Kázání na žalm Qui habitat

Kázání na žalm Qui habitat https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459910/mid_kazani-na-zalm-qui-habitat-igN-459910.jpg 5 2 1

Další svazek Bernardových kázání přináší sedmnáct jeho promluv na Žalm 91(90) Qui habitat – Kdo žije pod ochranou Nejvyššího. Tento žalm zaujímá v liturgické modlitbě církve důležité místo. Od počátku byl součástí večerní modlitby, kompletáře, jako výraz prosby o ochranu před zlem temnoty a noci. Původně se modlil každý den, po liturgické reformě zůstal pouze v kompletáři pro neděli po I. a II. nešporách. Bernard chce prostřednictvím svých kázání, jež pronesl zřejmě v době postní, vyzbrojit své posluchače v boji proti pokušení a zprostředkovat jim útěchu, jež přináší slovo Páně. Postupuje verš za veršem a ukazuje, co to znamená vpravdě spoléhat na pomoc Nejvyššího, kde je třeba hledat pomoc ke konání dobra a ochranu před vším zlem.... celý text

JP71
11.05.2022

Kázání na žalm 90 jsem četl v době moribundu.
"Nelekej se hrůzy noci, ani šípu, který lítá ve dne, moru, jenž se plíží temnotami, nákazy jenž šíří hrůzu za poledne".
Admirál Ušakov porazil nejen tureckou flotilu, ale také úspěšně bojoval proti moru na Krymu. Ušakov nebojoval s nákazou a nejen ohněm a hygienickými předpisy, ale na prvním místě modlitbou. Admirál Ušakov měl tři oblíbené žalmy 27, 91(90), 51 které se jeho námořníci denně modlili.
To mě přivedlo k výkladu žalmu od sv. Bernarda. Svatý Bernard sice nebojoval s morem a nepřáteli a žalm nevysvětluje z tohoto pohledu ale křesťanům knihu doporučuji.