Každý umírá sám

Každý umírá sám https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360949/bmid_kazdy-umira-sam-RG5-360949.jpg 5 140 140

Červen 1940 v Berlíně. Nacistická propaganda oslavuje vítězství nad Francií, zatímco v bytě manželů Anny a Oty Quangelových v Prenzlauer Berg panuje hluboký zármutek. Jejich syn padl na frontě. Oba manželé dlouho věřili "vůdci" a věrně jej následovali. Nyní však poznávají v jeho slibech lži a podvody. Oba začínají psát pohlednice na znamení odporu, ke kterému chtějí vyburcovat ostatní: "zastavte válečnou mašinerii!" S nasazením života roznášejí pohlednice dům od domu. Záhy se jim dostáva na stopu SS a gestapo. A také pro vlastní sousedy se stávají nebezpečím... Poslední román Hanse Fallady (1893-1947), napsaný na podzim roku 1946 za čtyři týdny horečné práce, je autentickým svědectvím každodenního života v Berlíně během nacistické éry.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Omega

Jeder stirbt für sich allein , 1954

aralka
22.10.2019 3 z 5

Hodně hutná a těžká kniha jak obsahem, tak formou, není to žádné odpočinkové čtení, z knihy prosakuje zlo, strach a beznaděj ... je pro mě dost neuvěřitelné i vzhledem k jejímu rozsahu a propracovanosti, že tuto knihu pan Fallada napsal během čtyř týdnů ...jinak úplně a naprosto souhlasím s komentářem Rade viz níže a to včetně toho, že způsob napsání této knihy mi tak úplně neseděl, nicméně oceňuji, že jde o literární zpracování skutečného případu .. vím jistě, že k této knize se už nikdy nevrátím, jednoduše se mi nelíbí to, co se v ní píše... ale jsem ráda, že jsem si jí přečetla, jelikož zachycuje velmi nezvyklý úhel pohledu na válečné období ... tím se liší od ostatních knih s válečnou tematikou, kterých jsem přečetla už spoustu....

Simstr
20.09.2019 5 z 5

Výborná kniha, každý by si ji měl přečíst. Né všichni němci byly za války špatní, jen k moci se dostali vrazi, násilníci, tyrani....v poslední části knihy byly hodně brutální scény, ale myslím, že to co se dělo ve skutečnosti bylo ještě horší. Opravdu doufám, že se tohle nebude nikdy v civilizovaném světě opakovat.

ferda
12.09.2019 4 z 5

Pro mě úplně neznámý pohled na válku. Ne všichni Němci byli nadšení z války.

osuška
14.07.2019 5 z 5

Nenápadná kniha, zapůjčená v knihově a tolik se do mě zapsala. Jméno spisovatele jsem do té doby neslyšela a teď bych si ráda od něj přečetla i další knihy. Postavy s různým charakterem ukazují, jak lidé na německé straně vnímali válku, jak se dokázali proti ní postavit, ale taky využít strachu ostatních pro svůj prospěch. Líbí se mi přílohy, fotky, dovysvětlivky.

lulu0605
30.01.2019 5 z 5

!!!SPOILER!!!

Krásné a velice smutné čtení. Moje první kniha, s tématem 2. světové války, ve které je pohled ze strany obyčejných Němců. Došlo mi, že na tom nebyli o nic lépe než lidé z jiných zemí, kterých se válka týkala. Postavy velice krásně popsané, měla jsem je všechny před očima a odvážné manžele jsem si oblíbila. Jen by mě nikdy nenapadlo, že pocítím skutečnou radost z toho, když "můj hrdina" dostane možnost spáchat sebevraždu...

Rade
17.04.2018 3 z 5

Hodně zajímavé téma. Dost nezvyklý pohled do civilního zázemí hitlerovského Německa a do života německých lidiček za války. Autor ukazuje zvláštní směsici - od těch několika statečných, přes slabochy, zbabělce, alkoholiky, kariéristy, až po kruté a fanatické esesáky. A pro nás i docela překvapivou atmosféru všudypřítomného strachu v totalitním státě (u našince je spíše zakořeněná představa jednotného německého lidu stojícího až na malé výjimky za Vůdcem).
Plus za to, že jde o skutečný případ – nenápadný manželský pár z dělnického prostředí, který vede svůj osamocený, statečný a možná i trochu naivní odboj.
A plus za soudní proces a detailní vylíčení postavy předsedy Lidového soudu Rolanda Freisera, který obžalované před soudem tak rád ponižoval, tímto se později inspiroval náš komunistický prokurátor Urválek; kdo viděl záběry ze soudních procesů u obou těchto pánů, je to jak přes kopírák…
Způsob napsání se mi už, přiznávám, líbil méně, zdálo se mi to takové prvoplánové a černobílé. Kniha vznikla krátce po válce a podle doslovu tak trochu na objednávku, řekla bych, že je to na ní znát.
Tři plus.

Boogeyman
28.01.2018 5 z 5

Autor se hodně soustředí na popis postav a jejich motivů, což je sice občas méně zábavné, ale ve výsledku to má pro další vývoj pozitivní vliv. Fascinující sonda do života několika různorodých postav v druhoválečném Německu. Rozhodně by měla být povinností pro každého, kdo tvrdí že Němci byli všichni stejní fašisti.

Babo
04.12.2017

Nebudu knihu hodnotit hvězdičkama,protože nechci snižovat hodnocení jen proto,že jsem ji zřejmě vzala do ruky v nevhodnou dobu .
Je to určitě první kniha, kterou jsem četla a přiznávám , nedočetla ,která líčí dobu začátku 2.světové války z pohledu obyčejných , možná spíš neobyčejných lidiček . Nebyli to hrdinové v zářivé zbroji , ale jejich boj proti fašismu byl stejně obdivuhodný .
Vždy si říkám , jak bych se asi zachovala já . Nechci si příliš sahat do svědomí ,ale moc to nevidím .
Snad jen osobní tragédie,tak jako v případě Anny a jejího muže Otty, by mě přiměla ke vzpouře proti zrůdnosti fašismu
Klobouk dolů.

AdaVinculin
01.10.2017 5 z 5

Výborná kniha z pohledu Němců. Doporučuji přečíst!

Stolda
22.09.2017 5 z 5

Zpracovaný životní příběh obyčejných lidí, kteří za zády Hitlerovi a jeho režimu žili čistě a statečně. Nic lepšího jsem na toto téma nečetl .

Damato
19.09.2017 5 z 5

Nejprve jsem četla knihu, pak jsem se pustila do čtení komentářů a teď přijde na řadu můj názor. Souhlasím s tím, že bylo málo lidí v Německu, kteří šli proti Hitlerovi, ale Zaplať panu Bohu, že byli. Souhlasím s tím, že se jedná o výbornou knihu, souhlasím prostě se vším, co je v komentářích přede mnou a nic lepšího nevymyslím. Rozhodně stojí za přečtení, nadevše obdivuji statečnost lidí, kteří bojují za spravedlnost a ač vědí, že je to bude stát vše co tady na tom světě mají, jdou do boje proti zlu, proti nespravedlnosti, proti nesmyslným ideologiím. Prostě nevydrží jen přežívat, jdou do toho stůj co stůj. Klaním se před všemi, co tohle dokáží.

Mišima
09.03.2017 5 z 5

Stejně jako v Pijanovi, i zde jsou lidé a prostředí znamenitě vykresleni. Určitě i v Německu byli lidé, kteří se Hitlerovi a jeho zrůdnému režimu dokázali vzepřít a zaplatili za to cenu nejvyšší. Bylo jich ale málo!

marara
05.03.2017 5 z 5

Nezačítala jsem se jednoduše, ale jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Líbilo se mi téma člověka snažícího se žít a zemřít slušně, síla Otty Quangela na konci v cele smrti i před popravou byla obdivuhodná. Druhým silným momentem pro mě bylo setkání samotářského askety Quangela s dirigentem v jedné cele. Hudebník představuje vše, co Quangel v životě odmítal jako zbytečné (hudbu, knihy, šachy). Teď ale zjišťuje, že to jsou věci, které dokáží život obohatit. Pod vlivem svého spoluvězně se tak na sklonku života ještě stihne změnit a více se radovat ze života. Jinak jsou samozřejmě zajímavá také témata života obyčejných Němců za války, německého protinacistického odboje, ale i fatálního vlivu, který má rozhodnutí jednotlivce na životy dalších lidí.

beat.ea
19.10.2016 5 z 5

Výborná, výborná a ještě jednou výborná kniha, která se zdá být tak promyšlená, že lze jen těžko uvěřit jejímu čtyřtýdennímu vzniku. Skvěle napsané postavy, ukazující lidi s nejrůznějšími vlastnostmi, které při náročných situacích vždy vyplynou na povrch. Lidi statečné i zbabělé, lidi naivní i vychytralé, obětavé i sobecké a také lidi, které se lidmi dají nazývat jen těžko.

"Nechceme však tuto knihu uzavřít smrtí, je zasvěcená životu, nepřemožitelnému životu, který vždy triumfuje nad ponížením a slzami, nad bídou a smrtí."

Isserley
19.10.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha o životě obyčejných Němců za 2. sv. války. Nedivím se, že při prvním vydání v roce 1954 nebyla tahle vynikající kniha přijata a zcela zapadla. Tak brzo po válce jistě nechtěl nikdo sám sobě "nastavovat zrcadlo". Potřebovalo to čas, hodně času.

Radous
02.10.2016 5 z 5

Velice mě překvapilo, za jak krátký čas byla tato kniha napsána. Ještě jsem neměl tu čest se dozvědět o tom, jak se žilo za druhé světové války samotným Němcům. Autor (sám člověk s docela pohnutou minulostí), sám příslušník onoho národa, se této věci zhostil brilantně a podle mého názoru i velice uvěřitelně (objektivně a bez skrupulí). Výborná vyprávěcí technika, dost děsivá atmosféra všeobecného teroru. Bichli o šesti stech stranách jsem přečetl téměř jedním dechem asi za týden.

aimey0334
12.12.2015 5 z 5

Kniha je vynikající! Nikdy mě žádná kniha tolik nezaujmula, jako tahle a že jsem těch knížek přečetla hrozně moc.. Perfektně vystihuje atmosféru války, klidně bych to zařadila do povinné četby na SOŠ.

Chemiczka
15.09.2013 5 z 5

Román udává trochu jiný pohled na Němce v období II. světové války. Dva stárnoucí manžel se vrhnou do beznadějného odboje proti nacistickému režimu. Od prvních stránek víte, že to dopadne špatně a stejně čtete dál a dál až se dostanete k nevyhnutelnému.
Kniha mne hodně poučila v tom, že ne všichni Němci byli horliví nacisti. Našli se i slušní lidé ochotni bojovat za lepší svět a to všemožnými prostředky. Poselstvím knihy je "Sebemenší akt odboje má význam".
Toto vydání je doplněno i fotografiemi a soudními spisy manželů Hampelových - ty autorovy sloužily jako předobraz pro románové manžele Quangelovy.
Opravdu vynikající kniha nejen pro milovníky dějepisu.

asam
01.12.2012 5 z 5

poutavý román čerpající ze skutečných faktů nalezených ve spisech gestapa. Pohled obyčejných prostých lidí, Němců na nacismus, Hitlera a dění v Německu. Jejich vytrvalý odpor nikomu nepřináší nic dobrého, ale oni věří, že přispívají k urychlení konce války a přitom sami kolem sebe utahují smyčku.