času a úsilí věnovali zjištění, jak mainstream ekonomie a její paradigmata historicky vznikaly a jak vypadají ve skutečnosti. Z pera někoho jiného než explicitních odpůrců. Nápověda: Marcal vám lže.

Raszkulce
30.06.2022 3 z 5

O tom ženském pohledu na svět v knize vlastně moc není .. čekala jsem tedy více. :)

feminismus

Autorovy knížky

Katrine Marçal
švédská, 1983
2021  57%Kdo vaří ekonomům? aneb Jak se ekonomie vykašlala na ženy

Kniha Kdo vaří ekonomům? aneb Jak se ekonomie vykašlala na ženy je v