Kde se vzalo tolik něhy

Kde se vzalo tolik něhy https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414912/bmid_kde-se-vzalo-tolik-nehy-x2R-414912.jpg 3 10 3

Marina Cvetajevová (1892-1941) byla jednu z nejvýznamnějších básnířek 20. století. Pocházela ze vzdělaného prostředí a v dětství s rodiči cestovala po Evropě. V roce 1912 se vdala za vojáka a novináře Sergeje Efrona, který se postavil na stranu bělogvardějců. Rodina později žila v Československu, které Cvetajevové přirostlo k srdci, a posléze v Paříži, odkud musel manžel uprchnout, protože by vyšetřován za účast na politických vraždách ve službách ruské NKVD. Po beztrestném návratu do Ruska v roce 1937 byli Efron s dcerou zatčeni a souzeni ve vykonstruovaném procesu. Cvetajevová je následovala v 1939 a po vypuknutí války byla se synem evakuována do Tatarské ASSR, kde zoufalá Cvetajevová, jen pět neděl po popravě manžela, spáchala sebevraždu. Mezi její nejvýznamnější básnické sbírky patří Kouzelná lucerna (1912), Versty (1922), Poéma konce (1924) a Poéma hory (1924) a Verše Čechám (1939) odsuzující okupaci Německem. Tento výběr básní vychází z vydání s názvem Pražské vigilie v překladu Hany Vrbové.... celý text

Amalberga
07.09.2022 5 z 5

Knihu jsem si náhodou koupila, abych si ukrátila čas v práci. O Marině Cvetajevové jsem nic nevěděla, ve škole jsme si o ní nic neříkali, což je velká škoda, protože to byla zajímavá osobnost s pohnutým životem. Z oddílů v knize se mi nejvíc líbily Nespavost a Dráty, kde jsem s básněmi nejvíc souzněla. Některým básním jsem nerozuměla, holt Marina není žádný Jiří Žáček, ale rozhodně si nezaslouží tak nízké hodnocení.

Zlatinka.Emilly
01.01.2020 2 z 5

Jsem zklamaná. Verše jsem nechápala, a když jsem se maximálně snažila přemýšlet nad řádky, které čtu, zhodnocuji jako blbost. Nemám ráda verše a nebýt výzvy a otázky č. 14, fakt bych tuhle knížečku nikdy nečetla. Když jsem vybírala, co si přečtu, zvítězila právě tato kvůli nádherné obálce a také hold spisovatelce, která milovala tehdejší Československo. Takže 2 hvězdičky a co teď s knihou?

Anna27
04.07.2019 2 z 5

Kniha je zajímavá, určitě se u některých básní pozastavíte. :-)