Každý krok je volba

Každý krok je volba https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529729/bmid_kazdy-krok-je-volba-659c3b6f1912e.jpg 5 8 3

Malířka, sochařka a ilustrátorka Věra Nováková (* 1928) v knize vypráví svůj životní příběh, který se odehrává na půdorysu zásadních historických zvratů 20. a části 21. století. Začíná prvorepublikovou rodinnou idylou, pokračuje přes válečné roky až k přijetí na AVU, odkud byla v roce 1949 na základě politického rozhodnutí studentské prověrkové komise vyloučena. Se svým mužem, malířem Pavlem Brázdou, zůstala prakticky až do roku 1989 bez možnosti vystavit či s veřejností konfrontovat svoje práce. „Malovala jsem, co jsem žila,“ říká v jednom z rozhovorů – a dokumentuje to nejen na svých „klíčových“ obrazech Tak končí sláva světa a Po konci, ale i třeba na své cestě ke křesťanství. Páteří vyprávění dnes pětadevadesátileté umělkyně jsou zveřejněné i dosud nepublikované texty včetně mnoha archivních dokumentů, zápisky z deníků a záznamy osobních rozhovorů, které jsou doplněné fotografiemi a reprodukcemi jejích výtvarných děl. Název odkazuje k Nietzscheho provazochodci, který se stal jedním z inspiračních motivů tvorby Věry Novákové. Knihu uspořádala a k vydání připravila Marie Kratochvílová.... celý text

J.F.
14.04.2024 5 z 5

Nevtíravé svědectví o nesnadném vítězství světla nad (různými) tmami. "Staň Se Světlým Svědkem Svého Stínu", stojí na jednom z obrazů VN z doby, kdy hodně pracovala s písmeny.
Jednou, když VN už bylo přes devadesát, jsem se s ní setkal v kroužku svých přibližně vrstevníků (pětapadesát a méně), a byla viditelně ta nejživější z přítomných. V téhle knize je i ta živost nějak zachycená; nemyslím, že by to bylo jenom tím, že zapsané vyprávění slyším jakoby jejím hlasem.

Luvy
30.03.2024 5 z 5

Brilantně napsané, plné hodnotných myšlenek. Jsem ráda, že jsem do hlavy, alespoň částečně, mohla prostřednictvím této knihy nahlédnout.

RH faktor
24.02.2024 5 z 5

Konečně zase pořádná Torstovina! Výborně napsané. Paní Nováková je můj nový objev. Nádhera!

Věra Nováková
česká, 1928 - 2024
1999  100%Nebojte se čarodějnic
1992  0%50. léta: Obrazy - kresby / Ženské domovy
2023  93%Každý krok je volba

Kniha Každý krok je volba je v